TworzymyGłos Regionu

reklama

Delegacja ze Wschowy na obchodach 79. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej

Środa, 01 marca 2023 o 01:36, aktualizacja Niedziela, 03 września 2023 o 22:54, autor: 5
Delegacja ze Wschowy na obchodach 79. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej

W Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków, którzy stali się ofiarą masowego mordu popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów w Hucie Pieniackiej. Z okazji przypadającej 79. rocznicy tej tragicznej zbrodni, rodziny ofiar, kombatanci oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych uczcili pamięć zmarłych. Organizatorem obchodów było Stowarzyszenie „Huta Pieniacka” wraz z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W ramach uroczystości, w Katedrze Polowej w Warszawie, odprawiona została Msza święta w intencji ofiar. Wśród modlących się, oprócz przedstawicieli władz państwowych oraz potomków zamordowanych, byli również kapelani Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

Prezes Stowarzyszenia "Huta Pieniacka" Małgorzata Gośniowska-Kola zaznaczyła, że stowarzyszenia kresowe oraz rodziny ofiar, pochowanych w bezimiennych grobach na terenie Ukrainy, wciąż czekają na ekshumacje. Stowarzyszenie od lat upomina się o pamięć około 1200 osób, które straciły życie w tej tragicznej zbrodni na terenie przedwojennego województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej.

Masowy mord w Hucie Pieniackiej był jednym z najbardziej brutalnych aktów przemocy na terenach dzisiejszej Ukrainy w czasie II wojny światowej. W dniu 28 lutego 1944 roku, żołnierze 4. pułku policji 14. Dywizji SS "Galizien", wraz z oddziałem ukraińskiej powstańczej armii UPA i paramilitarnym oddziałem nacjonalistów ukraińskich, wspieranym przez miejscowych chłopów, dokonali zbrodni na ludności polskiej, zamieszkującej Hutę Pieniacką.

W tegorocznych ogólnopolskich obchodach udział wzięły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Polskich Olimpijczyków we Wschowie oraz I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu prezes Małgorzata Gośniowska-Kola ze Stowarzyszenia „Huta Pieniacka” nawiązała porozumienie z dyrektorami SP1 i I ZS, którego celem jest uświadamianie młodych ludzi na temat historii i zaangażowanie uczniów w dbałość o wschowski pomnik kresowian.

Delegacja ze Wschowy, w skład której oprócz uczniów i nauczycieli weszli przedstawiciele oo. franciszkanów i Stowarzyszenia „Huta Pieniacka”, wzięła udział nie tylko w oficjalnych obchodach. Grupa zwiedziła Sejm RP i Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjazd w imieniu Stowarzyszenia “Huta Pieniacka” zorganizowała prezes Małgorzata Gośniowska-Kola.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Sara
01.03.2023 10:25

Ważna jest "pamięć " i przekazywanie jej młodym pokoleniom. Brawo za zorganizowanie wyjazdu!

avatar
~Kresy
01.03.2023 10:27

Wschowa i Wschowianie pamiętają, niektórzy tam pozostawili swoje korzenie, niech pamięć trwa dopóki może.

avatar
~CO...?
01.03.2023 15:17

Jak Wschowa i jacy Wschowianie ?. Co tu jest grane ?. Przecież tu chodzi tylko o dawnych migrantów ze wschodu na zachód, którzy się umaścili na terenie Wschowy i jej Gminy !.

avatar
~Janek
01.03.2023 10:32

Gratuluję pani Małgorzacie Gośniowskiej - Koli za to, że zorganizowała uroczystość we Wschowie. Byłem z rodziną w klasztorze. Miło oglądać że w Warszawie też uczczono pamięć o Hucie Pieniackiej, zwe wzruszeniem oglądam.

avatar
~Zniesmaczony
01.03.2023 13:05

Jakoś gryzie mi się fakt, że pisowcy wspominają Hutę Pieniacką, a jednocześnie klęczą przed flagą UPA, lub pozwalają Ukraińcom na gloryfikację bandery …

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl