Trudno uwierzyć, że w tym roku mija ćwierć wieku od jej zaginięcia w wysokich górach. Dla wielu jest wciąż duchowym przywódcą kobiet wchodzenia na szczyty marzeń.
Umysł ścisły
Wszechstronnie utalentowana himalaistka jest z wykształcenia elektronikiem. Nie od dziś wiadomo, że wybitni polscy sportowcy górscy mają umysł ścisły (Krzysztof Wielicki – elektronik, Maja Włoszczowska – matematyczka). Jednak Rutkiewicz przecierała również szlaki w zakresie tego co powszechnie przyjęte jako nieosiągalne dla kobiet. W latach 60’ minionego wieku nie było wcale oczywiste, że kobieta może i powinna studiować nauki ścisłe. Po dziś dzień prowadzone są przecież akcje społeczne obalające mity i zachęcające maturzystki do składania dokumentów na kierunki techniczne. Rutkiewicz - córka inżyniera mogła mieć mniej wątpliwości w kwestii samego wyboru kierunku studiów. Jednak po ukończeniu Politechniki Wrocławskiej pracowała w instytutach badawczych, co tylko potwierdziło jej wybitne zdolności analityczne.
Jako nastolatka zaczęła zdobywać pierwsze profesjonalne doświadczenia sportowe. Dzielił ją włos od pozostania członkiem reprezentacji Polski w siatkówce. Natomiast kurs taternicki miała już za sobą w wieku 19 lat. Niecałe dwa lata później wspinała się już w Alpach. Rutkiewicz była człowiekiem renesansu. Świetnie przygotowana intelektualnie oraz fizycznie by rzucić wyzwanie najwyższym szczytom świata.
Bezgraniczna wolność
Rutkiewicz nie była typem marzycielki. Nie wspinała się z głową w chmurach, by podziwiać piękno przyrody. Była raczej typem komandoski, a wspinaczka – formą sprawdzania siły swojej woli. Daleko jej było do sentymentu i spontanicznej lekkomyślności. W wysokich górach sportsmenka nie polegała na przypadku i uśmiechu losu. Gdyby dziś zakłady bukmacherskie forBET organizowały obstawianie powodzenia jednej z jej wspinaczek, nikt nie miałby wątpliwości, że byłby to trafiony typ. Analityczny umysł i dobrze wytrenowane ciało zapewniały jej powodzenie ataków szczytowych. Jakie zatem są podstawowe zasady gdy wychodzimy w góry?
Bądź przygotowany…
Nie tylko wysokie góry wymagają odpowiedniego przygotowania, również podczas zwykłej wycieczki należy pamiętać, by mieć z sobą podstawowe wyposażenie plecaka:
Woda utleniona
Rękawiczki lateksowe
Chustka potrójna
Aluminiową folię termiczną
Bandaż, wyjałowione opatrunki
W górach pogoda może się zmienić w kilka minut, więc należy pamiętać o odpowiednim ubraniu oraz profesjonalnym obuwiu. Warto przejść również kurs pierwszej pomocy. Góry są trudnym i wymagającym środowiskiem, które nie jest przyjazne człowiekowi. Sama Wanda Rutkiewicz często powtarzała, że góry nie mają ludzkich uczuć i można w nich po prostu stracić zdrowie lub życie.
Przekraczanie granic
Rutkowska jako pierwszy obywatel RP weszła na szczyty dwóch gór, były to: Mount Everest oraz K2. Ponadto K2 zdobyła jako pierwsza kobieta świata. Wydawało się, że cele nieosiągalne są jej specjalnością i żadna siła nie będzie większa niż siła jej woli. Kłopoty zaczęły się dopiero gdy przypadek zabrał Rutkiewicz życiowego partnera. Wtedy to, jak wynika z relacji jej bliskich, rozpoczęła się wielka samotność sportsmenki.
Wysokie góry i trudne warunki wspinaczki dawały jej wspaniałe poczucie bezgranicznej wolności. Tak brzmiało credo himalaistki jeszcze z czasów, gdy była pierwszą kobietą na ziemi, która zdobyła Górę Gór, czyli K2. Przekraczanie granic swoich możliwości, wyznaczanie ambitnych celów i osiąganie ich sprawiały, iż czuła, że żyje. Rutkiewicz wspinając się na Kenczendzongę – trzeci najwyższy szczyt świata, z którego już nie wróciła – nie była w najlepszej formie. Pozostanie na wieki tajemnicą czemu, mimo kłopotów ze zdrowiem, postanowiła samotnie rozbić obóz na wysokości, gdzie organizm się już nie regeneruje.
Wielkie marzenie
W tym roku mija 26 lat odkąd Rutkiewicz zaginęła. Biografia pióra Anny Kamińskiej pod tytułem: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci (2017), rzuca nowe światło na wybitną osobowość jaką była Rutkiewicz. Z niepublikowanych do tej pory dokumentów stworzony został obraz kobiety, która niestrudzenie realizuje swoje marzenia. Rutkiewicz do dziś pozostaje wzorem człowieka, kochającego wolność za wszelką cenę. W jej przypadku była to miłość do gór.