Przypomnijmy, że do spotkania radnych z nauczycielami i pracownikami Gimnazjum nr 2 doszło z powodu projektu uchwały, który ma być głosowany 31 stycznia (wtorek) podczas sesji Rady Miejskiej we Wschowie. Projekt przygotowany przez wschowski Urząd mówi, że na terenie gminy powstanie 7 Szkół Podstawowych (5 8-letnich szkół w miejscowościach wiejskich i 2 8-letnie szkoły we Wschowie). W wyniku takiego rozwiązania Gimnazjum byłoby wygaszane, a sam budynek pozostałby, mówiąc najprościej, pusty.
- Na piątkowym spotkaniu społeczność Gimnazjum nr 2 przedstawiła radnym propozycję, zmierzającą do przekształcenia Gimnazjum w Szkołę Podstawową z okresem przejściowym, na które pozwala nowo wprowadzone prawo oświatowe – mówi radny Krzysztof Grabka – Ten okres przejściowy dałby możliwość stworzenia szkoły od podstaw poprzez nabór klas pierwszych oraz gwarantowałby naukę uczniów klas VII i VIII w budynku Gimnazjum nr2.
Zdaniem radnego Krzysztofa Grabki jest to rozwiązanie, które pozwoli innym szkołom podstawowym przygotować się do reformy oświatowej. Czasu na to jest zbyt mało, aby wszystkie szkoły były gotowe na stworzenie optymalnych warunków do nauki. Mowa tutaj o pomocach naukowych potrzebnych do nauki takich przedmiotów, jak fizyka, biologia, chemia, czy geografia, jak również o przygotowaniu odpowiednich gabinetów. Takie rozwiązanie dawałoby czas pozostałym szkołom, a jednocześnie gwarantowałoby nauczycielom Gimnazjum nr 2 ciągłość zatrudnienia.
Warto dodać, że na piątkowym spotkaniu nie było przedstawicieli wschowskiego Urzędu.
Radnego Krzysztofa Grabkę zapytaliśmy, czy to oznacza, że radni rezygnują ze stanowisk klubów radnych, jakie pojawiły się na początku stycznia podczas obrad Komisji Oświatowej. Przypomnijmy, że była wtedy mowa o tym, aby utworzyć w Konradowie, Łysinach i Siedlnicy filie szkół podstawowych. Radni wtedy raczej przychylali się do tego, aby w Lginiu i Osowej Sieni utworzyć pełnowymiarowe Szkoły Podstawowe, we Wschowie natomiast miały powstać według tego wariantu trzy 8-letnie szkoły podstawowe.
- Takie stanowiska radni zaprezentowali na początku stycznia, dowiedzieliśmy się wtedy, że będzie to skonsultowane z Lubuskim Kuratorem Oświaty – mówi Krzysztof Grabka – niestety po spotkaniu z Kuratorem, nie odbyło się w samorządzie spotkanie przedstawicieli Urzędu z radnymi. Stąd nie mamy żadnej wiedzy poza doniesieniami medialnymi, o czym rozmawiano i co ustalono podczas tego spotkania. Wynikałoby z tych doniesień, że pani Kurator nie zgodziła się na utworzenie filii w miejscowościach wiejskich, stąd Urząd przygotował uchwałę, która tworzy w każdej z tych miejscowości 8-letnie Szkoły Podstawowe, co z kolei powoduje brak Szkoły Podstawowej nr 6 we Wschowie, czyli obecnego Gimnazjum nr 2 i stąd spotkania radnych z pracownikami tej szkoły.
Co właściwie ustalono podczas spotkania z Kuratorem, radni będą chcieli dowiedzieć się podczas wspólnych obrad Komisji Rady Miejskiej, która będzie miała miejsce 30 stycznia (w poniedziałek). O tym, co zdecydują radni, napiszemy zaraz po obradach komisji. Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z radnym Krzysztofem Grabką.
(rak)