TworzymyGłos Regionu

reklama

Sława: Kolejne decyzje dla strażaków (ZDJĘCIA)

Czwartek, 04 sierpnia 2022 o 15:24, aktualizacja Czwartek, 04 sierpnia 2022 o 15:29, autor: 0
Sława: Kolejne decyzje dla strażaków (ZDJĘCIA)

W sławskim magistracie po raz kolejny miało miejsce spotkanie z zasłużonymi strażakami. Decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych wręczane były przez Burmistrza Sławy - Cezarego Sadrakułę oraz Zastępcę Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej we Wschowie - bryg. Tomasza Maciejewskiego.

Przed odebraniem decyzji strażacy otrzymali serdeczne gratulacje oraz podziękowania za długoletnią służbę, trud oraz ciężką pracę na przestrzeni lat. Włodarz Sławy wraz z Zastępcą Komendanta PSP życzyli im dużo zdrowia, pomyślności i samych radosnych dni.

Świadczenie ratownicze zostało wprowadzone od dnia 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. 2021, poz. 2490) i wynosi 200 złotych miesięcznie, a wypłacane będzie jako dodatek do emerytury przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.

O prawo do uzyskania świadczenia ratowniczego mogą się ubiegać strażacy ratownicy OSP, którzy czynnie uczestniczyli jako członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych, co najmniej raz w roku przez okres co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet. Ważne jest, że przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.
Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego strażaka ratownika OSP złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, do której należy strażak ratownik OSP.

Tekst/foto: slawa.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl