TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa: uczniowie wręczali żonkile na pamiątkę powstania w getcie warszawskim

Środa, 19 kwietnia 2023 o 16:02, aktualizacja Środa, 19 kwietnia 2023 o 16:12, autor: 1
Wschowa: uczniowie wręczali żonkile na pamiątkę powstania w getcie warszawskim

W kolejną rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie dołączyła do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej, rozdając papierowe żonkile na ulicach Wschowy. Była to już jedenasta edycja akcji, której patronem jest Muzeum POLIN.

Historia powstania w getcie warszawskim

Getto warszawskie zostało założone w 1940 roku przez niemieckie władze i było największym gettem żydowskim w okupowanej Europie. Ludność żydowska była zmuszana do życia w bardzo trudnych warunkach – w zatłoczonych, niehigienicznych mieszkaniach, w skrajnym niedożywieniu i biedzie. Wiosną 1943 roku niemieckie władze podjęły decyzję o przesiedleniu ludności żydowskiej do obozów koncentracyjnych. Jednak mieszkańcy getta postanowili stawić opór i zorganizować bunt. Powstanie trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku, a jego przywódcą był Marek Edelman, wybitny kardiolog i kawaler Orderu Orła Białego.

Pamięć o ofiarach

W rocznicę powstania społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie dołączyła do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej, rozdając żonkile. Żonkile te symbolizują nie tylko pamięć o ofiarach Holokaustu, ale także upamiętniają postać Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania. Od 2013 roku papierowe żonkile są rozdawane na ulicach i w instytucjach, by przypominać o tych tragicznych wydarzeniach.

Patronat Muzeum POLIN

Akcja społeczno-edukacyjna, w ramach której rozdawane są papierowe żonkile, ma na celu przypominanie o historii getta warszawskiego oraz o ludziach, którzy walczyli o godne życie. Patronat nad akcją sprawuje Muzeum POLIN, którego celem jest edukacja i upowszechnianie wiedzy na temat żydowskiej historii i kultury w Polsce.

Foto: Urząd Miasta i Gminy we Wschowie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~MK
20.04.2023 00:53

Trzeba pamiętać! Piękne zaangażowanie Młodych :)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl