Szlichtyngowa świętuje 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Po nabożeństwie mieszkańcy złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie przeszli na rynek, gdzie przy Pomniku Pamięci odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski.
Przemówienie burmistrz Jolanty Wielgus
Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa Jolanta Wielgus w swoim przemówieniu przypomniała o historycznym znaczeniu 11 listopada. "Pamiętamy z historii, że 106 lat temu pogrzebana Polska dźwignęła się po długiej niewoli. [...] Naród poczuł się wolny. Radość była spontaniczna i w pełni uzasadniona, bo oto w zawziętych bojach ze sobą padli trzej zaborcy, którzy przez 123 lata czuli się panami i dzierżyli władzę nad zniewolonym narodem polskim " — powiedziała.
Burmistrz Wielgus podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości: księdzu proboszczowi Janowi Sobolewskiemu, obsłudze liturgicznej, nauczycielom i uczniom szkoły podstawowej za przygotowanie kotylionów i występu artystycznego. Wyraziła także wdzięczność delegacjom, pocztom sztandarowym, strażakom, radnym, sołtysom oraz mieszkańcom za ich obecność i zaangażowanie.
Zobacz zdjęcia z 2023 r.: Szlichtyngowa uczciła Narodowe Święto Niepodległości (FOTO)
Inscenizacja Powstania Warszawskiego w wykonaniu Zespołu Placówek Edukacyjnych w Szlichtyngowej
Szczególnym elementem obchodów była inscenizacja Powstania Warszawskiego przygotowana przez społeczność Zespołu Placówek Edukacyjnych w Szlichtyngowej. "Przez prawie 2 miesiące ponad 50 uczniów i nauczycieli przygotowywało przedstawienie z rozmachem, jakiego nie było od dawna" — podsumowała dyrekcja szkoły. W przedstawieniu pojawiły się elementy scenograficzne z epoki - motocykl, barykady, a nawet „czołg”.
Po oficjalnych uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni do świetlicy miejskiej na gorący bigos oraz rogale serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich "Baryczanki" z Wyszanowa.