TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa pamięta o zbrodni w Hucie Pieniackiej. Uroczystości w 80. rocznicę tragedii

Niedziela, 25 lutego 2024 o 13:54, aktualizacja Niedziela, 25 lutego 2024 o 14:20, autor: 4
Wschowa pamięta o zbrodni w Hucie Pieniackiej. Uroczystości w 80. rocznicę tragedii

W niedzielę, w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wschowie, odbyła się uroczysta msza św. upamiętniająca 80. rocznicę zagłady wsi Huta Pieniacka. Wydarzenie zgromadziło potomków ofiar, delegacje, w tym poczty sztandarowe miejscowych szkół, oraz mieszkańców Wschowy, którzy wspólnie oddali hołd pomordowanym.

Pamięć o Hucie Pieniackiej żywa po latach

Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, podkreśliła wagę pamięci o tragicznych wydarzeniach. "Chcemy powiedzieć, że pamiętamy," mówiła, przypominając o około 160 osobach, które ocalały z masakry i stanowiły żywy dowód zbrodni z 1944 roku. "To miejsce stało się symbolem okrucieństwa, jakiego doświadczyli Polacy na Kresach," dodała, zaznaczając, że pamięć o tej tragedii jest obowiązkiem wobec przodków i naszej tożsamości.

80. rocznica zbrodni Huty Pieniackiej. Uroczystości w Warszawie

Gośniowska-Kola zapowiedziała również, że 28 lutego, w dniu rocznicy, w Warszawie odbędą się oficjalne uroczystości z mszą świętą w katedrze polowej Wojska Polskiego oraz złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. "Już w lipcu odsłonimy pomnik pamięci ofiar, który w Zielonej Górze powstanie dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej," dodała, podkreślając znaczenie działań modlitewnych w zachowaniu pamięci o ofiarach.

Historia Huty Pieniackiej

28 lutego 1944 roku, Huta Pieniacka, niegdyś spokojna wieś w Małopolsce Wschodniej, stała się miejscem brutalnej pacyfikacji dokonanej przez oddziały SS "Galizien" i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Wcześniejsze dobre stosunki między polskimi i ukraińskimi mieszkańcami regionu zostały zachwiane po wybuchu II wojny światowej, co OUN wykorzystała, dążąc do stworzenia niepodległego państwa ukraińskiego. W odpowiedzi na zagrożenie, mieszkańcy Huty Pieniackiej zorganizowali samoobronę, wspieraną przez oddział partyzantki radzieckiej. Mimo prób obrony, wieś została zaatakowana i doszczętnie zniszczona; świadkowie relacjonują straszliwe męczarnie mieszkańców, z których około 1200 osób, w tym ukrywających się Żydów, poniosło śmierć. Przeżyło około 160 osób, których rodziny do dziś żyją na terenie powiatu wschowskiego.

Zobacz: Delegacja ze Wschowy na obchodach 79. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Daniel Kawecki
25.02.2024 20:23

Pamiętamy o ofiarach UPA, SS Galizien Ukraine, banderyznu, min. Rzezi Wołynia, Małopolski Wschodniej!

avatar
~xyz
25.02.2024 22:08

Dobrze, że wschowskie media piszą o takich uroczystościach - szkoda, że inne lokalne media przemilczały temat. Pamięć o pomordowanych w bestialski sposób przez UPA Polakach powinna być wiecznie żywa i niedostosowywana do poprawnej politycznie mowy. Fakty są faktami. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

avatar
~zyx...
26.02.2024 08:32

A co by było z tą "pamięcią" jakoby nie było tylu repatryiantów ze wschodu na terenie Wschowy ?. Uwaga o mediach - jakże nie na miejscu !.

avatar
~prwda o Ukrainie
28.02.2024 14:14

https://youtu.be/OapVCnKebG0?si=02D56juQLjP-SZrs

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl