TworzymyGłos Regionu

Wyjazd szachistów Hetmana Wschowa do Merseburga

Środa, 22 czerwca 2022 o 17:22, autor: 0 653
Wyjazd szachistów Hetmana Wschowa do Merseburga

W dniach 16.-20. czerwca zawodnicy sekcji szachowej CKIR we Wschowie gościli w niemieckim Merseburgu na zaproszenie tamtejszego klubu szachowego Schachverein.

Kontakty obu klubów sięgają 1999 roku, a ostatnie spotkanie było 20. tego typu wydarzeniem. Zwyczajowo już nasza wizyta w Merseburgu była perfekcyjnie przygotowana przez naszych przyjaciół i pozostanie na długo w naszej pamięci jako spotkanie przepełnione sympatią, szacunkiem oraz wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

Całość wydarzeń rozpoczęła się w czwartek przywitaniem, poczęstunkiem i Turniejem Szachów Błyskawicznych (5+0) z udziałem 34 zawodników z trzech krajów. Turniej wygrał kapitan gospodarzy Thomas Hartung, który o pół punktu wyprzedził kapitana Hetmana Wschowa – Janusza Trusewicza.

W piątek zostaliśmy zaproszeni do pobliskiego Halle na program kulturalny. Jego główną częścią było zwiedzanie Czerwonej Wieży, która kryje w sobie 76 różnej wielkości dzwonów, co czyni ją największą dzwonnicą w Europie i trzecią na świecie. Niezapomnianym przeżyciem był koncert, który dane było nam wysłuchać w samym sercu tego szczególnego instrumentu – na szczycie wieży. Jak na sportowców przystało następnym punktem tego dnia był mecz… ale tym razem w siatkówkę plażową. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że mecz ten zakończył się wynikiem nietypowym jak na tę dyscyplinę, mianowicie remisem 2:2 :-). Piątkowy wieczór spędziliśmy na długich niemiecko-polskich rozmowach przy grillu i szachach.

W sobotę nasi szachiści brali udział w silnie obsadzonym Turnieju Szachów Aktywnych (20+0) w Halle. Spośród 42 zawodników najlepszy okazał się Gedeon Hartge (ELO 2212) z klubu USV Halle, a tuż za jego plecami uplasował się CM Grzegorz Ograbek, który jako jedyny zakończył turniej bez żadnej porażki (sic!). Trzecie miejsce zajął także nasz zawodnik – Andrzej Czyż, który dodatkowo wygrał klasyfikację grupy B (zawodnicy z rankingiem poniżej 1800 ELO).

Nie był to koniec wydarzeń sportowych. Ostatniego dnia nastąpiła kulminacja naszego wyjazdu – 20. mecz międzypaństwowy Schachverein Merseburg – Hetman Wschowa w Szachy Klasyczne (tempo 90min + 15 min po 40. posunięciu). Historia nie przemawiała na naszą korzyść gdyż dotychczas nasza drużyna odniosła tylko 5 zwycięstw i zanotowała 12 porażek, dwukrotnie remisując. Tym razem jednak osiągnęliśmy sukces wygrywając 6:2. Swoje partie wygrali: Andrzej Czyż, Arkadiusz Klonowski, Eryk Szepe i Artur Pilarowski, remisy odnotowali: Janusz Trusewicz, Grzegorz Ograbek, Mateusz Jaworski i Mariusz Stecyk.

Wróciliśmy do Wschowy pełni zapału do treningu i rozwoju, bogatsi o doświadczenie i wdzięczni naszym niemieckim przyjaciołom za gościnę. Zaangażowanie, pomoc i przyjaźń takich ludzi jak Dirk Wilderath, Thomas Hartung, Joerg Hettstedt i wielu innych, których nie sposób wymienić pozostanie w nas na długo.

Szczególne słowa uznania i podziękowania chcemy skierować do Dyrektora CKIR we Wschowie Pana Piotra Kokorniaka, bez którego pomocy i wsparcia ten wyjazd i pielęgnowanie tradycji spotkań szachistów z Polski i Niemiec nie byłoby możliwe.

Zgodnie z tradycją kolejne spotkanie naszych drużyn już za rok, tym razem we Wschowie. Mamy nadzieję, że uda nam się godnie zrewanżować naszym niemieckim przyjaciołom za ten wspaniały czas.

(hetman.zw.pl)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl