TworzymyGłos Regionu

We Wschowie nie ma środowiska, które samodzielnie mogłoby zarządzać gminą

Piątek, 13 maja 2016 o 11:11, aktualizacja Poniedziałek, 16 maja 2016 o 15:58, autor: 27 4215
We Wschowie nie ma środowiska, które samodzielnie mogłoby zarządzać gminą

Do 2006 roku, kiedy po raz pierwszy Miłosz Czopek wystartował w wyborach na burmistrza, we wschowskiej polityce funkcjonowały trzy środowiska - jedno związane z Krzysztofem Grabką, drugie z Leonem Żukowskim (Stanisławem Kowalczykiem) oraz środowisko lewicy z rozpoznawalnymi twarzami Fabiana Grzyba i Zdzisława Mazura. Dużo się od tego czasu zmieniło. Wspomniani liderzy w wyniku decyzji wyborców nie mają dzisiaj czynnego wpływu na lokalną politykę.

Odsunięte pokolenie samorządowców

W pewnym sensie od lokalnej polityki zostało odsunięte pokolenie, które stanowiło przez długie lata o standardach samorządowej polityki. Można by powiedzieć, że werdykt wyborców w 2014 roku został wymierzony właśnie w to, co do tej pory stanowiło o jakości, jaką wypracowali poprzedni samorządowcy. Do obecnej rady miejskiej dostało się 11 nowych radnych w porównaniu z poprzednią radą. Chociaż warto dodać, że osób, które po raz pierwszy mają coś wspólnego z samorządem jest dokładnie 7 (wśród nowych radnych tej kadencji Władysław Brzechwa był radnym w latach 2002-2010, Helena Najdzion i Agnieszka Nachaj były i nadal są sołtysami, Danuta Stefaniak pełniła funkcję sołtysa w poprzedniej kadencji). I chociaż te wyliczenia mogą wydawać się trochę żmudne, to warto na koniec tego wątku dodać, że środowisko, związane z Miłoszem Czopkiem, a dokładnie 5 radnych(Emanuela Stanek-Juśkiewicz, Paweł Giezek, Maria Stachowska, Elżbieta Biernacka i Bogdan Jaworski), jeden radny z lewicy (Krzysztof Owoc) i jeden radny PiS (Wiesław Widera), to osoby, które nigdy do tej pory nie były w żaden sposób związane z samorządem.  Jak na 21 osób, zasiadających w Radzie Miejskiej, 7 nowych radnych, to znak, że co jak co, ale społeczeństwo w dniu wyborów zdecydowało się na zmiany.  Można by nawet powiedzieć, że lokalna społeczność świadomie zaryzykowała, oddając los gminy w ręce osób bez większego doświadczenia.

Zachwiana równowaga

Można by tak uznać, gdyby nie fakt, że mniej więcej takie zmiany w Radzie Miejskiej we Wschowie zachodzą co 4 lata. Innymi słowy co 4 lata odmładza się Radę nowymi samorządowcami. Ważne jednak w tej krótkiej analizie jest to, że po raz pierwszy od 12 lat liderzy poszczególnych środowisk zostali poza burtą. Nie ma ich w Radzie Miejskiej. Jest tylko jeden lider, jednego środowiska, czyli Miłosz Czopek.  I gdybym miał zaryzykować tezę dlaczego dzisiaj dyskusje na sesjach Rady Miejskiej  nie trzymają poziomu z lat ubiegłych, dlaczego dyskusja o lokalnej polityce nie trzyma poziomu poprzednich lat, to jestem skłonny stwierdzić, że dzieje się tak, ponieważ w radzie, a przez to w lokalnej polityce, zachwiana została równowaga. Są wciąż cztery silne środowiska we wschowskiej polityce, ale ton nadaje lider tylko jednego ugrupowania.  Mało tego, przypuszczam, że cokolwiek by nie mówić o motywach inicjatora referendum, to jestem zdania, że brak równowagi jest przyczyną referendum. I to przyczyną nieuświadomioną, ale realną.

2010-2011 - złote lata samorządu

Oczywiście powie ktoś, że do tej pory również o lokalnej polityce decydował jeden człowiek w osobie byłego burmistrza Krzysztofa Grabki. Owszem, był to lider, którego ugrupowanie przez 12 lat miało większość w Radzie Miejskiej. Nigdy jednak tak nie było, aby był pozbawiony konfrontacji z liderami opozycji. W latach 2002-2010 był to Stanisław Kowalczyk. W latach 2010-2011 - byli to Miłosz Czopek, Stanisław Kowalczyk, Zdzisław Mazur i Fabian Grzyb. I pamiętam, że właśnie w tej kadencji, kiedy liderzy opozycji w takim gronie zasiadali w Radzie Miejskiej mówiono o tym i przyznawał to również Krzysztof Grabka, że Rada jest nad wyraz wyjątkowa i dyskusje, jakie mają miejsce oraz atmosfera w lokalnej polityce po raz pierwszy od wielu lat nabrała nowej jakości. Potem to oczywiście zaczęło się zmieniać. Jeden lider pożerał drugich liderów i w rezultacie na koniec były burmistrz miał już na przeciwko siebie tylko liderów jednego ugrupowania, czyli Fabiana Grzyba i Zdzisława Mazura. Można by więc powiedzieć, że złote lata samorządu i lokalnej polityki przypadają na lata 2010-2011. Trwały krótko i prawdopodobnie tak szybko nie wrócą.

We Wschowie nie ma środowiska, które samodzielnie mogłoby zarządzać gminą

Jednak do tej pory nikt nie miał w sobie tyle odwagi, żeby odwołać burmistrza przed upływem kadencji. I znowu warto zwrócić uwagę na jeden fakt, który do tej pory we wschowskim samorządzie obowiązywał. A mianowicie nigdy nie było tak, aby w rękach lidera jednego środowiska były wszystkie narzędzia lokalnej polityki. W latach 2002-2010 środowisko Krzysztofa Grabki współpracowało z lewicą (przewodniczącym Rady Miejskiej był Fabian Grzyb), w latach 2010-2014 środowisko Grabki współrządziło z grupą Miłosza Czopka (wiceburmistrz) i grupą Stanisława Kowalczyka (wiceburmistrz). Za każdym razem liderzy co najmniej dwóch środowisk współpracowali ze sobą. Moim zdaniem to dawało gwarancję stabilności. Może nawet - wychodząc z prostego psychologicznego założenia - poprzedni burmistrz zdawał sobie sprawę, że jego ugrupowanie jest zbyt słabe, aby odpowiedzialność za gminę rozkładać tylko na jeden lokalny, polityczny obóz. Dodałbym do tego, że we Wschowie po prostu nie ma środowiska, które samodzielnie mogłoby zarządzać gminą. Nie jesteśmy takim samorządem, by o jej losach decydował jeden człowiek, jeden lider. W dodatku do głosu w lokalnej polityce dochodzą osoby, które nigdy nie były i nie będą liderami żadnego z wymienionych środowisk. Ich zaangażowanie wprowadza więcej anarchii niż pożytku. Wygląda to tak, jakby z braku naturalnych politycznych liderów, niektórzy brali na siebie ciężar odpowiedzialności, który ich przerasta. I to wszystko razem, moim zdaniem, podskórnie, może nawet nieświadomie zadecydowało o tym, że 26 czerwca będziemy mieli referendum w sprawie odwołania pani burmistrz i Rady Miejskiej przed upływem kadencji.

Bez względu na to czy referendum się powiedzie, czy poniesie porażkę, zmiany w lokalnym samorządzie powinny nastąpić. Wbrew pozorom to nie zależy od wyborców, ale od liderów lokalnej polityki.

Rafał Klan

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (27)

avatar

avatar
~Autor
13.05.2016 11:56

Celne spostrzeżenia.... nowych prawdziwych liderów brak, starzy przeszli na emeryturę... mleko się rozlało i aktualnie należy dobrze zastanowić się nad mądrą zmianą (i wcale nie twierdzę, że zmiana Pani P. z powrotem na Pana G. jest dobrą zmianą, ponieważ poprzedni burmistrz miał 12 lat na prowadzenie własnej wizji gminy, po których to pomysłach społeczeństwo powiedziało, że nie chce dłużej takiej polityki gminnej). W mieście jest kilka osób "z głową na swoim miejscu", ale niestety nie mają swojego zaplecza społecznego (grupy popierającej ich działania), lub mają tylko zaplecze polityczne zewnętrzne spoza Wschowy. Mówię tutaj o kilku osobach w wieku 50-65 lat (trzech, no może czterech)

avatar
~dziadBorowy
13.05.2016 12:20

I właśnie dlatego, niezależnie od sympatii politycznych, nikt racjonalnie myślący nie będzie głosował za odwołaniem obecnej burmistrz. Ekipa Czopka jest tak samo beznadziejna jak ekipa Grabki, tylko że w innych trochę kategoriach, ale inicjatorzy referendum nie przedstawili żadnej alternatywy. Czyli: niech nam mieszkańcy pomogą rozpieprzyć obecny system, ale że my nie mamy odwagi ani pomysłu na nic innego, umywamy ręce od odpowiedzialności za to co będzie później. A że za referendum płacą podatnicy... ;) To nie jest postawa obywatelska tylko awanturnictwo i mącenie jak w jakimś gimnazjum.

avatar
~marek
13.05.2016 13:08

@dziadBorowy Organizatorzy referendum, w moim odczuciu, mają jeszcze czas na pokazanie alternatywy. Mi bardzo podoba się wiadomość, która rozchodzi się na mieście, że kandydatem na tzw. Burmistrza technicznego do 2018 roku będzie Zdzisław Mazur. Zgadzam się z Panem, że szczęścia do władzy to my nie mamy

avatar
~ANALITYK
13.05.2016 13:10

Bardzo mądre spostrzeżenia. Życie jednak czy to prywatne czy polityczne nie lubi pustych przestrzeni. Według mnie najbliższe dni, miesiące i lata pokażą nowe twarze we wschowskiej polityce. Najważniejsze to na dzisiaj wygrać referendum i pokazać obecnej władzy, że nie tylko liczy się siła, matematyka ale przede wszystkim człowiek.

13.05.2016 13:56

Rzeczywiście, mówiąc "o kilku osobach w wieku 50-65 lat (trzech, no może czterech)" miałem na myśli 3 osoby związane ze wschowskim środowiskiem bankowców - czwarta to ta z politycznym zewnętrznym zapleczem ;)

avatar
~Adaś
13.05.2016 14:36

Nie do końca zgodziłby się z p. Klanem, nie o wszystkim zadecydują liderzy (lider) . Kolej rzeczy będzie następujący , najpierw MY zagłosujemy i zadecydujemy czy np. p. Patalas pozwolić kontynuować wspinaczkę "po ścianie" , pamiętajmy że na pewno z p. Czopkiem, czy przerwiemy ten spektakl ? I w tym momencie lider (używam liczby pojedynczej) nie odegra specjalnie wielkiej roli , jedynie już w samych wyborach radnych, za "psią miskę" wpisze na listę kandydatów na radnego , a to jest zamiennikiem wielkiej kasy. Dla niektórych tzw. P(...) będzie znacznie więcej, będą złote posady za "całus sygnetu" , za utracenie swobody i służalczość czeka FORTUNA !, ....... za "mordę " w kubeł wizjoner obieca RAJ. Musimy wiedzieć że , skreślając obecnego lidera czyli p. Patalas nie jestem przekonany czy to właśnie każdemu o nią chodzi, bo z drugiej linii działa dzisiaj "wróg" wschowian (p. Czopek ) z myślą p. Stasiaka ? To istny meisterstück , dzisiaj już czytelny plan, ustawka nie godna człowieka honoru. Ona, za duże pieniądze gra Panią Doubtfire, a On swoją szermierką może realizować swój plan "zemsty". Rzeczywiście , już po samych wyborach , kiedy nastąpi rozstrzygnięcie hulaj dusza , na cztery lata możliwości rządzenia suwerena są horyzontalne. Tu możliwości wyborcy znacznie spadają , nawet linczu może się spodziewać. Dzisiaj we Wschowie p. redaktorze, znaczną rolę na fali "kaczynizmu" odegra przedstawiciel PiS, podobnie jak w Szlichtyngowej . To nie ważne kto to będzie, ważne aby był swój , aby był ideowcem, aby nie stwarzał żadnych problemów , aby miał wizje budowania pomnika S. ......... a w zamian jak wyżej ! To nie jest żaden mit, tak się dzieje w gminie obok, wystarczy skonsultować z mieszkańcami . Ostatnim czasem przeżyliśmy ważne wydarzenia, nasza ojczyzna, to przyjęcie nas w struktury militarne Układu NATO i wejście w konfigurację gospodarek zachodnich , co za wspaniałe czasy . Ale też przytrafił nam się kiks, od lat nie umiemy sami o siebie dobrze zadbać , tworzymy schody w prawie , gospodarce i życiu społecznym. Demokracja i współżycie przychodzi nam z trudnością , zarządzamy się z wrogością, okradamy samych siebie (a budżet tworzymy wspólnie) , nie ma szacunku i poszanowania innego człowieka , elity zatraciły splendoru , działają i pożerają każdego , świat skamieniał. Jest wielką koniecznością dopływ świeżej krwi , nowego myślenia, uczciwości z poparciem solidnej wiedzy i doświadczenia , jest konieczne referendum ........ czekam na Mesjasza.,

avatar
~Wyborca
13.05.2016 14:40

A może kolejny nauczyciel, ze specjalnością w-f ? Będzie miał siłę w pięści i będzie mógł pierd.........

avatar
~Rewolucja
13.05.2016 14:41

@dziad bojowy Zgodziłbym się, gdyby obecna władza potrafiła się samo ograniczać, rozumiejąc swoje ograniczenia. Pytanie bym postawił czy jest na to gotowa dla dobra gminy.

avatar
~Anonim
13.05.2016 15:55

Najpierw należy pozbyć się jak najszybciej tych obecnych nieudaczników i karierowiczów ponieważ miasto i gmina nie są w stanie przy nich funkcjonować normalnie . Prędzej czy później budżet miasta tego nie wytrzyma a i ludzie z podległych ratuszowi podmiotów odetchną z ulgą mając takich głupich i nie znających podstawowych zasad ekonomicznych kierowników , prezesów i co tam jeszcze pociotków . Przecież to jak nam oczy się mydli to już woła o pomstę do nieba [ firma z Kożuchowa sadzi nam bratki na klombach ponoć taniej niż by robiła S.K ] . A czyja jest S.K jak nie ratusza i kto tam miesza jak nie Czopek ? . Dopiero jak pokonamy tych nieudaczników i grabieżców zapewne wyłoni się grupa która zacznie prostować te podejrzane umowy i przywróci normalność w mieście i gminie . Nie od dziś wiadomo że życie nie lubi pustek a i nauczka będzie dla przyszłych co wezmą stery miasta . Na pewno gorzej już nie będzie bo już teraz siedzimy na dnie które osiągnięto w tak krótkim czasie , miasto zaniedbane , brak jakiejkolwiek inwestycji , brak nowych miejsc pracy , pracę otrzymują nie ci z miasta ale firmy i ludzie spoza miasta Głogów , Wrocław , Kożuchów ,Leszno , Kościan i wiele innych o których nie słyszymy . Zamiast miasto które ponoć jest królewskie powoli staje się zaściankowe i nic nie znaczące w województwie , jedynie rozpoznają nas po przegranych 18 procesach w sądach w Nowej Soli i aresztowaniu radnej z ugrupowania rządzącej za rozprowadzaniu narkotyków i handel nimi . Wszyscy się śmieją że z braku perspektyw i z nudów podwyższała sobie brak adrenaliny . Tak to już doszliśmy do dna widać to już gołym okiem co się wyrabia na sesjach i interpelacjach radnych i jakie myślenie mają owi " wybrańcy " . To wszystko pokazuje nam nieudolność władzy i jego ugrupowania . oni się po prostu wypalili i nie mają pomysłu dalszego działania .

avatar
~do Anonima
13.05.2016 18:49

Do anonima kazda nowa władza dobiera sobie ludzi jest tak na całym świecie wszystkie sprawy sądowe ze zwolnionymi starymi pracownikami zawsze nowi przegrywają bo niestety sądy są za pracownikiem zwolnionym.A we Wschowie ci zwolnieni wyssali z budżetu jeden 40 tysięcy drugi prawie 100 tysięcy trzeci około50 tysięcy wiec kto tu jest złodziejem i cwaniakiem do tego jeszcze miasto zostało tragicznie zadłużone i co wina Patalasowej nowi do dnia dzisiejszego nie zadłużyli Wschowy nawet na 1 zł(Śni ci się znowu posadka)

avatar
~anonim
13.05.2016 19:49

Mazur,Grzyb i ta reszta ciepłe kacie i do domu.

avatar
~wacek
13.05.2016 22:03

Komu i czemu mają służyć te wypociny? Pytanie do piszącego: - co do tej pory stanowiło jakość , jaką wypracowali poprzedni samorządowcy? Należało, by się zapytać piszącego na jakim etapie on sam jest, że podważa skuteczność /lub jej brak/ Radnych, którzy pierwszy raz zasiedli w RM?. Takie bzdury może pisać jedynie ktoś, kto ma takie samo doświadczenie w tym co robi jak ci "pierwszy raz" Radni RM. To WYBORCA i TYLKO WYBORCA w takich małych miejscowościach JEST GŁÓWNYM MOTOREM wszystkich zmian, a jakiś "podrzędny" lokalny lider polityczny. To nie CENTRALA/WARSZAWKA aby tzw. LIDER musiał posiadać polityczne zaplecze. W takim małym środowisku potrzebny jest UCZCIWY ZARZĄDCA, a jego zapleczem powinni być lokalni fachowcy sprawdzeni w różnych dziedzinach zarządzania, którym zależy na dobru naszego miasta i społeczności. Wiadomym jest, że ludzie młodzi muszą kiedyś postawić swój pierwszy krok czy to w pracy zawodowe czy samorządowej - śmiesznym jest, że ktoś taki jak piszący to podważa i pisze coś o "jakości" poprzedników, najwyraźniej NIE zauważ, że ta jego "jakość" pozostawiła po sobie same zgliszcza : ciągle rosnące bezrobocie, brak perspektyw rozwoju dla młodych, brak przez 25 lat jakichkolwiek inwestycji itp. To jest ta "JAKOŚĆ" za która tęskni piszący? Poprzednie wybory pokazały nam, że należy iść do przodu i tzw. "stare pierniki i grzyby" odesłać do lamusa. Oni już nam pokazali jak można wszystko spie...yć. Najwyraźniej piszący stał się już starym "piernikiem i grzybem", że rozumuje na ich poziomie. Wyborco głosuj zawsze swoja mądrością - nie pismaków i starych pierników i grzybów!!!!

13.05.2016 22:39

Wacku.: załóżmy, że jesteś "gościem" i zostałeś burmistrzem tej mieściny... - no i co dalej>>>? masz kilkanaście stanowisk do obsadzenia po to, aby w ogóle UGiM działał + w swoim zapleczu kilku "znajomych z grilla". W tym momencie jesteś w przysłowiowej czarnej d... (dziurze) jak obecna ekipa rzadząca. Bez ludzi z doświadczeniem, wiedzą i kontaktami jesteś zerem-nikim i mimo swojej wiedzy oraz chęci sam nic nie zrobisz. Zanim sam do czegoś dojdziesz, mimo twojej inteligencji i chęci miną lata, nim będziesz miał doświadczenie i kontakty /znajomości/. Dlatego ważne jest zaplecze np. osoby typu Pan Grzyb, Mazur, czy Balak. Nie wspomną o osobach mających poparcie odgórne np. Pani Kola, Panierowski czy też Ast - takie mamy czasy i bądźmy pragmatyczni (Wadim Tyszkiewicz lub Robert Biedroń u nas z kapelusza się nie pojawi).

14.05.2016 00:45

„We Wschowie nie ma środowiska, które samodzielnie mogłoby zarządzać gminą” Eeee...tam.. To nie tak. Burmistrzowi Grabce do współrządzenia opozycja była potrzebna jak nie przymierzając „wrzód na dupie”, ona była kulą u nogi, ale przecież ,to człek rozumny i wiedział, że angażując ich, w ten prosty sposób obniży „ciśnienie”(skanalizuje opozycję). Baa.. i to działało, przecież wybory przerżnął niewielką ilością głosów BEZMYŚLNYCH „obywatelów”!!!

avatar
~@"WACEK"
14.05.2016 08:31

Do on-off - - rozumujesz i piszesz w tej sprawie jak, cyt. "stary piernik i grzyb", najwyraźniej należysz do tej epoki jeśli w dalszym ciągu wspierasz DINOZAURÓW dawnego miejscowego pzpru. To ma być tam miejscowa mieniona jakość o której pisze pan niejaki Klan ??? Odpowiedź p. "Wacka" wyraźnie pisze, że Wschowie potrzebny jest UCZCIWY ZARZĄDCA, a nie partyjny LIDER mienionej epoki - jak Ci liderzy skończyli ze swoim partyjnym zapleczem to każde dziecko na etapie szkoły podstawowej może pana oświecić!!! tzw. ZAPLECZE to nic innego jak grupa BMW, klakierów, kolesi i życiowych nieudaczników czekających na intratne stanowiska od swojego LIDERA. Przykłady ? Proszę : - obsada Zarządu SK, -obsada Rady Nadzorczej SK, - obsada Prezesa HZZ Osowa Sień, - obsada Naczelników MiG Wschowa - to jest to pana zaplecze. Szanowny panie dzisiejszy UCZCIWY i ROZUMNY SZEF w takiej mieścinie jak Wschowa ma do dyspozycji profesjonalnie zorganizowane KONKURSY, by wyłonić prawdziwych FACHOWCÓW na potrzebne kierownicze stanowiska - nie kieruje się kolesiostwem, nie awansuje szwaczki na kierownicze stanowisko, czy inżyniera budowlanego do dojenia "byków", itp. ZAPLECZE PARTYJNE = KOLESIOSTWO i NEPOTYZM!!!!!!!

avatar
~Do do anonima
14.05.2016 09:40

Gdzie ty chłopie żyjesz chyba nie na tym świecie realnym . Owszem każda nowa władza dobiera sobie nowych ludzi ale dobór jest prowadzony merytorycznie i z poszanowaniem obowiązującego prawa . A u nas co zrobiono wręczono zwolnienia dyscyplinarne wszystkim co chcieli zwolnić lub zwolniono w sposób urągający wszelkim regułom i prawu pracy . Nawet ci co zwalniali nie byli w stanie wytłumaczyć sędziemu dlaczego ich zwolnili dyscyplinarnie i powiedzieć jakie są formy zwolnień . Nawet doktor nie potrafił powiedzieć dlaczego zwolnił dyscyplinarnie a na miejsce zwolnionego zatrudnił swojego gorszego wynikało to z wykształcenia i przebiegu pracy . Zatrudniono swoich zielonych jak młoda kapusta i jeszcze głubszych do tego na kierownicze stanowiska . A ty jeszcze zwolnionym zarzucasz że śmiali iść do sądu i walczyć o swoje ! . Czy już w tym mieście nie ma ludzi aby umieli sadzić bratki na klombach tylko zatrudniać firmę z Kożuchowa ? . Kto tak postępuje chyba tylko niezrównoważony psychicznie . Przecież każda osoba która jest ze Wschowy i jest zatrudniona przyczynia się do zmniejszenia bezrobocia w mieście i płaci podatki na miejscu działa pozytywnie na byt innych mieszkańców . A firmy nie dosyć że zabierają miejsca pracy to jeszcze wypompowują kasę miejską do swoich siedzib zewnętrznych . I to niby ma być tańsze zarządzanie pomimo że S.K jest na miejscu i jest zarządzana przez samego doktora z ratusza . A proszę mi pokazać firmę ze Wschowy która świadczy swoje usługi urzędowi miasta na przykład w Kożuchowie . A już całkiem nie rozumiem twojego myślenia kto tu jest złodziejem i cwaniakiem . Ty masz pretensje do zwolnionych że śmiali się upomnieć o swoje ? . Gdzie ty się uchowałeś popatrz realnie na życie . Zwalniać można ale zgodnie z prawem , ja jeszcze na ich miejscu po wygraniu wszystkiego co można wygrać zgodnie z prawem zapewne podałbym pozew z powództwa cywilnego żeby ci co naruszyli prawo pracy odczuli to osobiście na własnej skórze płacąc dalsze odszkodowania za własne pieniądze . Pytanie gdzie byli prawnicy i cała kancelaria z Wrocławia i dlaczego nie zapobiegli takiej formy zwolnienia jaką zastosował doktor mimo że oni co miesiąc pobierają około 40 tyś zł i było wiadomo że ten numer nie przejdzie gładko i wreszcie gdzie miał rozum ponoć wykształcony doktor ? . Takie wiadomości ma już opanowane zwykły student prawa na pierwszym roku prawa . Jak to się ma teraz do uczciwości i prawdomówności burmistrzów jak teraz zaczynają wychodzić różne rzeczy kiedy dowody na piśmie mówią wprost że nasza władza kłamie . Niestety po tylu kłamstwach wypowiadanych przez burmistrzów straciliśmy wiarygodność jako miasto w całym województwie i dalsze funkcjonowanie staje się bardzo problematyczne . A ty obwiniasz ludzi za to że miasto nie ma pieniędzy . Nie rób z siebie idioty i nie broń nieudaczników oraz grabieżców oni są bardzo mądrzy na swój sposób a tylko teraz udają takich zatroskanych o dobro i los miasta . Cofnij się na początek ich kadencji co oni wtedy zrobili ? . Obsadzili swoimi wszystkie stanowiska i jeszcze potworzyli nowe i dali najwyższe wynagrodzenia tylko dla swoich , a czy słyszałeś żeby rozpoczęli jakąś inwestycję lub naprawę czegokolwiek . Nie w tym czasie Czopek na lewo i prawo wszczynał kontrolę różnych podmiotów i straszył prokuraturą co zresztą nic ona nie potwierdziła . To wszystko pokazuje obraz naszej władzy jako kłamliwej , obłudnej i nieudolnej w kierowaniu miastem oraz chorobliwie mściwej . Te wszystkie cechy naszej władzy eliminują ją z dalszego rządzenia . Piszesz tu o zadłużeniu , to nie jest zadłużenie to jest inwestycja a wynika ona z modernizacji dachu w szkole nr 2 i budowy nowego boiska szkolnego i kortów tenisowych . Pieniądze były zabezpieczone w budżecie no ale mądry doktor postanowił zwolnić nie zgodnie z prawem to i ma taki stan rzeczy jaki sam sobie zrobił . Zresztą Grabka dostał absolutorium i zostawił około 1,6 miliona zł w kasie miejskiej i zapłacone wszystkie rachunki a Czopek lekką ręką sprzeniewierzył na wypłaty poszkodowanym zresztą na własne życzenie . I zapamiętaj to sobie nic nie robienie w mieście to nie jest żadna oszczędność to tylko odwleczenie w czasie a i tak to wszystko wróci ze zdwojoną siłą , zamiast drobnych napraw trzeba będzie wymieniać na nowe i o wiele droższe .

avatar
~on-off
14.05.2016 09:46

~@"WACEK" Zapewniam, że do emerytury mam dalej niż bliżej.... jeszcze wiele lat dojazdów do pracy mnie czeka :) , aczkolwiek nie znam ani miasta, ani państwa, ani dużej firmy, gdzie rządzi "samotny zarządca z nikąd" (taki Stan Tymiński ze swoją czarną aktówką), bez swoich zaufanych ludzi z własnego zaplecza, których przyciągnął za sobą - tak jest zbudowany system zarządzania, że musisz mieć ileś swoich osób (i nie mówię tutaj o tabunach ludzi). Konkursy owszem, pozwalają wyłowić ciekawych pracowników, ale nie da się konkursów przeprowadzić na wszystkie ważne stanowiska w jednym momencie i to na starcie. Poza tym, czy stanowiska w ratuszu są aż tak atrakcyjne??? Może dla Ciebie tak, ale dla specjalistów jest to już dyskusyjne. Oni dają sobie świetnie sami radę i takie osoby znam (odmawiały na znacznie wyższym poziomie niż gmina, czy powiat). Napisałeś, iż: "ZAPLECZE to nic innego jak grupa BMW, klakierów, kolesi i życiowych nieudaczników czekających na intratne stanowiska od swojego LIDERA." - i tutaj muszę Ciebie rozczarować, bo to nie jest dobre fachowe zaplecze tylko kolesiostwo. Chociaż i tutaj nic nie jest czarne lub białe, często jest szare. A propos znajomości: znam dużo osób ze Wschowy - tych którzy rządzili przed Grabką również, ale jak ich nie znać jeśli Wschowa nie jest metropolią ;). Gwoli ścisłości w UMiG we Wschowie nigdy nie pracowałem, nie pracuję i pracować nie zamierzam :) - jest tyle innych ciekawych. Do PZPR-u i ZSMP nie należałem (byłem nawet za młody na takie coś). Pozdrawiam off

avatar
~Wyborca
14.05.2016 11:15

Z co powiecie na zatrudnionych przez burmistrz Wschowy , wybitnych fachowców p. Giezka i Janik ? Skoro tacy ludzie znależli pracę na kierowniczych stanowiskach to o czym to świadczy ? Nie mam żadnych wątpliwości co do zasadności REFERENDUM ! P. Patalas sama na własne życzenie wykopała sobie dół a my go tylko "zasypiemy"

avatar
~do tego co pisze do anonima
14.05.2016 15:36

Twoja wypowiedz nadaje się na" idiotę roku " lub na imbecyla wiejskiego . Idąc twoim tokiem myślenia winny jest nie złodziej tylko ten co dał się okraść lub zgwałcona co dała się zgwałcić . A czy człowiek który sumiennie pracuje nie ma prawa się bronić przed dyscyplinarnym zwolnieniem ? . Zarzucasz sądowi że zawsze idzie za zwolnionym a od kiedy tak jest i w jakim sądzie . Zawsze sąd rozpatruje wniosek zwolnionego i przesłuchuje i pracownika i pracodawcę który zwolnił pracownika . A co sąd miał zrobić jak pracodawca Czopek , Patalas i Janikowa nie potrafiły uzasadnić merytorycznie tego wniosku i opowiadały od rzeczy swoje wydumane i oderwane od rzeczywistości opowieści . Mówiąc wprost nie miały zielonego pojęcia jak i za co zwalnia się ludzi . Sąd pokazał i obnażył ich niewiedzę i głupotę w zarządzaniu i pokiwał tylko głową jak ci ludzie tak wysoko się dostali i do czego to jeszcze dojdzie . No i nie trzeba było długo czekać na ich popisowe numery . To są miernoty i nieuki ekonomiczne nie mówiąc już o zwykłej ludzkiej życzliwości której im bardzo brakuje .

avatar
~wschowianin
14.05.2016 17:33

Widzę, że czytanie ze zrozumieniem nadal jest trudne. Może się mylę, ale autor tekstu przedstawił problem, który za chwilę może być istotny dla mieszkańców Wschowy, w związku ze zbliżającym się referendum w sprawie odwołania Burmistrz Wschowy i Rady. Stawia istotną tezę, że odwołanie to jedno a powołanie innej ekipy rządzącej to drugie. Słusznie zauważył, że brak we Wschowie ugrupowania, które mogłoby ten ciężar udźwignąć, i rządzić ku zadowoleniu wielu, bo wszystkich się nie da. Przedstawił dotychczasowe składy Rad i tych, którzy rządzili. Ma pełno prawo do swojej oceny, z którą wszyscy zgadzać się nie muszą. Ten artykuł ma zachęcić do dyskusji wschowian, kto do tego się nadaje, czy ma odpowiednie kwalifikacji, nie zawsze musi mieć wykształcenie pedagogiczne. nie zawsze musi być faworyzowany przez naszych "parlamentarzystów", którzy, a nie ocenę zostawię czytelnikom. Jest to też pewien apel obywatelski, który karze nam się zastanowić, czy i jak głosować w referendum. A gdy tej ekipie powiemy nie, to co dalej, powtórka z rozrywki. Nawet jeżeli aktualna władza pozostanie to nadal ten temat jest istotny, aktualny, i nie mamy zbyt dużo czasu żeby wyłonić tych, którym moglibyśmy dać mandat, w kolejnych wyborach, do rządzenia. Żebyśmy nie musieli wylewać tyle żółci co moi poprzednicy, którzy wypowiadali się przede mną. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwa sprawa. Jeżeli znów powstaną grupy, stowarzyszenia, których celem jest tylko rządzenie za wszelką cenę, przypodobanie się wyborcom i wygranie, a później "hulaj dusza piekła nie ma", to referendum potrzebne jest psu na budę. Również na tych co będą wybierać ciąży istotny obowiązek przyglądaniu się tym co zamierzają rządzić kim i jak. Nie oczekujmy gruszek na wierzbie, bo stan naszej gminy delikatnie rzec biorąc nie jest dobry. Uważam, że ten artykuł jest na czasie, a nawet tego czasu jest mało. Dlatego jeszcze raz zastanówmy się, żeby z dobrego początku był dobry dla Wschowy i mieszkańców efekt tego działania. Pozdrawiam

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl