TworzymyGłos Regionu

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Sławie (RELACJA)

Sobota, 06 maja 2023 o 18:19, aktualizacja Sobota, 06 maja 2023 o 19:14, autor: 11
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Sławie (RELACJA)

W Sławie odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka, które zgromadziły liczne grono gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz i instytucji. Uroczystość była okazją do uhonorowania pracy strażaków oraz wręczenia awansów, odznaczeń i wyróżnień. Wydarzenie było doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia służby strażackiej w społeczności lokalnej.

Mszą św. w intencji strażaków

Obchody rozpoczęły się mszą św. odprawioną przez ks. kan. Jerzego Ślusarczyka w Kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Sławie. Uroczysta msza była okazją do modlitwy w intencji strażaków.

Uroczysty apel

Po zakończeniu mszy św. odbył się uroczysty apel na Starym Rynku. Gospodarz uroczystości, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie, st. bryg. Krzysztof Piasecki, w imieniu swoim oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP druha Andrzeja Nowickiego serdecznie powitał zgromadzonych gości.

Uhonorowanie pracy strażaków

Obchody Dnia Strażaka były doskonałą okazją do docenienia trudu i poświęcenia, jakie strażacy wkładają w swoją pracę na rzecz społeczeństwa. Podczas uroczystości zostały wręczone liczne wyróżnienia, odznaczenia i awanse. Nagrody te stanowiły wyraz uznania dla indywidualnych osiągnięć oraz długotrwałej służby strażackiej.

Podczas uroczystości nadano nowe stopnie strażackie. Młodszy asp. Patryk Gościniak oraz młodszy asp. Kamil Rakowski zostali awansowani na stopień aspiranta. ogn. Łukasz Góra, ogn. Mikołaj Jojte i ogn. Mateusz Miszczyk otrzymali stopień starszego ogniomistrza, natomiast st. sekc. Sławomir Żurczak został mianowany młodszym ogniomistrzem.

Wyróżnienia i odznaczenia

Podczas uroczystości nie zabrakło również wręczenia odznaczeń za szczególne zasługi dla pożarnictwa. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał brązową odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" mł. kap. Grzegorzowi Przyjemskiemu. Otrzymał on także srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa. To wyjątkowe wyróżnienie potwierdza wysoką jakość jego pracy oraz oddanie w służbie. 

Ponadto, asp. sztab. Marek Gruszkowski został wyróżniony przez Komendanta Głównego PSP za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych. Dyplom wręczony przez Komendanta Głównego PSP stanowi wyraz uznania dla jego profesjonalizmu i zaangażowania.

Prezentacja odrestaurowanej sikawki konnej

Jednym z wyjątkowych momentów obchodów Dnia Strażaka było zaprezentowanie odrestaurowanej sikawki konnej, która po 130 latach powróciła do miejsca swojego powstania. Sikawka konna jest niezwykłym symbolem historii straży pożarnej i jej wartości kulturowej. Wyprodukowano tylko niewielką ilość tych sikawek, co sprawia, że są one unikatowe.

Podczas prezentacji odrestaurowanej sikawki konnej specjalne okolicznościowe statuetki zostały wręczone osobom, które wspierały jej odrestaurowanie. Małgorzata Gośniowska-Kola, Marek Ast, Jan Pabierowski, Grzegorz Maćkowiak oraz st. bryg. Tomasz Sosnowski zostali uhonorowani za swoje wsparcie i zaangażowanie w zachowanie tego cennego historycznego artefaktu.

Jednostki OSP w powiecie wschowskim

Warto również podkreślić istotną rolę jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie wschowskim. Obecnie funkcjonuje 26 jednostek OSP, z czego 8 jest włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Te jednostki skupiają 552 druhny i druhowie, którzy są gotowi do działania w przypadku zagrożenia pożarowego.

Bohaterstwo nagrodzone

Podczas uroczystości szczególne wyróżnienie otrzymał druh Wojciech Brzechwa, który podczas służby jako policjant w Sławie uratował mężczyznę, który nagle stracił przytomność na parkingu. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji druha Wojciecha udało się przywrócić mężczyznę do świadomości. Jego odwaga i poświęcenie zostały docenione poprzez nadanie mu Krzyża Rycerskiego św. Floriana przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

Występ Orkiestry Maestoso, poczęstunek i koncert

Wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Maestoso, działającej przy Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie. Orkiestra ze Wschowy po raz kolejny podkreśliła uroczysty charakter wydarzenia.

Po oficjalnej części uroczystości wszyscy uczestnicy mieli okazję do skosztowania strażackiego poczęstunku, który został zorganizowany na dziedzińcu Pałacu Rechenbergów. Nie zabrakło również muzyki granej na żywo.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Gil
06.05.2023 19:57

Masakra ale szopka, jeszcze ten lektor, ludzie czy wy chociaż możecie się trochę przygotować?

avatar
~Wilku
06.05.2023 20:01

Brawo Panie Wojtku, Nasza mała skromna miejscowość jest z Pana dumna, dobrze że Pan jest Komendantem naszego OSP a nie knaź!

avatar
~Sława
06.05.2023 20:02

Co to za gość czytał? Ale wstyd

avatar
~Tak mi przykro
06.05.2023 20:11

Osoby wspierające odrestaurowanie sikawki - Kola i Ast oraz inni, słucham na czym to wsparcie polegało i dlaczego skoro wyróżnieni imiennie nie poszło to z prywatnej kieszeni ?

avatar
~Karol
06.05.2023 22:38

Koparkowy nadal pracuje?

avatar
~SŁAWA +
07.05.2023 06:41

SŁAWA JAK STOLICA POWIATU SŁAWSKIEGO ...

avatar
~marek
07.05.2023 08:47

A PANI RADNA GDZIE MA KARTONIK Z NIE SWOIMI PIENIĘDZMI

avatar
~C,d.....plus??
07.05.2023 10:16

Ongiś były ; kartonowe czeki; - teraz są ich wyliczanki, a wszystko za szmal PUBLICZNY !!!!. A gdzie jest PSL i ich komendant . ? .

avatar
~Druhna
08.05.2023 09:08

Nie rozumiem skąd te pochwały dla policjanta. Czy przypadkiem obowiązkiem każdej osoby nie jest udzielenie pierwszej pomocy?

avatar
~Obserwator
08.05.2023 10:43

To niech Druhenka zwróci uwagę, jak człowiek leży na chodniku ilu "obowiązkowo każdych osób " pcha się z pomocą! Okrakiem przejdą nad leżącym ....znieczulica.

avatar
~nieznane
08.05.2023 14:57

widać kogo zazdrość zżera nie trudno się domyśleć kto pisze takie głupoty, miejcie swój wstyd i nie piszcie takich rzeczy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl