TworzymyGłos Regionu

reklama

W Łupicach oddali hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego (VIDEO)

Środa, 27 grudnia 2023 o 13:48, aktualizacja Środa, 27 grudnia 2023 o 14:22, autor: 6
W Łupicach oddali hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego (VIDEO)

W Łupicach, przy tablicy upamiętniającej generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, odbyły się powiatowe uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie to miało miejsce 27 grudnia, symbolicznie w rocznicę wybuchu powstania, które było decydującym momentem w walce o przyłączenie Wielkopolski do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Wśród uczestników znaleźli się m.in. Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Zastępca Burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski, przedstawiciel Związku Piłsudczyków RP Okręg Królewska Wschowa - Tomasz Kłosowski, funkcjonariusz Komisariatu Policji w Sławie - Mariusz Dekier.

Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia krótkiego rysu historycznego Powstania WielkopolskiegoStarosta Wschowski Andrzej Bielawski w swoim przemówieniu wspomniał również o historii ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego: „Z inicjatywy wielu stowarzyszeń, samorządowców, oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, pan prezydent Andrzej Duda w roku 2021 złożył projekt uchwały, żeby ustanowić święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 28 listopada 2021 roku, w hotelu Bazar w Poznaniu, ta ustawa, wcześniej uchwalona przez Sejm, została przez pana prezydenta Andrzeja Dudę uroczyście podpisana”.

Z kolei Zastępca Burmistrza Sławy, Krzysztof Gruszewski, zwrócił uwagę na unikalność Powstania jako jednego z nielicznych zwycięskich zrywów narodowych. „Powstanie Wielkopolskie było jednym z powstań, które było zwycięskie, w zasadzie jedyne. Polacy niejednokrotnie upamiętniają wiele innych powstań, które były zakończone niestety upadkiem. [...] warto mówić o tych wydarzeniach, ponieważ niejednokrotnie młodzież o nich nie pamięta. Młodzież zapomina, kiedy wybuchła I Wojna  Światowa, a co dopiero o Powstaniu Wielkopolskim”.

W hołdzie bohaterom Powstania Wielkopolskiego, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem, oddając cześć Bohaterom tamtych dni. W uroczystości udział wzięli uczniowie klasy mundurowej I ZS im. Stanisława Staszica we Wschowy pod opieką Krzysztofa Rękosia, pełniąc wartę przy tablicy generała Józefa Dowbor-Muśnickiego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Adyt
27.12.2023 14:59

A gdzie te tłumy ? Dzieci z "kałachami" to widok koszmarny, o złych skojarzeniach, tego nie powinno publicznie się prezentować. To moje zdanie. Sponsor - HHZ Osowa Sień daje do myślenia, ile to Oni za czasu minionego darczyńcy nie swojego rozdali ? Audyt.

avatar
~Gekon
27.12.2023 17:25

Najfajniejsi jak zawsze przebierańcy!

avatar
~emeryt$polityk
28.12.2023 10:48

Panie "~Gekon" - to wystarczy za komentarz tego co widzimy. Każdy uczciwy człowiek niech sam wyciągnie wnioski z tego co widzi we wsi Łupica...... ?. A zwłaszcza mieszkańcy tej wioski ....?.

avatar
~CO z mieszkańcami ???
27.12.2023 20:29

Tak, co z mieszkańcami tej wsi ?, - ich nie zaproszono do udziału tej ceremonii ?, - co się stało z szefem tej rekonstrukcji dla rekonstrukcji i ich członkami ?.

avatar
~"Z kałachem"
27.12.2023 21:05

Pytam się; - co tam robią te "kałachy" na piersiach tych dziewczyn? ~~~, - co tam robi ten rekonstrukcyjny mundur ?.

avatar
~PYTEKplus;
28.12.2023 20:44

Pytanie do emeryta(P); - jak się czuje człowiek na emeryturze, który miedzy innymi za tej partii co teraz do nie przystał był w policji i pozostawił policję, którą kojarzymy z kominiarkami na twarzach, pałką teleskopową i gazem wobec kobiet i posłanki ???. Co taki emeryt czuje wobec wyborców Naszego Powiatu i Wschowy teraz jak stara się o ich głosy ?. Pytanie w odniesieniu do ostatniej decyzji Nowego już Pana Ministra MSW i A o zakazie zakrywania twarzy przez obecną już policję, a zwłaszcza przy podejmowaniu interwencji wobec Obywatelom . Jak się taki emeryt (P) czuje służąc teraz tej przegranej partii 15.10,2023 roku ?.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl