TworzymyGłos Regionu

reklama

Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie (VIDEO)

Czwartek, 02 czerwca 2022 o 15:38, aktualizacja Sobota, 04 czerwca 2022 o 10:15, autor: 7
Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie (VIDEO)

30 lat społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie czekała na nowego patrona. Dziś (2 czerwca) odbyła się uroczystość nadania imienia i przekazania sztandaru. Patronem placówki zostali Polscy Olimpijczycy.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie, Maciej Grabianowski podkreślił, że wybór Polskich Olimpijczyków na patrona spełnił wszystkie założone kryteria:

Sportowe tradycje naszej szkoły, dotychczasowe osiągnięcia, uzyskane tytuły mistrzowskie i wicemistrzowskie na szczeblu województwa lubuskiego i areny krajowej dowodzą o sensowności i celowości podejmowanych przez nas działań. Wybrany przez społeczność patron – Polscy Olimpijczycy – spełnia wszystkie założone przez nas kryteria i stanowi najlepszy wybór.

O procesie wyboru, w który zaangażowana była cała społeczność szkolna, mówił Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, Konrad Antkowiak:

Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy dzisiaj wspólnie świętować nadanie imienia oraz nowego sztandaru Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie. To wyjątkowe wydarzenie, które w historii tej szkoły zapewne już się nie powtórzy. Jest to zwieńczenie pracy, którą podjęła dyrekcja, pracownicy i uczniowie. Dzisiaj spotykamy się, by świętować, ale mam świadomość, że wybór tego imienia był głosem zdecydowanej większości społeczności szkolnej poprzedzonej kampanią i wyborami. Dziękuję dyrekcji i nauczycielom, że w ten sposób uczycie dzieci dokonywać wyborów – w sposób demokratyczny i właściwy.

Procedury związane z nadaniem imienia Szkole trwały od listopada 2021 r. W marcu 2022 r. odbyły się wybory, podczas których uczniowie, rodzice i pracownicy oddali w sumie 1010 głosów. Społeczność szkolna miała do wyboru trzy kandydatury – Polskich Olimpijczyków, Marię Skłodowską-Curie oraz Hansa Christiana Andersena.

W uroczystości udział wzięli Polscy Olimpijczycy – Karolina Kucharczyk, Agnieszka Jerzyk, Tomasz Kucharski, Dariusz Goździak, Bartosz Jurecki. Wśród przybyłych gości znaleźli się również m.in.: Konrad Antkowiak – Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, Grzegorz Rusiecki i Waldemar Sługocki – Posłowie na Sejm RP, Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty, Małgorzata Gośniowska-Kola, Małgorzata Paluch-Słowińska, Grzegorz Potęga – Radni Sejmiku Województwa Lubuskiego, ks. kan. Dariusz Ludwikowski, Andrzej Bielawski – Starosta Wschowski, Jolanta Denesiuk – Przewodnicząca Rady Powiatu Wschowskiego, Hanna Knaflewska-Walkowiak – Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie, Marek Kraśny – Zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wschowa, Bożena Pierzgalska – Przewodnicząca Sekcji Oświaty NZZS Solidarność, Małgorzata Glińska - Prezes Oddziału ZNP we Wschowie, dr Dorota Sipińska i mgr inż. Damian Kędziora – Prorektorzy PWSZ w Lesznie.

„Jedynka” zyskała nie tylko nowego patrona. Uroczystość była także okazją do nadania nowego sztandaru, na którego drzewcu umieszczone zostały pamiątkowe gwoździe, aby uhonorować darczyńców oraz instytucje wspierające szkołę. O umieszczenie pamiątkowych gwoździ zostali poproszeni: Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Maciej Grabianowski, Starosta powiatu wschowskiego Andrzej Bielawski, w zastępstwie Krzysztofa Rękosia - Bożena Pierzgalska oraz Małgorzata Rękoś z NZZS Solidarność, Prezes zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego okręgu wschowskiego Małgorzata Glińska, w imieniu zarządu Banku Spółdzielczego we Wschowie wraz z prezesem zarządu Sebastianem Nietykszą wystąpiła Elżbieta Olszewska oraz wice prezes zarządu Michał Przyjemski, właściciele Intermarche we Wschowie Wiesława i Marek Kreczetowscy, w imieniu Spółki Hubert Państwo Agnieszka i Andrzej Hubert, właściciel firmy ICT Core Łukasz Topa oraz właścicielka firmy Hill-Bus Krystyna Hilarska.

Sztandar poświęcony został przez ks. kan. Dariusza Ludwikowskiego i przekazany dyrekcji SP 1 przez burmistrza Konrada Antkowiaka. Następnie nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów i przekazanie sztandaru szkolnemu pocztowi sztandarowemu.

Oprócz nadania imienia i przekazania nowego sztandaru szkoła zyskała również nowe logo i tablicę, która zawisła przed głównym wejściem do budynku.

Uroczystość zwieńczona została występami artystycznymi przygotowanymi przez Annę Waszkowiak, Kornelię Musiał, Ninę Pilarowską i Tomasza Florczaka. Dyrekcja w tym wyjątkowym dniu przygotowała szereg atrakcji. Nad szkołą przeleciał samolot ciągnący za sobą napis „SP1 WSCHOWA”, publiczność zobaczyła pokaz piłkarskiego i koszykarskiego freestyle oraz zaśpiewała wspólnie utwór „Bo jak nie my to kto” przy akompaniamencie Pawła Sysa. Oprawę muzyczną zapewnił Łukasz Kotowski. Uroczystość poprowadził Adam Tarka oraz Agnieszka Dybowska, która zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty "Dni, których nie znamy".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~Urszula Chudak
02.06.2022 21:25

Jako olimpijczyk, [podwójny złoty medalista] między innymi, obecny był pan Tomasz Kucharski. W poprzedniej kadencji był on również lubuskim parlamentarzystą. Mam wielki zaszczyt znać go osobiście. Dlaczego zaszczyt? Proponuję wpisać w internetową wyszukiwarkę: "Uratował kobietę, która chciała popełnić samobójstwo". Szczególnie zapadają w pamięć słowa wypowiedziane przez bohatera po zdarzeniu! Pan Tomasz kucharski jest między innymi na zdjęciu nr 21 - w środku. A poza tym wieść gminna niesie, że uroczystość perfekcyjnie przygotowana pod każdym względem. Tylko gratulować - bo zasłużenie.

avatar
~rzeczniczak(rz)
03.06.2022 07:51

Czy to akuratnie pani powinna to pisać i przy okazji wychwalać się kogo to pani nie zna ?.

avatar
~Zen
03.06.2022 01:56

Gratulacje, tylko dlaczego w tym przypadku zabrakło strony "narodowy +"? Czy my wschowiacy nie we wszystkim im pasujemy? A co się dzieje, że brak jest obecności "elity" munduru historycznego? Na pewno nie warto ich tu wyszukiwać ale się przyzwyczaiłem.

avatar
~Gekon
03.06.2022 20:38

Drogi "ZEN" czy TY pytasz o przebierańcach w mundurach I Kadrowej? To NIE... i piszę to jako narodowiec. Starsi panowie poprzebierani w mundury z epoki to żałosny widok. POWAGI!

avatar
~do rzeczniczaka[rz]
03.06.2022 11:09

oczywiście że powinna pisać, bo w odróżnieniu od ciebie ma o czym. Bardzo lubię komentarze p. Uli. A gdzie ty widzisz chwalenie się? Po prostu widocznie go zna i tyle.

avatar
~@/@-do (rz)
03.06.2022 19:08

Czyli ty jesteś ten tak zwany zastępca (rz) ????. To u was taka nowa moda rzecznik i jego zastępca !!!!. I nie dziwota, że ci się to podoba !!!!.

avatar
~Drogi ^Gegon*
04.06.2022 06:02

Czy Ty tych Wschowskich " przebierańców " czasami nie nazywasz "narodowcami" ??? - czy Ty widziałeś kim ci kim ci emeryci byli i kogo reprezentowali w przyszłości ? i co obecnie czynią nam mieszkańcom Wschowy ?/.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl