TworzymyGłos Regionu

reklama

Pierwsza odsłona "Rozmów Czas A.R.T." za nami

Wtorek, 12 kwietnia 2016 o 09:06, autor: 3
Pierwsza odsłona

Po raz pierwszy od wielu lat gościliśmy we Wschowie przedstawicieli środowiska żydowskiego. Rabin Natan Dudek -Lewin i  Rabin Jakub Staszewski wsparli działania Czas A.R.T. w przywracaniu pamięci o nieobecnych mieszkańcach Wschowy.

Podczas niedzielnego spotkania tematem przewodnim było: „Życie żydowskie od urodzenia do śmierci”. Rabin Natan przedstawił zebranym historię, kulturę i tradycję żydowską. Jego opowieść spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, czego dowodem była interesująca dyskusja, pomiędzy uczestnikami, a zaproszonym gościem. Po zakończeniu wykładu wszystkie zainteresowane osoby wzięły udział w spacerze do Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, gdzie zachowały się  nieliczne fragmenty macew z cmentarza żydowskiego.  Z Lapidarium grupa przeszła do miejsca pochówku – na cmentarz żydowski znajdujący się przy ulicy 17 Pułku Ułanów. Ostatnim punktem spotkania była ulica  Kopernika przy której, do 1938 roku, znajdowała się Synagoga - zniszczona w "Noc Kryształową" z 9 na 10 listopada. W poniedziałek, 11 kwietnia 2016 roku, w ramach „Rozmów Czas A.R.T.” odbyły się spotkania z wschowską młodzieżą. Dzięki pomocy Pana Tomasza Wojnarowskiego z Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana we Wschowie oraz Państwa Honoraty i Marka Jarosz  z  Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie zaproszeni goście podzielili się wiedzą na temat kultury i tradycji żydowskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie naszych działań. Szczególnie Rabinom, bez ich wsparcia i zaangażowania  nasz projekt nie miałby szans na realizację. Przypominamy, że przez cały czas Stowarzyszenie Czas A.R.T. prowadzi zbiórkę publiczną, której celem jest pozyskanie środków na pomnik i tablice upamiętniające miejsca pochówku i kultu religijnego. Wpłat można dokonać na konto Stowarzyszenia 59 8669 0001 2011 0012 2656 0001  wpisując w tytule: „Na rzecz cmentarza żydowskiego”. Dziękujemy. Czas A.R.T.
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~zytka
12.04.2016 15:10

piękną aulę mają w Zanie, nie sądziłam że w szkołach są takie przepiękne pomieszczenia

avatar
~hrabia
12.04.2016 21:38

Do zytki brakuje jeszcze obrazu nieliczni wiedzą gdzie jest

avatar
~animi
12.04.2016 21:41

A gdzie macewy wiecie czy nie

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl