TworzymyGłos Regionu

reklama

Powstanie Gminny Zakład Komunalny Wijewo. Czy gmina nadal będzie dopłacać mieszkańcom do taryf za wywóz ścieków?

Piątek, 23 lutego 2018 o 10:07, autor: 8
Powstanie Gminny Zakład Komunalny Wijewo. Czy gmina nadal będzie dopłacać mieszkańcom do taryf za wywóz ścieków?

Rada Gminy Wijewo podjęła decyzję o powstaniu Gminnego Zakładu Komunalnego Wijewo. Spółka odpowiadać będzie za prace związane z utrzymaniem i remontami gminnych ulic, kanalizacji, wysypisk śmieci, mieszkań komunalnych czy zieleni na terenach gminnych. Radni byli niemal jednomyślni za powołaniem spółki, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zdecydowana większość miast w Polsce zarządza gminą i realizuje poszczególne zadania w oparciu o spółki, będące własnością gminy. Przy coraz większej ilości zadań na podobny ruch zdecydowano się w Wijewie, gdzie do życia, uchwałą gminy, powołano Gminny Zakład Komunalny Wijewo. Wójt Mieczysław Drożdżyński przekonywał, ze to bardzo dobre rozwiązanie.

- Za utworzeniem spółki przemawia między innymi to, że posiada ona osobowość prawną i może sama pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Spółka może tak odliczać od inwestycji podatek VAT, co znacznie zmniejsza ich koszty. Forma działalności jaką jest spółka komunalna sprzyja bardziej racjonalnemu i efektywniejszemu wykorzystaniu majątku komunalnego. Samodzielność w działaniach jest też dużo bardziej motywująca – argumentował wójt.

Powołując Gminny Zakład Komunalny Wijewo Rada Gminy określiła początkowy kapitał zakładowy w wysokości 150 tysięcy złotych. W projekcie uchwały należało także dokonać małych korekt dotyczących czasu trwania kadencji Rady Nadzorczej i Zarządu Spółki, który ostatecznie określono na trzy lata. Radni prosili także o doprecyzowanie kilku kwestii. Pierwsze pytanie zadała radna Barbara Górna-Szulc.

- Chciałabym żeby padło tutaj wyraźnie czy gmina będzie dalej mogła dopłacać mieszkańcom do stawek za odbiór ścieków, które pobierać będzie nowa spółka komunalna – mówiła radna.

Wójt zapewnił, że wola dopłaty do stawek jest w kompetencji Rady Gminy i radni zawsze będą mogli taką uchwałę podjąć. Planując powstanie spółki władze gminy liczą się z tym, że dopłaty nadal będą musiały zostać utrzymane. Na inny problem uwagę zwróciła radna Danuta Leśna.

- Czy gmina może przekazać, chociażby w dzierżawę, oczyszczalnie ścieków oraz kanalizację, chociaż okres karencji 5 lat po zakończeniu inwestycji nie minął? – pytała radna.

Według wiedzy władz gminy jest możliwe, aby majątek, który powstał w oparciu o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, przekazać spółce w formie dzierżawy. Opinie w tej kwestii wydały instytucje, które dofinansowywały inwestycje budowy oczyszczalni i kanalizacji. Ostatecznie radni wyrazili zgodę na utworzenie Gminnego Zakładu Komunalnego Wijewo 11 głosami za, przy jednym głosie wstrzymującym.

(olek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~michaś
23.02.2018 10:37

Ciekawe, gminę stać na dopłacanie do ścieków, a nie stać na dofinansowanie autobusu do szkoły dla swoich młodnych mieszkańców z Radomyśla. Moim zdaniem władza dbające bardziej o ścieki niż o dzieci jest władzą karygodną!

avatar
~Wiesławąs
23.02.2018 13:08

Lepiej, żeby ścieki leżały na drodze, polach lub pływały w jeziorach, prawda? Przenieście swoje dzieci do szkoły w Brennie i nie będzie dylematu czym zawozić młodych do szkoły.

avatar
~Dgh
24.02.2018 13:07

I tak będą wylewane na pola bo nikt tęgi nie kontroluje. Nawet jeżeli wywóz będzie o polowe tańszy to i tak znaczna cześć będzie wywozić do lasu bo to siedzi w głowie. Skoro całe życie tak robiłem to dlaczego teraz mam robić inaczej. Tylko częsta kontrola i wysokie mandaty mogłyby trochę to ukrucic. Przecież można sprawdzać pobór wody w gospodarstwie domowym i wywóz nieczystości. Oczywiście należy ochach akustyczna procent na np. Podlewanie trawników itp, ale ilością te powinny się mniej więcej zgadzać.

avatar
~Andreas
27.02.2018 09:51

Proszę podać IP tego Pana, to już będziemy wiedzieć kto wywozi gnojówkę do lasu!

avatar
~13
24.02.2018 21:51

Dowóz dzieci i ścieki to dwie różne sprawy. Płaci jedna gmina, ale z różnych źródeł i na podstawie odpowiednich dokumentów- to nie samowolka. Trochę myślenia, by się przydało, a nie powtarzanie stereotypów- na wsi ścieki tylko do lasu, na pola. U nas ludzie mają rozum i go używają. Wiedzą co to ekologia i rozumieją, że jak zanieczyszczą to w takim środowisku będą żyć.Mówimy o dopłatach- ulgach dla korzystających z sieci kanalizacji sanitarnej.

avatar
~Fgt
25.02.2018 09:39

Dlaczego tylko dla korzystających z sieci? Ja tezchcialabym żeby taka sieć u mniezrobili ale jakoś się nie zapowiada. Tez bym chciała dopłaty do wywozu nieczystości.

avatar
~do michaś
25.02.2018 21:23

Gmina Wijewo gwarantuje autobus dla swoich uczniów z Radomyśla na swoim terenie, Wschowa bierze subwencje za uczniów nie ze swojego obwodu, to niech zagwarantuje dojazd, a ścieki - jak chcecie, to do rowu.

avatar
~Wiesławąs
27.02.2018 09:53

Dlaczego Wschowa ma się do tego dopłacać? Socjalizm na pełnej, tylko "dejcie i dejcie"...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl