TworzymyGłos Regionu

reklama

Powstaje „Wschowski słownik biograficzny”. Do redakcji wpłynęło blisko 250 propozycji biogramów

Wtorek, 02 stycznia 2024 o 15:32, aktualizacja Wtorek, 02 stycznia 2024 o 21:52, autor: 17
Powstaje „Wschowski słownik biograficzny”. Do redakcji wpłynęło blisko 250 propozycji biogramów

Rozpoczęły się prace nad „Wschowskim słownikiem biograficznym”. Do redakcji wpłynęło blisko 250 propozycji biogramów, które zostały zgłoszone przez ponad 20 osób. Spośród przesłanych kandydatur wybrano 100 postaci. Dokonano wyboru osób, które mają być reprezentatywne dla wszystkich epok i zawodów. Wyboru dokonali dyrektor MZW Damian Małecki oraz Barbara Ratajewska, pod których redakcją powstanie publikacja.

Tylko do końca 2023 r. chęć napisania biogramu wyraziło kilkanaście osób, a jeden z biogramów już powstał. Autorzy otrzymali instrukcję dotyczącą tworzenia biogramu wraz z terminem zakończenia prac, który jest planowany na 1 września 2024 r. Po tym terminie przygotowane biogramy zostaną poddane pracom redakcyjnym.

W związku z dużą ilością zgłoszeń zapadła decyzja, że planowana publikacja będzie pierwszym z kilku kolejnych tomów. Uwzględnione postacie, zanim znalazły się w planowanej publikacji, musiały spełnić kilka wymogów:

  • w słowniku znajdą się biogramy osób wyłącznie nieżyjących,
  • biogramy muszą dotyczyć osób związanych ze Wschową przez miejsce urodzenia, miejsce śmierci, działalność zawodową i społeczną,
  • w przypadku osób urodzonych poza Wschową opis musi określać działalność na rzecz Wschowy, wykraczającą poza standardową pracę zawodową,
  • osiągnięcia na rzecz Wschowy mogą dotyczyć różnych dziedzin życia m.in. kultura, nauka, gospodarka, sport,
  • w przypadku osób urodzonych we Wschowie opis może uwzględniać działalność w innych miejscowościach.

Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 roku, a promocja książki na pierwszy kwartał 2025 r. Wtedy też poznamy nazwiska wszystkich osób, które znalazły się w publikacji.

(MZW)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (17)

avatar

avatar
~zza winkla
02.01.2024 21:38

Nie rozumiem dlaczego akceptacji ma dokonać dwuosobowy skład i to osób o nie ugruntowanym autorytecie wśród mieszkańców, skoro mają to być osoby o znaczącym wyznaczniku ogólnospołecznej aprobaty. Tylko referendum w którym my wszyscy Obywatele miasta możemy wyrazić akceptację, a nie jakiś tam urzędnik.

avatar
~POPIERAM ***
03.01.2024 08:30

SŁUSZNA UWAGA Pana " ~~zza winkla" !!!. Albo mamy demokrację , albo kolejne rządy-zarządzanie jednostki Naszym Społeczeństwem....... /. ?. 8 lat w plecy i teraz mamy co naprawiać jako K15P i po co powielać ich błędy. Nie może tak być, że ktoś łamie 13 razy Polską Konstytucję i poucza Nas o ( śmiech na sali ) bycie jej strażnikiem :):):) ( kolejny śmiech na sali ...) !. Tylko referendum w takich sprawach uleczy nasze oceny co do jednostki !!!!.

avatar
~Damian Małecki, dyrektor MZW
03.01.2024 10:40

Szanowny Panie, Szanowna Pani, Pragnę zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, aby planowana publikacja nie tylko prezentowała możliwie najwyższy merytorycznie poziom, ale także wychodziła naprzeciw Państwa oczekiwaniom. Temu służyła możliwość zgłaszania kandydatur, która była następnie wielokrotnie omawiana i szczegółowo analizowana. Jeśli Pani zgłoszenie nie zostało ujęte, to zachęcam do kontaktu, ponieważ prace cały czas trwają i nie wykluczamy, że ostatecznie lista nazwisk nieznacznie się zmieni. Niezbędne będzie jednak konstruktywne uzasadnienie potrzeby dokonania zmian. Drzwi naszego muzeum są dla Państwa zawsze otwarte. Na temat swoich kompetencji wypowiadał się nie będę, ponieważ nie wypada, ale jestem głęboko przekonany, że p. Barbara Ratajewska, ceniona archiwistka i regionalistka, jest do roli redaktora bardziej niż predysponowana. Łączę ukłony i zapraszam do naszego wschowskiego muzeum.

avatar
~Urszula Chudak
03.01.2024 09:45

Po części [ale tylko po części] zgadzam się z powyższym komentarzem. Nie uważam, by w tej sprawie potrzebne było referendum - generuje ono spore koszty - a i do udziału w nim się "nie palimy". Uważam jednak, że dwie osoby w w/w gremium, to zbyt mało. Zadałam sobie trochę trudu, poszukałam w sieci i co mi wyszło? Najczęściej są to składy do dziesięciu osób. Z różnych, uznanych środowisk. Mogę się podzielić praktyką, w takim działaniu. Kilka razy miałam przyjemność na zaproszenie marszałek województwa, uczestniczyć w takich gremiach. Były one całkiem spore i w ich skład wchodzili przedstawiciele różnych środowisk - ja reprezentowałam lubuskich seniorów. Jakiś czas temu wybieraliśmy człowieka 25 lecia woj. lubuskiego. Z naszych propozycji powstała całkiem spora lista nominowanych, a potem każdy z nas przyznawał swoją punktację. I tak wyłoniliśmy troje liderów. Nigdy [bo to niemożliwe] wszyscy nie będą zadowoleni, ale zasady demokracji zostały zachowane. No i nie robiły tego dwie osoby. Choć przyznać trzeba, że w moim odczuciu, są to absolutnie wschowscy profesjonaliści. Reasumując - również uważam, iż nasz wschowski skład, winien być rozszerzony.

avatar
~do U.Ch.
03.01.2024 10:48

Pani śmie wątpić w uczciwość nominatów burmistrza? Tak się nie godzi.

avatar
~Urszula Chudak
03.01.2024 11:52

Panie Dyrektorze. Ani przez moment nie zwątpiłam w Państwa kompetencje, czemu dałam wyraz w przedostatnim zdaniu mego komentarza. Powiem więcej - nasze Muzeum pod Pana rządami, wyraźnie nabrało wiatru w żagle. Nie często biorę udział w proponowanych wydarzeniach, choć powinnam z uwagi na to, iż sama pomału staję się eksponatem muzealnym. Oczywiście żartuję... Wracając do tematu. Swoje stanowisko dot. rozszerzenia składu kapituły, jednak podtrzymuję. Bo to będzie bardzo wyczekiwane wydawnictwo, a więc i szersze spojrzenie na prezentowane postacie, nie zaszkodzi, bo jak Pan sam mówi 150 nazwisk wyeliminowano. Widocznie tak trzeba było - a może nie trzeba było wszystkich eliminować? I tu wracam do uzasadnienia mojej, dodam subiektywnej, tezy.

avatar
~Damian Małecki, dyrektor MZW
03.01.2024 12:23

Pani Urszulu, zapraszam do siebie. Może w trakcie rozmowy znajdziemy wspólnie rozwiązanie.

avatar
~DyrUl...
03.01.2024 13:34

Ludzie ile wy macie lat, czy nie możecie sobie pogadać na komórkach,,,,, tylko nam tu bzdety na zw.pl swoje wypisujecie ????. Umówcie się jak przystało na poważnych ludzi na kawę i te swoje bzdety powielajcie !. Zw.pl nie jest na tego typu pogaduchy , a la jedna baba drugiej ........ !. Narka !.

avatar
~do DM z MZW
03.01.2024 18:55

Już widzę oczyma wyobraźni! Ubrana w białą szatę z głową ozdobioną złotym diademem i wieńcem z liści laurowych, p. Urszula. Niczym „kapłanka”wdychając odurzający aromat kawy, parzonej na wodzie ze świętego źródła Kassotis, udziela Panu odpowiedzi wypowiadając się w formie heksametrycznej.

avatar
~to nie to
03.01.2024 16:11

Czy w/wym. dyrektor MZW dorównuje profesji p. Marcie M. , wątpię ?

avatar
~Studentka UTW
03.01.2024 18:48

Pani Urszula Chudak dużo wie i obraca się w wielu kręgach opiniotwórczych, warto skorzystać z jej doświadczenia w plotkowaniu / dzisiaj powiedziałoby się trendseterka, kiedyś poltkara/ . Zwłaszcza miło i z uśmiechem wspominamy jej teksty z warzywniaka.

avatar
~do studentki UTW
03.01.2024 20:17

Powiem krótko, większość komentarzy do pięt nie dorasta tym pisanym przez p. Ulę. Dobranoc.

avatar
~Urszula Chudak do "DM z MZW"
04.01.2024 09:27

Poleciał Pan poetycko, więc odpowiem również limerykiem: "Byłby ze mnie poeta - tylko głowa nie ta". Niestety! Ostatnie słowo to już nie limeryk, a mój dopisek.

avatar
~do U.Ch-a
04.01.2024 20:11

Nic poetyckiego szanowna Pani. To tylko prywatna uwspółcześniona kompilacja opisu antycznej wyroczni delfickiej. W tym co nazwała Pani „limerykiem” (choć nim nie jest) wkradł się błąd. To powinno brzmieć: „Byłaby ze mnie poet-ka - tylko głowa nie-tka”. Terminem literackim „limeryk” określamy coś takiego: >Jest pewien facet w Egipcie,< >Sucha mumia, trzymana w krypcie,< >A nad kryptą jest skrypt:< >"Kto by chciał parę szczypt.< >Może wziąć. Tylko mnie nie wysypcie."< J.Tuwim

avatar
~Urszula Chudak
05.01.2024 10:14

Proszę Pana - przytoczony cytat, jednak limerykiem jest! Proszę dokładnie sprawdzić, korzystając z pomocy wujka google. Proszę również nie wypierać się "poetyckości" swego wpisu, bo językiem potocznym, to on raczej napisany nie jest. Obydwa wpisy, są natomiast próbą obrażania mnie. Zasmucę Pan - bezskuteczną. I na tym kończę tę dyskusję, oczywiście z mojej strony i tylko w tym temacie. Bo w innych nie.

avatar
~disco polo
05.01.2024 10:31

To w końcu kiedy koniec tych prac? 1 września czy na koniec roku? W tekście są dwie sprzeczne informacje w jednym temacie. Zakończenie prac koniec 2024 roku i promocja w pierwszym kwartale 2025 - cóż za optymiści. Takie słowniki powstają latami, a wy zrobicie od ręki? Lepsi niż cała katedra naukowa PSB gdzie jeden profesor tworzy biogram lub dwa na rok. Jakiś naukowiec opiekuje się tym projektem? Czy klasycznie z motyką na słońce?

avatar
~Brednie, brednie ....
05.01.2024 10:40

Brednie pisała i pisze ...... i słusznie Pani Studentka UTW w swoim tekście ta pnia określiła !!!!. Ta pani nich użyje cos takiego jak telefon i zadzwoni do tego pana co to z nim dyskutuje na stronie zw.pl !!!!. Trochę znajomości z techniki i telefon , a sie dogadaja, a nie zaśmiecają naszą stronę swoimi bzdetami !!!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl