Lata rosnących zobowiązań
Kwota zaległości nie powstała w mijającym roku, są to wierzytelności wieloletnie. Jedną z przyczyn tak dużych zaległości podatkowych jest nieskuteczność i poprawność ich egzekwowania, brak kontroli podatników, niekompatybilność programów ewidencyjnych z podatkowymi.
Warto także zauważyć, że o ile zaległe należności z tytułu najmów i dzierżaw wolno, ale stale, spadają osiągając w ubiegłym roku kwotę nieco ponad 2,5 miliona złotych, przy prawie 3 milionach w 2014 roku, o tyle rosną należności z tytułu nieopłaconych podatków lokalnych.
Na koniec 2014 roku mieszkańcy i przedsiębiorcy zalegali Gminie Wschowa ponad 3,4 miliona złotych z tytułu nieopłaconych podatków lokalnych. Pięć lat później, na koniec 2019 roku kwota ta wynosiła już ponad 5,5 miliona złotych. To średnio prawie 400 tysięcy złotych rocznie nieopłaconych podatków.
Działania gminy
- Zadaniem gminy, które w poprzednich latach nie było dostatecznie pilnowane, jest upominanie podatników o zaległościach. Pracownicy Referatu Podatków i Windykacji przygotowują i wysyłają stosowne upomnienia i wezwania do zapłaty. Tylko od października wysłano około 1500 takich pism - wyjaśnia Łukasz Koleśnik, kierownik Referatu Podatków i Windykacji.
Mamy nadzieję, że wraz z przypomnieniem o obowiązkowej opłacie podatków lokalnych mieszkańcy i przedsiębiorcy wywiążą się z ciążących na nich zobowiązaniach, a Gmina będzie mogła poświęcić więcej środków na realizacje zadań inwestycyjnych i rozwojowych.