TworzymyGłos Regionu

reklama

Wijewo: W ziemi odnaleziono niezwykłe zabytkowe przedmioty (FOTO)

Poniedziałek, 15 maja 2023 o 01:58, autor: 0
Wijewo: W ziemi odnaleziono niezwykłe zabytkowe przedmioty (FOTO)

W miniony weekend Sławskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Ocalić od Zapomnienia" rozpoczęło poszukiwania na terenie gminy Wijewo. Już podczas dwóch pierwszych dni odnaleziono kilka interesujących przedmiotów. Monety z okresu króla Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego, kule od muszkietu, plomba towarowa, pochwa od bagnetu oraz nakrętka od perfum to najciekawsze przedmioty, które udało się odnaleźć sławskim badaczom.

Odnalezione przedmioty

Pierwsze znaleziska wzbudziły prawdziwe emocje wśród członków Stowarzyszenia. Monety z czasów królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego to prawdziwe skarby, które ukazują nam historię regionu. Odkrycie kul od muszkietu oraz pochwy od bagnetu sugeruje, że teren ten był miejscem ważnych wydarzeń związanych z dawnymi konfliktami. Członkom Stowarzyszenia, po rozmowach z panem Przemysławem Zielnicą, udało się również ustalić producenta perfum.

Nakrętka od perfum i historia obszaru dworskiego w Wijewie

Po dokładnych badaniach ustalono, że nakrętka od perfum posiada znak towarowy firmy Stępniewicz z Poznania. Warto zauważyć, że Maksymilian Stępniewicz był w okresie międzywojennym zarządcą majątku w Wijewie. Jak zaznaczają członkowie Stowarzyszenia, również historia dotycząca wcześniejszych właścicieli i zarządców obszaru dworskiego w Wijewie, prezentuje się bardzo bogato.

- Na początku XIX w. właścicielem dóbr Wijewskich i mieszkańcem tutejszego dworu został Walenty Modlibowski - cześnik wschowski i szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - tłumaczą przedstawiciele Stowarzyszenia. -  Był on ojcem słynnej Nimfy Kęszyckiej, właścicielki Lginia, Łysin, Hetmanic, Nowej Wsi i Tylewic. Fundatorki kościołów w Lginiu i Łysinach.

Źródło: Sławskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Ocalić od Zapomnienia”

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl