TworzymyGłos Regionu

Współpraca na rzecz upamiętnienia ofiar ludobójstwa:

Szkoły i Stowarzyszenie Huta Pieniacka podpisują porozumienie

Poniedziałek, 23 stycznia 2023 o 10:09, aktualizacja Poniedziałek, 23 stycznia 2023 o 11:22, autor: 4 1461
Współpraca na rzecz upamiętnienia ofiar ludobójstwa:

W murach I Zespołu Szkół im. S. Staszica we Wschowie odbyło się ważne wydarzenie, podpisano bowiem porozumienie pomiędzy prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, a dyrektorami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków oraz I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica. Małgorzata Gośniowska-Kola, Maciej Grabianowski i Piotr Wieland nawiązali współpracę, aby zadbać o Pomnik Kresowian we Wschowie i wzmocnić pamięć historyczną wśród młodzieży.

Szczególnym celem tej inicjatywy jest upamiętnianie rocznicy ludobójstwa, dokonanego na Polakach w Hucie Pieniackiej, która miała miejsce 28 lutego 1944 roku. Uczniowie będą mieli okazję brać udział w uroczystościach upamiętniających Polaków, przybyłych ze Wschodu z terenów II RP.

26 lutego we Wschowie odbędzie się spotkanie osób ocalałych oraz ich rodzin. W ramach tego wydarzenia odprawiona zostanie uroczysta msza św. w Klasztorze oo. Franciszkanów, przed nią delegacje złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Kresowian. Podczas obchodów zostaną pobrane próbki DNA od osób, które zostawiły pogrzebanych najbliższych w Hucie Pieniackiej. Tego dnia będzie można wysłuchać prelekcji dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej, która odbędzie się w „Domu Serca”.

Nie tylko we Wschowie, ale i w całej Polsce będzie obchodzona 79. rocznica zagłady w Hucie Pieniackiej. Główne obchody zaplanowano w dniach 27-28 lutego 2023 roku w Warszawie. Na mocy podpisanego porozumienia, wezmą w nich udział wybrani uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz I Zespołu Szkół. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~krzysztof
23.01.2023 11:40

Dziękuję dyrektorze Macieju Grabianowski. Jako jedyny ma Pan postawę właściwą do sytuacji. Upamiętnianie rocznicy ludobójstwa to nie jest okazja do zadowolonych uśmieszków.

avatar
~niePoliniak
23.01.2023 11:40

Ludobójstwo dokonane przez kogo? Bardzo bobra incjatywa. Zapomnieliście Państwo dodać lub celowo zostało pominięte przez kogo. Ten los zgotowali Ukraińcy. To Ukraińcy byli mordercami. To radni Lwowa ustanowili rok 2022 rokiem ludobójcy Bandery i UPA na Ukrainie.

avatar
~Wschowianin
23.01.2023 12:47

Młodzi ludzie mało znają historię własnych dziadków . Z miłą chęcią przyjdę posłuchać tych ludzi .

avatar
~kiedyś
24.01.2023 12:10

będą stawiać pomniki ofiar dobrej zmiany i tego ładu

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl