TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Płaszcz z wełny — wszystko, co musisz wiedzieć

Piątek, 18 grudnia 2020 o 15:36, aktualizacja Wtorek, 22 grudnia 2020 o 11:35, autor: 0
Płaszcz z wełny — wszystko, co musisz wiedzieć

Gdy myślimy o odzieży zimowej, zwykle przychodzą nam do głowy puchowe kurtki, nie płaszcze. To duży błąd! Dobrze dobrany płaszcz wełniany świetnie sprawdzi się w roli obrońcy przed chłodnymi miesiącami, które właśnie nadchodzą.

Dlaczego?

Wełna to materiał o bardzo dobrych właściwościach cieplnych. Oprócz tego — wbrew popularnym mitom — nie wymaga od nas jakichś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tutaj wychodzi na jaw druga zaleta wełnianych płaszczy, czyli wygoda użytkowania.

Czym jeszcze wyróżnia się wełna? Jak wybierzesz płaszcz idealny dla ciebie? Taki, który posłuży dłużej, niż jeden sezon?

O tym przeczytasz w artykule.

Nie lubisz zimna? Postaw na wełnę!

Mimo że istnieje wiele zimowych okryć wierzchnich, takich jak kurtki puchowe czy futerka, nic nie przebije klasycznej elegancji płaszcza. W tym wypadku — płaszcza wełnianego. Co zyskujesz dzięki temu materiałowi?

Po pierwsze — w 100% naturalne, ciepłe włókno. Jako ludzkość od wielu setek lat pozyskujemy je z takich zwierząt, jak: owce, alpaki czy wielbłądy. Wełna pełni dla nas taką samą funkcję, jak dla nich, czyli chroni przed zimnem.

Jednak w przeciwieństwie do wielu innych ciepłych tkanin, wełna ma jedną dodatkową zaletę. Mianowicie: skóra swobodnie przez nią oddycha, dzięki czemu nie pocimy się tak bardzo.

Po drugie — dobrej jakości wełna jest bardzo wytrzymała i mocna. Nie gniecie się, ponieważ zabezpieczają ją przed tym naturalne włókna. Z tego samego powodu płaszcze wełniane dużo lepiej się układają. Dobrej jakości wełniane okrycia znajdziesz tutaj.

Ponadto wbrew temu, co mówią ludzie, wełna jest też odporna na lekkie opady deszczu czy śniegu. Dopiero przy większych ulewach pojawia się problem, bo nadmiar wilgoci może zniekształcić materiał.

Po trzecie — wełna ma właściwości samooczyszczające, dzięki czemu nie wymaga częstego prania czy pielęgnacji. Naturalne włosie wełniane nie chłonie łatwo zapachów, kurzu czy zabrudzeń. Dlatego płaszcz wełniany bardzo długo posłuży bez konieczności czyszczenia.

Warto wiedzieć, że te same cechy posiadają także cienkie wełniane tkaniny (gabardyna, flausz, loden).

Jaki płaszcz wełniany wybrać, by służył przez lata?

Pytanie istotne, bo na rynku znajdziesz różne płaszcze wełniane. Nie wszystkie są w 100% z wełny. Niektóre zawierają domieszki innych materiałów. Czy mimo tego spełniają rolę ciepłego okrycia wierzchniego? Ile wełny musi być w płaszczu, aby twoja inwestycja się opłacała?

Sprawdźmy!

Na początku zaznaczmy, że oczywiście najlepszym wyborem będzie płaszcz w 100% z wełny. Tylko on posiada pełną gamę cech tej tkaniny, dzięki czemu sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającej kobiety. Jednak ma on także jeden duży minus, którym jest cena.

Dlatego wielu producentów dodaje do płaszczy wełnianych domieszki innych tkanin, czym obniżają cenę produktu. Wbrew pozorom nie ma w tym nic złego.

Dodatek akrylu czy poliestru często sprawia, że płaszcz łatwiej wypielęgnujesz. Ponadto nieraz zwiększa komfort, bo minimalizuje nieprzyjemne uczucie „drapania”, które występuje przy ubraniach z czystej wełny.

Nie stracisz też nic z elegancji płaszcza!

Minusem jest natomiast słabsza ochrona przed zimnem. Im mniej wełny w płaszczu, tym mniej ciepła. Jednak i tutaj łatwo sobie poradzisz. Włóż pod spód coś cieplejszego, np. grubszy sweter — problem rozwiązany!

Styl płaszcza na kilka sezonów — czy to możliwe?

Oczywiście. To nie tylko możliwe, ale jak najbardziej pożądane. Płaszcz wełniany to spora inwestycja, więc w twoim najlepszym interesie jest, aby posłużył przynajmniej 2-3 sezony.

Jaki model podoła temu wyzwaniu?

Przede wszystkim taki, który nie tylko będzie zgodny z aktualnymi trendami w modzie, ale dzięki swojej uniwersalności dobrze połączy się z przyszłorocznymi akcesoriami oraz ubraniami. Poniżej znajdziesz kilka płaszczy odpowiednich do tego zadania.

Pierwszym z nich jest model w kolorze wielbłądziej wełny, czyli camel. To modny i uniwersalny kolor, który sprawdzi się jeszcze lepiej z odpowiednim krojem. Postaw na długość do kolan i jeden/dwa rzędy guzików, a otrzymasz okrycie wierzchnie pod wiele kreacji. Taki płaszcz dobrze sprawdzi się w stylizacji formalnej, jak i tej luźniejszej lub bardziej ekstrawaganckiej.

Kolejnym uniwersalnym modelem jest ten, który fasonem nawiązuje do lat 60. Prosty lub lekko rozszerzany krój, mały kołnierzyk, wyraźne guziki i mocny kolor — tym się wyróżnia. Projektanci od lat eksperymentują z tą wersją płaszcza, ponieważ świetnie sprawdza się zarówno w stylizacjach minimalistycznych, jak i tych bardziej rzucających się w oczy.

Ostatnim — ale nie mniej ważnym — przykładem jest płaszcz w wersji glamour. Cechuje się długim krojem i zdobi go zwykle kaptur lub kołnierz obszyty futerkiem. To świetny wybór dla pań, które uwielbiają elegancję. Płaszcz wełniany glamour świetnie łączy się z wysokiej klasy dodatkami.

Jak dbać o płaszcz wełniany?

Najważniejsze jest to, abyś zapewniła mu zabezpieczenie przed molami. Zwykła zawieszka do szafy podoła wyzwaniu. Poza tym wietrz go oraz nie przyciskaj innymi ubraniami. Wełna potrzebuje dostępu do powietrza.

Raz na jakiś czas wyszczotkuj płaszcz szczotką z włosia, a jeśli konieczne jest solidne odświeżenie — potraktuj go steamerem na parę.

Raczej unikaj prania. Jednak jeśli nie ma innego wyjścia, użyj specjalnego detergentu do pielęgnacji wełny, wybierz program do delikatnych tkanin i niską temperaturę. Nigdy nie wiruj i nie susz ubrań z wełny w suszarce bębnowej! Zamiast tego samodzielnie odciśnij nadmiar wody i ułóż płaszcz na ręcznikach do wyschnięcia.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl