TworzymyGłos Regionu

reklama

Umowy podpisane! Parafie i samorządy otrzymały wsparcie finansowe (FOTO)

Poniedziałek, 22 maja 2023 o 16:01, aktualizacja Poniedziałek, 22 maja 2023 o 16:15, autor: 2
Umowy podpisane! Parafie i samorządy otrzymały wsparcie finansowe (FOTO)

W Urzędzie Miejskim w Sławie doszło do podpisania umów na dofinansowania w ramach programu Lubuska Baza Sportowa 2023 oraz dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Beneficjentami programów są m.in. Parafia pw. św. Stanisława B.M. we Wschowie, Parafia pw. św. Jakuba Ap. w Konradowie, Parafia p.w. św. Michała Archanioła w Sławie, Powiat Wschowski oraz gminy Wschowa, Sława i Szlichtyngowa.

Wsparcie dla rozwoju sportu i kultury

Wicemarszałek Łukasz Porycki pochwalił wszystkich, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie, zaznaczając, że liczba wniosków była rekordowo wysoka w tym roku. Dodał również, że samorząd województwa lubuskiego kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój sportu i turystyki, wspierając projekty infrastrukturalne i konserwatorskie.

Zmiany w programach dotacyjnych

W tegorocznej edycji programów "Lubuska Baza Sportowa" i "Lubuska Baza Turystyczna" wprowadzono pewne zmiany. Wprowadzono możliwość dofinansowania organizacji pozarządowych, które mają tytuł prawny do terenów, na których działają. Łukasz Porycki podziękował włodarzom za wspieranie klubów sportowych i wyraził nadzieję na zwiększenie środków w przyszłych budżetach.

Restauracja zabytkowych kościołów

W ramach programu dotacyjnego na odnowę zabytków, kilka kościołów otrzymało wsparcie finansowe. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława B.M. we Wschowie otrzymała dotację w wysokości 60 tys. zł na remont wieży kościoła. Kościół ten ma długą historię, sięgającą już XIV wieku. Po licznych zniszczeniach i odbudowach, obecnie jest ważnym punktem kulturalnym regionu.

Kolejnym beneficjentem dotacji jest Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Ap. w Konradowie. Kościół ten został zbudowany w 1583 roku i niedawno otrzymał wsparcie w wysokości 53.150 zł na prace związane z osuszaniem ścian. Dzięki temu, miejsce to będzie mogło kontynuować swoją rolę jako centrum religijne i kulturalne.

Dotację w wysokości 50 tys. zł otrzymała również Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Sławie na prace budowlane związane z remontem elewacji kościoła. Kościół ten, zbudowany w latach 1834-1836, jest istotnym zabytkiem w stylu klasycystycznym.

W tegorocznym rozdaniu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy lubuskich zabytkach wsparcie otrzymało łącznie 37 podmiotów na łączną kwotę 1,4 mln zł.

Inwestycje w infrastrukturę sportową

Program "Lubuska Baza Sportowa" ma na celu rozwój infrastruktury sportowej w regionie, poprawę warunków treningowych dla sportowców oraz aktywne spędzanie czasu wolnego przez lokalne społeczności. W ramach tego programu, trzy projekty otrzymały wsparcie finansowe.

Gmina Szlichtyngowa otrzymała 100 tys. zł na budowę zespołu boisk sportowych przy Szkole Podstawowej w Jędrzychowicach. Powiat Wschowski otrzymał 100 tys. zł na przebudowę pomieszczeń siłowni i małej sali gimnastycznej w budynku zaplecza sali gimnastycznej na terenie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie. Gmina Sława otrzymała 70 tys. zł na modernizację zaplecza szatniowo-socjalnego przy boisku Orlik.

Źródło: Lubuskie.pl, slawa.pl

Foto: Paweł Wańczko/Lubuskie.pl, slawa.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Zbyszek
23.05.2023 08:12

Dlaczego Sława Śląska jest w województwie Lubuskim? Absurd. Koleje Dolnośląskie chętnie zrewitalizowalo by linię kolejową z Głogowa do Sławy, no ale sami sobie wybraliście.

avatar
~Rodzic
25.05.2023 12:10

A czemu naszej dyrektorki nie ma. bo to boisko przy szkole przeciez.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl