TworzymyGłos Regionu

Remont basenu tak, ale nie w Polskim Ładzie

Środa, 17 sierpnia 2022 o 14:45, autor: 14 2030
Remont basenu tak, ale nie w Polskim Ładzie

Gmina Wschowa unieważniła drugie postępowanie w sprawie wyłonienia wykonawcy na remont basenu miejskiego. Powodem tej decyzji jest konieczność dołożenia do inwestycji zbyt dużych środków finansowych.

Konieczność gruntowej przebudowy basenu miejskiego wynika z wieloletnich zaniedbań remontowych tego obiektu. Szansą dla tej inwestycji miało być dofinansowanie jakie Gmina Wschowa pozyskała w Rządowym Funduszu Polski Ład. Niestety dzisiaj wiemy, że przy intensywnym wzroście cen, Gmina Wschowa nie może pozwolić sobie na realizację pełnego zakresu, jaki został ujęty we wniosku.

- Chcieliśmy przeprowadzić kompleksowy remont nie tylko niecek basenu, ale także obiektów szatni i punktu gastronomicznego oraz całego otoczenia obiektu. Przygotowując się do aplikacji opieraliśmy się na szacunkowych wycenach z początku 2021 roku, stąd założenia 5 milionów złotych wydawały nam się wystarczające. Dzisiaj wiemy, że po pierwsze koszty robót budowlanych znacząco wzrosły, a dodatkowo projekt wymaga wykonania wielu elementów technologicznych i infrastrukturalnych, by basen spełniał wszystkie współczesne normy. Tych elementów nie można było przewidzieć na etapie planowania inwestycji, bez szczegółowej analizy technicznej, której  dokonał projektant na etapie oceny stanu technicznego obiektu  – wyjaśnia zastępca burmistrza Marek Kraśny.

Przeprowadzono dwa postępowania, w pierwszym nie wpłynęła żadna ofert, w drugim wpłynęły dwie oferty, tańsza na ponad 8,7 miliona złotych oraz druga na niemal 29,8 miliona złotych.

- Biorąc pod uwagę konieczną wysokość zaangażowania środków własnych, w każdej ze złożonych ofert uznaliśmy że dzisiaj Gmina Wschowa nie może pozwolić sobie na wydatek ponad 4 milionów złotych na remont basenu, zakładając wybór oferty z najkorzystniejszą ceną. Osobną kwestią jest sprawa tak wielkiej różnicy cenowej przedstawionych ofert. Obawialiśmy sytuacji jaka zastała nas chociażby z termomodernizacją, kiedy wybrano najtańszą ofertę, byleby nie stracić dofinansowania, ale ostateczne koszty poniesione przez gminę były znacząco większe – dodaje Marek Kraśny.  

W trakcie przygotowań do drugiego postępowania burmistrz Konrad Antkowiak wysłał pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z prośbą o wyrażenie zgody na ewentualne przesunięcie dofinansowania z projektu remontu basenu na wykonanie kanalizacji w Tylewicach. Premier sprawę skierował do Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu.

- Sporządzony przez Państwa wniosek o dofinansowanie był przedmiotem prac Komisji do spraw wsparcia Programu, zakończony rekomendacją inwestycji do objęcia dofinansowaniem z Programu. Wniosek ten był przedmiotem analizy i decyzji Prezesa Rady Ministrów, który przyznał dofinansowanie na konkretną inwestycję – czytamy w odpowiedzi Alicji Deby, dyrektor Biura Programów Inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego – Żaden przepis prawa nie upoważnia Banku Gospodarstwa Krajowego – operatora program – do wyrażenia zgody na zmianę inwestycji objętej dofinansowaniem z Programu. Oznaczałoby to bowiem ingerencję w podstawy procesu decyzyjnego zakończonego przyznaniem dofinansowania z Programu.

Odmowa przesunięcia środków oznacza, że Gmina Wschowa będzie zmuszona zrezygnować z dofinansowania. Nie oznacza to jednak porzucenia planów remontu basenu. By skorzystać ze środków z Polskiego Ładu należało wykonać pełen zakres prac ze złożonego wniosku. Aktualnie gmina analizuje możliwość takiego ograniczenia zakresu robót objętych pozwoleniem na budowę, aby w pierwszym etapie zrealizować prace, które umożliwią jak najszybsze i bezpieczne korzystanie z basenu a równocześnie będą finansowo możliwe do udźwignięcia przez gminę. A to oznacza, że ich wartość powinna być znacząco mniejsza od zaangażowania finansowego, jakie należałoby wykonać przy realizacji inwestycji w Polskim Ładzie.

(Gmina Wschowa)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (14)

avatar

avatar
~Wschowianin
17.08.2022 15:22

Rozsądna decyzja, trochę szkoda,ale są ważniejsze sprawy niż basen. A ciekawe co na taką odpowiedź wieszczący możliwość przesunięcia środków z Polskiego Ladu?

avatar
~Adaś
17.08.2022 16:23

Nie wiem czy warto, czy cokolwiek z tego wyjdzie, jeśli z założenia ( bo szkoda dokonać zwrotu) inwestycja zostanie aż tak mocno okrojona, że będzie koniecznością "wiązanie" sznurkiem narożników. Skoro gminy nie stać na regulaminowe założenia PŁ i wymagane jest ponowny projekt w postępowaniu i nowej próby na pozyskanie środków , odpowiedź jest prosta. Nie w tej kadencji, nie z tym rządem odmawiającym współdziałania z UE w powiązaniu z nowym potencjałem wynikającym z możliwości KPO. Nie ma pieniędzy o realnym znaczeniu i wartości - nie ma inwestycji w gminach. Można zadać sobie pytanie - czy jest to wina p. Antkowiaka bo przygotował nierealny projekt ? Można winnego szukać w rządzie ( w decyzjach NBP) co to "użyźnił" na tyle polski grunt na inflację w skutek czego budownictwo wystawia rachunki na dzisiaj zwielokrotnione ? Przy założeniu, że mądrość p. burmistrza w projekcje inwestycji "Basen Wschowa", okazała się tak nieprzewidywalna i roztropna, jestem przekonany, że jego wrogowie od razu tym sposobem "spłuczą" mu głowę ? Projekt ( jak wiele innych) został przygotowany z pewnością w 2020 a okrutnie wysoką, niszcząca budżety inflację uzyskano w 2022 . Tak się dzieje w wielu polskich miastach, nie mają pieniędzy na wykonanie zaplanowanych projektów ....... a z UE na KPO nam nie trzeba, jeszcze stać nas na kary ? Trochę to dziwne. Adaś

avatar
~Mieszkaniec
18.08.2022 09:52

Ok Adaś jaki ty mądry tylko ciebie na burmistrza a na wszystko będzie ha ha

avatar
~do - Mieszkaniec
18.08.2022 12:44

Ale mimo wszystko wolę czytać Adasia, można sobie dokonać pewnych przemyśleń. Po twojej "pasji" do "śmierdzących skarpetek" tracę wiarę, że masz skończone 8 klas.

avatar
~Kasia
17.08.2022 18:11

Lepiej wyremontować go etapami niż wogole nic nie zrobić.

avatar
~Abc
17.08.2022 18:20

O jaka piękna katastrofa!

avatar
~Ela
17.08.2022 19:48

Gdzie ci krzykacze radni którzy uważali ze bez problemów przesunąć pieniądze na tylewice

avatar
~Daw
17.08.2022 20:24

A może sprzedać?(z zastrzeżeniem ,że obiekt ma być nadal basenem) Prywaciarz wybuduje nowy .

avatar
~ObywatelRP
20.08.2022 06:50

Czytałeś ten artykuł ? Widziałeś ile tam milionów trzeba włożyć ? Stopa z zwrotu z inwestycji ile mu wyniesie ? 0,5 % ? Daj spokój, ten basen na siebie nie zarobi.

avatar
~Swój
18.08.2022 09:12

Jak zwykle manipulacja UMiG. Składając wniosek do Polskiego Ładu po prostu nie doszacowali inwestycji i tyle. już na początku roku było wiadome, że remontu basenu nie będzie!

avatar
~smutek
18.08.2022 13:28

Dobre określenie na działania obecnych burmistrzów, nie wyniki a wymówki. Na każdy temat, mają gotowe wymówki ,nawet PIS podwyższył im wynagrodzenie żeby skłócić ze społeczeństwem. Na szczęście niedługo koniec tej ekipy.

avatar
~asd
18.08.2022 16:36

zaorać i wybudować mały kryty całoroczny basen

avatar
~Palikot
18.08.2022 18:25

Kłamać Kłamać Kłamać a naród w końcu w to uwierzy i wygramy.

avatar
~Gekon
18.08.2022 20:31

Konrad Antkowiak ma reelekcję w kieszeni.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl