TworzymyGłos Regionu

reklama

Sztuczna inteligencja w Zanie

Poniedziałek, 28 listopada 2022 o 23:01, autor: 0
Sztuczna inteligencja w Zanie

W drugim półroczu poprzedniego roku szkolnego oraz we wrześniu i październiku br. młodzież z klas politechnicznych I Liceum Ogólnokształcącego z OD im. Tomasza Zana we Wschowie uczestniczyła w projekcie „Sztuczna Inteligencja dla Młodzieży” (AI for Youth).

Program AI for Youth jest autorskim, globalnym programem firmy Intel, mającym na celu zwiększenie świadomości w zakresie sztucznej inteligencji oraz promowanie kompetencji przyszłości wśród młodzieży.

Projekt ten realizowany jest przez Konsorcjum Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Software Development Academy działających na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Finansowanie projektu odbywa się ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Przewodnikiem uczniów naszego liceum w tej „wyjątkowej podróży edukacyjnej” był nauczyciel informatyki Krzysztof Grabka, autor wniosku aplikacyjnego, który umożliwił udział naszej szkoły w projekcie. Wszyscy uczestnicy zajęć przeszli 2 etapy szkolenia:

Inspiracja: poznanie problemów, do rozwiązania których stosuje się sztuczną inteligencję, rozwój świadomości etycznej i społecznych konsekwencji stosowania sztucznej inteligencji

Zdobywanie: zdobycie podstawowych umiejętności w zakresie analizy danych (DATA), widzenia komputerowego i rozpoznawania obrazów (ang. Computer Vision – CV) oraz przetwarzania języka naturalnego (ang. Natural Language Processing – NLP).

Kolejnym etapem były warsztaty programowania, w których wzięli udział liderzy grupy: Franciszek Dobrzyński, Krystian Topa i Jan Grzeszczyszyn. Polegały one na budowaniu doświadczenia w domenach sztucznej inteligencji (DATA, CV, NLP) poprzez ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem języka Python.

Finałową częścią projektu było przygotowanie autorskiego projektu, w którym zdobyte w poprzednich etapach umiejętności wykorzystane zostały do rozwiązania ważnego, rzeczywistego problemu społecznego. Zespół naszego liceum w składzie: Franciszek Dobrzyński i Krystian Topa opracował projekt pt. „Żywieniowy asystent” dotykający problemów: ograniczenia marnowania żywności, zapewnienia pełnowartościowych i spersonalizowanych posiłków oraz poprawa zdrowia.

W projekcie uczestniczyło 98 szkół średnich z całej Polski. Spośród nadesłanych prac konkursowych wyłoniono 30 projektów finałowych. Projekt naszych uczniów nie zdołał wprawdzie zakwalifikować się do ścisłego finału, ale praca nad nim była kolejną okazją do podniesienia kompetencji cyfrowych.
Udział w projekcie AI for Youth pozwolił naszym uczniom zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności przybliżając im świat sztucznej inteligencji.

W piątek 18 listopada dyrektor I LO Agata Karolczyk-Kozyra pogratulowała liderom projektu, podkreślając ich aktywność i zaangażowanie w rozwój informatycznych zainteresowań.

(I LO Wschowa)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl