TworzymyGłos Regionu

reklama

Spektakl o Marszu Śmierci pt. „Światłocień”. W Sławie wystąpi Miejski Teatr Avis Nowa Sól

Wtorek, 16 kwietnia 2024 o 12:08, aktualizacja Czwartek, 18 kwietnia 2024 o 15:43, autor: 0
Spektakl o Marszu Śmierci pt. „Światłocień”. W Sławie wystąpi Miejski Teatr Avis Nowa Sól

W najbliższy piątek, 19 kwietnia, o godzinie 17:00 mieszkańcy Sławy będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu teatralnym, odnoszącym się do jednego z najtragiczniejszych rozdziałów historii regionu. Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Marek Grzelka oraz dyrektor SCKiW Tomasz Krzymiński zapraszają na spektakl teatralny "Marsz Śmierci", który odbędzie się w Kinie Żeglarz (sala widowiskowa). Za scenariusz i reżyseria odpowiada Alicja Chyzak-Fitas. W roli głównej wystąpi Iwona Ćwiek. Mteriały historyczne przygotował Marek Grzelka.

Darmowe bilety – gdzie i kiedy je zdobyć?

Ilość miejsc na spektakl jest ograniczona. Darmowe bilety można odbierać w nowej siedzibie Domu Kultury, zlokalizowanej w szklanym łączniku. Dystrybucja biletów rozpocznie się w środę i będzie trwać do czwartku, w godzinach od 8:00 do 15:00.

Uwaga! Pula darmowych biletów na przedstawienie teatralne została wyczerpana.

Zobacz: Sala widowiskowa w Sławie uroczyście otwarta. Burmistrz Sadrakuła: „Spełniło się moje marzenie”

Tło historyczne spektaklu

Historia przedstawiona w spektaklu dotyczy dramatycznych losów młodych żydowskich dziewcząt z Górnego Śląska, które na początku 1942 roku zostały przetransportowane do fabryki Gruschwitza w Neusalz. Niezdolne do pracy wysyłano transportem do obozu w Auschwitz. Te zdrowe i silne pracowały nie tylko w fabryce, ale również na polu, zbierając len. Za najmniejsze przewinienia kobiety były surowo karane – za kradzież jedzenia golono im głowy, a za nieposłuszeństwo bito. W zimie 1945 roku, podczas ewakuacji obozu, około 1000 kobiet zostało zmuszonych do udziału w tzw. "marszu śmierci" do Flossenburga. Warunki marszu były ekstremalne – kobiety szły w chodakach, nocując na dworze lub w stodołach wśród zwierząt. Z różnych szacunków wynika, że do miejsca docelowego dotarło między 300 a 700 dziewcząt.

Zobacz: Ze Sławy do Przybyszowa w hołdzie ofiarom. W Marszu Pamięci wzięło udział 80 osób (FOTO)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl