TworzymyGłos Regionu

reklama

Sława pamięta: kolejny Marsz Pamięci dla ofiar podobozów Gross-Rosen

Czwartek, 19 stycznia 2023 o 10:16, autor: 0
Sława pamięta: kolejny Marsz Pamięci dla ofiar podobozów Gross-Rosen

Już 22 stycznia w Sławie odbędzie się kolejny Marsz Pamięci, w którym uczestnicy będą oddawać hołd zamordowanym kobietom, które były więzione w podobozach Gross-Rosen. Na wydarzenie zaprasza dyrektor SCKiW Marek Grzelka.

Obozy te, zlokalizowane między Przybyszowem a Starym Strączem, w folwarkach Neuvorwerk (Potrzebówko Dolne) i Bänischvorwerk (Potrzebówko Górne), zostały utworzone przez Niemców w latach 40. XX wieku. Przetrzymywano w nich kobiety, których głównym zadaniem było kopanie rowów przeciwczołgowych w pobliskich polach.

Od 2019 roku miejsca te zostały upamiętnione przez symboliczne kamienie z tablicami informacyjnymi, które przypominają o tragicznych wydarzeniach, jakie miały tam miejsce.

Marsz Pamięci jest ważnym wydarzeniem, które pozwala na upamiętnienie ofiar i uczczenie ich pamięci. Jest to także ważny gest, który przypomina nam o potrzebie walki z nazizmem i faszyzmem, a także o konieczności pamiętania o przeszłości, aby nie popełniać tych samych błędów w przyszłości.

Harmonogram: 

10:45 - 11:00 Zbiórka pod budynkiem dawnego dworca przy ul. Kolejowej.

11:00 Wyjście w ok. pięciokilometrową drogę do dawnego folwarku

12:30 Dotarcie na miejsce i krótka prelekcja

13:00 powrót do Sławy

Źródło: slawa.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl