TworzymyGłos Regionu

reklama

Przedszkole z Jędrzychowic oraz „Piątka” ze Wschowy wyróżnione na I Lubuskim Kongresie Dwujęzyczności

Wtorek, 16 maja 2023 o 09:55, autor: 0
Przedszkole z Jędrzychowic oraz „Piątka” ze Wschowy wyróżnione na  I Lubuskim Kongresie Dwujęzyczności

W dniu 10 maja 2023 r. odbył się I Lubuski Kongres Dwujęzyczności, który skupił uwagę na znaczeniu nauki języków obcych od najwcześniejszych lat życia. Wydarzenie miało miejsce w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze i było zorganizowane przez Fundację Dwujęzyczny Przedszkolak oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Kongres odbył się pod Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

Rozwój umiejętności językowych już od najmłodszego wieku

Podczas I Lubuskiego Kongresu Dwujęzyczności poruszono temat łatwości i przyjemności nauki języków obcych, a także konieczności rozpoczynania nauki już we wczesnym dzieciństwie. Wiele badań naukowych potwierdza, że dzieci mają większą zdolność do przyswajania języków w młodym wieku, dlatego warto stymulować ich rozwój językowy od najwcześniejszych lat.

Fundacja Dwujęzyczny Przedszkolak, która działa od 2015 roku, jest organizacją, która angażuje się w projekty promujące dwujęzyczność wśród dzieci. W ramach swoich działań fundacja zrealizowała już wiele projektów na skalę lokalną i ogólnopolską, w których wzięło udział aż 500 tysięcy dzieci. Obecnie trwa projekt o nazwie "Dwujęzyczny Przedszkolak", w którym uczestniczą Przedszkole nr 5 we Wschowie oraz Przedszkole w Jędrzychowicach.

Promowanie dwujęzyczności w przedszkolach

Podczas kongresu przedstawicielki przedszkoli we Wschowie i Jędrzychowic odebrały "Krajowe Certyfikaty Przedszkola Promującego Dwujęzyczność". Była to nagroda i wyróżnienie dla tych placówek za ich zaangażowanie w rozwijanie dwujęzyczności u najmłodszych. Pani Dorota Śladewska, dyrektor Przedszkola nr 5 we Wschowie, oraz Marta Krawczyk, dyrektor Szkoły w Jędrzychowicach, wyraziły swoją radość z otrzymanych wyróżnień.

Występy przedszkolaków

Przed publicznością zgromadzoną w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze wystąpiły dzieci z grupy "Zajączki" Przedszkola nr 5 wraz z przedszkolakami z Jędrzychowic. Występy były szczególnie ważne, bo otwierał całą galę. Oglądała je pani przedstawicielka UMiG Wschowa - pani Anna Wiśniewska.

- Bardzo dziękujemy Pani Annie Wiśniewskiej- Dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych UMiG Wschowa za obecność i wsparcie w tym dla nas ważnym dniu - mówiła po Kongresie Marta Froń- Walner z Przedszkola nr 5. 

125 dzieci używa równolegle polskiego i angielskiego

Aneta Zwolińska, prezeska Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak, podczas spotkania przedstawiła wyniki pilotażowego projektu edukacyjnego realizowanego przez fundację. Projekt ten obejmował 125 dzieci z pięciu przedszkoli w województwie lubuskim, w których równolegle używano języka angielskiego i polskiego. Obserwacje prowadzone w ramach projektu potwierdziły korzyści wynikające z nauki dwóch języków od najmłodszych lat.

Źródło/foto: Przedszkole nr 5, zachod.pl
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl