TworzymyGłos Regionu

Wernisaż wystawy „Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia”

Czwartek, 22 września 2022 o 12:40, aktualizacja Czwartek, 22 września 2022 o 12:51, autor: 0 610
Wernisaż wystawy „Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia”

Ponad 100 wyjątkowych eksponatów związanych z królem Stanisławem Leszczyńskim można oglądać w Muzeum Ziemi Wschowskiej w ramach wystawy „Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia.”

Wystawa została przygotowana na podstawie zbiorów pochodzących z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu. To czwarta w Polsce wystawa poświęcona osobie króla Stanisława Leszczyńskiego - syna starosty wschowskiego. 

Zgromadzonych na wernisażu gości przywitali dyrektor MZW Damian Małecki oraz Przemysław Wojciech - kierownik merytoryczny wystawy, który dokonał oprowadzania kuratorskiego. Więcej w poniższym materialne wideo.

Na wystawie zaprezentowano eksponaty związane nie tylko z królem Stanisławem Leszczyńskim, ale również z jego współmałżonką, królową Katarzyną z Opalińskich, właścicielką okolicznych wsi. Jednym z celów wystawy było ukazanie rolijaką odegrała historyczna ziemia wschowska w okresie walki o tron Polski oraz następstw bitwy stoczonej pod Wschową 13 lutego 1706 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
Oddam kotka
Oddam kotka
Zwierzęta
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl