TworzymyGłos Regionu

Wschowa świętowała 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego (FOTO)

Wtorek, 27 grudnia 2022 o 13:10, aktualizacja Wtorek, 27 grudnia 2022 o 13:28, autor: 7
Wschowa świętowała 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego (FOTO)

Przy obelisku upamiętniającym powstańców wielkopolskich pochowanych na terenie powiatu wschowskiego, znajdującym się na Cmentarzu Komunalnym we Wschowie odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Zgromadzonych gości przywitali harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Wschowa, którzy przedstawili rys historyczny powstania oraz przygotowali oprawę wydarzenia. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Konrad Antkowiak, przypominając, że wielu mieszkańców Wschowy wspierało powstańców, a na obelisku znajdują się nazwiska rodzin, które do dziś mieszkają w mieście.

Zgromadzeni mieszkańcy zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i Rotę. Uroczystość była również okazją do złożenia okolicznościowych wiązanek kwiatów.

Uroczystość we Wschowie odbyła się pod patronatem Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Wschowa oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło we Wschowie, a także Gminy Wschowa oraz Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 to państwowe święto ustanowione 27 grudnia 2021, które upamiętnia największy polski zryw niepodległościowy. Inicjatywa ustanowienia tego święta nadeszła od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wystąpił z projektem ustawodawczym poprzedzonym inicjatywą przedstawicieli Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowego w Poznaniu i poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~FwS
27.12.2022 13:51

A gdzie Tomasz K. ? Nie dostał zgody Asta na udział w uroczysrościach? Już nie mogę się doczekać wyborów i tej porażki Tomaszka....

avatar
~SZANOWNY "FxS"
27.12.2022 18:40

I Ty się temu dziwisz ? - polecam; zapoznaj się z wpisami w sprawie udziału emeryta z kolegami z pisu na Wschowskim / Naszym Rynku i jego wiedzy/ niewiedzy na temat "sztandarowego" dzieła co do Polskiej Gospodarki wg pomysłu pisu !!!. Po drugie ; - to nie jest uroczystość w której by uczestniczył człowiek "pozyskany" przez posła - oni się tylko przebierają z Janem P. na uroczystościach ich partii !. Po trzecie; - jaką może mieć wiedzę o ekonomii i finansach samorządu lokalnego człowiek po przeszkoleniu policyjnym - tak w ogóle ?.

avatar
~mk
27.12.2022 16:56

Może trochę historii- " styczeń 1919 r- Kapitan Spangenberg z Głogowa na własną rękę przejmuje dowodzenie obroną powiatu wschowskiego po tym, jak powstańcy wielkopolscy zajęli Wloszakowice .Podległy mu pododdział oddaje strzały w kierunku polskich bojowników,jednakże ostrzał przypadkowo trafia w obejście niemieckiego dzierżawcy domeny we Włoszakowicach .Niemniej jednak wspomniany atak natychmiast wstrzymuje dalsza ofenzywę powstańców, Wzdłuż granicy wtorzą się silne formacje grenzschutzu.Strona niemiecka obroni odcinka granicy Lgiń-Zbarzewo-Niechód.Ten obręb był bardzo spokojny, w przeciwieństwie do fragmentu granicy Święciechowa-Leszno. 07.01.1919 Równolegle do działań powstańczych w sąsiednich powiatach podejmowane były również przygotowania do zajęcia Wschowy.Dlatego w mieście przeprowadzono aresztowania Polaków pod zarzutem zdrady stanu i przewieziono ich do Głogowa." dalsze losy opisano na stronach Kroniki Wschowy Martina Sprungala.polecam.

avatar
~Ewa
28.12.2022 10:54

Brawo dla burmistrza Antkowiak za zorganizowanie obchodów we Wschowie

avatar
~Swój
28.12.2022 14:19

Ewa ty tak na serio! Masz wszystkich w domu!?

avatar
~do - "swój"
29.12.2022 10:51

A w Drzewcach nie ma co robić ?

avatar
~Obcy +
28.12.2022 19:09

Do (swój) , a ty zapewne po takim wpisie masz wszystkich w domu i w stodole - może w tej w Przyczynie Górnej ????. Co w tych trollach pi..... jest takiego, że brak kultury zastępują chamstwem ????, Szanowna Pani Ewuniu przepraszam za tego typka co to słoma mu z b........ wystaje !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl