TworzymyGłos Regionu

reklama

Przetłumaczono fragment listu z najstarszej kapsuły czasu na świecie. „Wy, którzy kiedyś przeczytacie to pismo...”

Piątek, 02 lutego 2024 o 09:47, aktualizacja Piątek, 02 lutego 2024 o 10:49, autor: 8
Przetłumaczono fragment listu z najstarszej kapsuły czasu na świecie. „Wy, którzy kiedyś przeczytacie to pismo...”

Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprezentowało fragment przetłumaczonej wiadomości z 31 maja 1786 roku, która pochodzi z kapsuły czasu znalezionej na szczycie wieży farnej. Autorem listu sprzed blisko 240 lat jest ówczesny burmistrz Johan Joseph Bauditz. „Jest to bardzo ciepłe i szczere przesłanie pozostawione dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy pierwszymi od ponad 100 lat osobami, mogący przeczytać tę wiadomość” - mówią pracownicy MZW.

Johan Joseph Bauditz do przyszłych pokoleń - fragment listu z kapsułu czasu

A teraz, wiele szanowni i drodzy Następcy, którzy przy okazji następnego zdjęcia kuli z wieży (Bóg wie, kiedy to nastąpi) weźmiecie do rąk i przeczytacie umieszczone w niej pisma – zarówno niniejsze, jak i te z wcześniejszych lat – wspomnijcie ciepło o nas, którzy dzisiaj ze wzruszeniem i radością w sercach jesteśmy świadkami pomyślnie wykonanych robót na tej wieży oraz osadzenia kuli. Pomyślcie, jak słuszna obraliśmy drogę, we wszystkich opisanych Wam wcześniej szczęśliwych i nieszczęśliwych okolicznościach pokładając nadzieję jedynie w Bogu, i jakże prawdziwe pełno się nasze zawołanie „Aż dotąd pomagał nam Bóg”. Idźcie w nasze ślady, a ufność Wasza nigdy nie dozna zawodu i we wszelkich nieszczęściach Bóg Wam pomoże.

Bądźcie pewni, że wszystko tutaj napisane jest uczciwie i szczerze. Oby Bóg niebios i ziemi, który nas dotąd wspomagał, miał nasz gród dalej pod swą pieczą i błogosławił mu – za życia naszego, jak i naszych Następców, aż do skończenia świata. Niech rozprzestrzenia w świecie jego chwałę i święta nazwę Fraustadt. Niech uchowa od szkód wszystkie tutejsze poświęcone Sobie święte domy. Niech zachowa pokój i jedność w sercach wysokich rządzących, aby ich podwładni mogli w spokoju cieszyć się Jego błogosławieństwem.

Dalsza treść listu znajduje się pod materiałem wideo.

Czytając niniejsze pismo nie zastaniecie już wśród żywych nikogo z nas, którzy teraz przebywamy w mieście. Lecz niech myśl o tym nie zmąci Waszej radości, bo taki jest dług grzechu, który wszyscy musimy spłacić. Również Wy (daj Boże, po długich latach zdrowego i szczęsnego życia) podążycie za nami, stąd nasze życzenie, abyśmy wówczas zobaczyli się wszyscy razem w szczęśliwej jedności...

Wy, którzy kiedyś przeczytacie to pismo, przyjmijcie nasze dzieło z przychylnym sercem i wybaczcie błędy, jeśli takowe nam się zdarzyły. Niech Bóg da, aby Wam, Waszym drogim najbliższym oraz wszystkim Waszym potomkom żyło się dostatnio, dobrze i szczęśliwie, i niech uchowa Was od wszelkiego nieszczęścia. Takie są życzenia, które wspólnie do Was kierujemy – w szczególności zaś kieruje je autor niniejszego pisma, a wszystkich Was przyjaciel i sługa.

Burmistrz Johan Joseph Bauditz

Wschowa
dnia 31 maja 1786 r.

Zobacz: Jest najstarsza na świecie i pochodzi ze Wschowy. Kapsuła czasu zaprezentowana (FOTO)

Źródło: MZW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Ania
02.02.2024 12:12

Piękne przesłanie ❤️

avatar
~Wschowianka
03.02.2024 09:30

Niesamowite wrażenie na człowieku powyższy tekst.

avatar
~Ania
03.02.2024 20:10

Wzruszające i szczere przesłanie pięknego, dostatniego i zdrowego życia w zgodzie z ludźmi i Bogiem , mógł skierować tylko wspaniałomyślny i dobry człowiek. Dziękujemy , miło pomyśleć że tyle lat wstecz żyli ludzie, którzy myśleli nie tylko o sobie ale i innych.

avatar
~Ja
04.02.2024 10:48

Zrobić zdjecia, Wszystko schować do kapsyły i zostawić tam gdzie była

avatar
~Irena
04.02.2024 17:29

Brakuje dzisiaj ludziom pokory takiej jak miał tamten człowiek. Wszystko działo się z Bogiem. A dzisiaj.....

avatar
~Irena
04.02.2024 17:29

Brakuje dzisiaj ludziom pokory takiej jak miał tamten człowiek. Wszystko działo się z Bogiem. A dzisiaj.....

avatar
~Wschowianka
27.02.2024 21:12

Piękne, czy powstał też nowy list do przyszłych pokoleń? Chętnie bym przeczytala w Waszej e gazecie o tym..

avatar
~Pytek;
28.02.2024 08:59

Co jest przyczyną, że tak dawkujecie i cedzicie te informacje o tym przesłaniu?. Informacja powinna byc jedna i konkretna - całościowa !!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl