TworzymyGłos Regionu

reklama

Wystawa fotografii Adama Śliwińskiego trafi do Sejmu. Marszałek Hołownia objął ją patronatem

Poniedziałek, 05 sierpnia 2024 o 19:32, aktualizacja Wtorek, 06 sierpnia 2024 o 12:45, autor: 9
Wystawa fotografii Adama Śliwińskiego trafi do Sejmu. Marszałek Hołownia objął ją patronatem

Gmach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej stanie się wkrótce miejscem prezentacji niezwykłej wystawy fotograficznej. Ekspozycja pt. "CODZIENNOŚĆ UTKANA Z nieDOSKONAŁOŚCI" autorstwa Adama Śliwińskiego ze Wschowy trafi do serca polskiej polityki dzięki staraniom lokalnego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz ośrodek". Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przychylił się do prośby organizatorów i objął wydarzenie Honorowym Patronatem.

Wyjątkowe spojrzenie na codzienność

Wystawa przedstawia osoby z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Przez trzy miesiące Adam Śliwiński uwieczniał na fotografiach podopiecznych placówek. Spośród kilkudziesięciu wykonanych zdjęć, w gmachu Sejmu zaprezentowanych zostanie około 20 najlepszych prac.

Od Wschowy po Warszawę

Zanim ekspozycja trafi do stolicy, miała okazję gościć w różnych miejscach. Mieszkańcy Wschowy mogli podziwiać ją na lokalnym rynku po VII Wschowskim Marszu Akceptacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku. Wystawa odwiedziła również Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Adam Śliwiński - fotograf z pasją

Adam Śliwiński, choć pochodzi z Poznania, od lat związany jest ze Wschową. Na co dzień pracuje jako ślusarz mechanik w kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice. Jego zaangażowanie w życie lokalnej społeczności oraz przyjaźń z SOSW we Wschowie zaowocowały powstaniem wyjątkowego projektu fotograficznego.

Uznanie na najwyższym szczeblu

Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia dostrzegł wartość wystawy i wyraził zgodę na jej prezentację w gmachu parlamentu. W oficjalnym piśmie czytamy:

"Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Hołownia z zainteresowaniem zapoznał się z informacjami dotyczącymi umożliwienia zaprezentowania w gmachu Sejmu RP wystawy pt. "CODZIENNOŚĆ UTKANA Z nieDOSKONAŁOŚCI". Pan Marszałek, doceniając zaangażowanie opiekunów i pracowników Stowarzyszenia na rzecz osób z niepełnosprawnościami, przychylił się do prośby i wyraził zgodę na prezentację ekspozycji”.

Wystawę będzie można oglądać w holu głównym gmachu Sejmu na parterze budynku C-D w dniach 23-30 września 2024 roku.

Portrety pełne emocji i tajemnic

Fotografie Śliwińskiego to nie tylko dokumentacja. To przede wszystkim artystyczna wizja, pełna emocji i tajemnic. Czarno-białe portrety grają kontrastem i światłocieniem, balansując na granicy fotografii i malarstwa.

Maciej Dudzik, redaktor Kuriera KGHM, tak opisuje prace Śliwińskiego: "Na początku widza uderza siła jego zdjęć. Są czarno-białe, niektóre grają kontrastem, inne delikatnym światłocieniem z pogranicza malarstwa. Wiemy, że to portrety osób niepełnosprawnych z miasta Wschowa. I za każdym zdjęciem zadajemy sobie pytanie, czy to prawda."

Siła w niedoskonałości

Wystawa "CODZIENNOŚĆ UTKANA Z nieDOSKONAŁOŚCI" to nie tylko prezentacja portretów. To przede wszystkim opowieść o sile ludzkiego ducha, o marzeniach i pragnieniach osób z niepełnosprawnościami. Śliwiński z empatią i szacunkiem przedstawia swoich bohaterów, pozwalając im pokazać tyle, ile sami chcą.

"Śliwiński zachowuje szacunek dla tych ludzi, nie wdziera się z butami w ich życie, ale odsłania tyle, ile sami chcą. Z portretu niewidomego, którego ciało pręży się w ramach okna, z podwójnego portretu tajemniczej pary, która jakoś chce być razem, ale nie wie jak, czy niepełnosprawnego ruchowo wyczekującego w poczekalni - wydaje się jakby tam siedział latami - widać sumę marzeń tych ludzi i wysokość murów, które dzielą nas od nich" - pisze Dudzik.

Droga do akceptacji i zrozumienia

Wystawa Śliwińskiego to nie tylko prezentacja artystyczna. To również ważny głos w dyskusji o akceptacji i zrozumieniu osób z niepełnosprawnościami. Fotografie mają moc kruszenia murów niezrozumienia i budowania mostów między ludźmi.

"Jeśli nie znajdujemy w sobie na co dzień akceptacji dla odmienności, wrażliwości na słabszych, innych, nie-doskonałych, jeśli szukamy w sobie inspiracji do zrozumienia tych mniej doskonałych od nas - wybierzmy się na tę wystawę" - zachęca Dudzik.

Prezentacja wystawy w Sejmie to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnościami. To również dowód na to, że sztuka może być potężnym narzędziem w walce o równość i akceptację.

Portrety wykonane w ramach reportażu "Codzienność utkana z NieDOSKONAŁOŚCI" można oglądać na stronie autora - TUTAJ.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~Maciek
06.08.2024 08:25

Brawo Adam :)

avatar
~Urszula Chudak
06.08.2024 10:17

Gratulacje Panie Adamie, gratulacje Asiu! To Wasza determinacja sprawiła [znam kulisy] że wystawa gościła w tak ważnych miejscach jak Urząd Marszałkowski czy będzie w sejmowym gmachu. Jeszcze trzeba zadbać, by stanęła na korytarzach Senatu - mamy senatora Tyszkiewicza - więc problemu być nie powinno. Myślę, że pokazywanie ludzi niepełnosprawnych, ich uczestnictwo w codziennym życiu, faktycznie zwiększa tak potrzebną, naszą świadomość o nich. Bliska mi osoba w jednym z miast, ma prywatny teatr - uwielbia przyjmować grupy osób niepełnosprawnych. Ich reakcje są bardzo prawdziwe, a przez to bezcenne! Wracając do wystawy - to jest autentyczna promocja naszego miasta! Nie trzymam kciuków za Wasze powodzenie w Warszawie. Nie trzeba. Ono po prostu będzie.

avatar
~Kasia
06.08.2024 10:20

Gratulacje! Adam wykonał też niesamowite zdjęcia górnikom pod ziemią. Obie wystawy warte zobaczenia!

avatar
~Adaś
06.08.2024 13:07

Ad. "U.Ch." - forumowiczu....., lubię dowiadywać się o rzeczach potrzebnych i nadzwyczajnie dobrych, lubię jak jest to osoba z naszego "gniazda". Tylko tak dla pełnego obrazu - (wolę jak mówimy o wszystkim) rok 2018, Sejm RP , p. minister R. w Sejmie, właśnie w nim (zniedoskonałymi) uskuteczniała jakby to ich szybko i skutecznie pozbawić głosu z poziomu "narodowego korytarza" . Czytam p. Ulu bo coś było o determinacji Adama hmmm....... a gorliwości Eli już nie więc pamiętajmy i nie zapominajmy, że promocja miasta ma i miała różny "odczyn". Nie karmy się radością i wstydem z jednego sutka, propagujmy "stół" bez kantów ...... czy marzenie ? Adaś

avatar
~Urszula Chudak
06.08.2024 15:07

Mnie również cieszą i to bardzo, te małe i te większe sukcesy naszych mieszkańców - staram się im zawsze pogratulować. Choć taki jeden mnie tu pyta, kto mnie do tego upoważnił? A niech tam. Przy pisaniu komentarza, również ta przykra sytuacja, przyszła mi do głowy. Ale trzeba też przyznać, że nieraz Pani Rafalska [bo o niej mowa] swemu matecznikowi pomagała. Tak to jest z władzą, bo jak powiedział lord Acton "władza deprawuje, a władza absolutna, deprawuje absolutnie". Konieczna jest więc opozycja i broń Boże nie nawiązuję tu do składu naszej rady miejskiej. No może troszeczkę...

avatar
~Ha...
07.08.2024 08:12

Pani i opozycja - wolne żarty !. Tak władza absolutna deprawuje co mieliśmy jako przykłada te ostatnie 8 lat w postaci pisu i ich licznych afer , a teraz jako " totalna opozycja 13 Grudnia pis plus". Pani jak zwykle lubi mieszać by tylko zaistnieć w naszych mediach. Ta taki pani foch wobec naszej demokratycznie wybranej Rady Miasta i Gminy . To widać jak w soczewce pani ostatnie i wcześniejszych przegranych. Niewybieralność boli , " broń Boże nie nawiązuję do pani, no może troszeczkę... - Ha.".

avatar
~Elektryk Wysokich napięć
08.08.2024 23:01

Adam Gratulacje jestem dumny że mam zaszczyt pracować z tobą :)

avatar
~Urszula Chudak
09.08.2024 11:18

Do Ha - nie mieszam, tylko dzielę się swoimi przemyśleniami tak jak Pan to robi. Muszę Pana zmartwić, przegranej już dawno nie przeżywam, mandatu powiatowej radnej nie zdobyłam, jak pozostałych 56 kandydatów. Startowało 71 osób - szczęśliwców jest tylko 15. Fochów wobec obecnej Rady Miasta również nie stroję. To nie jest ich "wina", że opozycji praktycznie w niej nie ma. Tak jak nie ma takiego układu radnych w bliższej, a nawet dalszej okolicy. Brakuje mi np. radnej Kasi czy Przemka. Na pewno zapytaliby w interpelacji, dlaczego nie można wejść do sekretariatu Pana Burmistrza grzecznie pukając. Dwa dni temu tego doświadczyłam. Byłam umówiona z Panem Wiceburmistrzem. Niestety bariery na dole zniknęły, by się pojawić w drzwiach wejściowych do wspomnianego sekretariatu - trzeba mieć kartę magnetyczną. Nawet bardzo profesjonalne spotkanie ze strony Pana Kraśnego, nie pomogło pokonać mego niemiłego zaskoczenia. Bardzo niemiłego! Czemu władza się od nas tak bardzo odgradza? W samorządach nawet wyższych szczebli jest zupełnie inaczej. A może mnie mile zaskoczy któryś z obecnych radnych i złoży stosowną interpelację?

avatar
~do Uli
09.08.2024 20:04

Komentarz, klasa sama w sobie. Zresztą jak zawsze.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl