TworzymyGłos Regionu

reklama

Odpady ściekowe z Leszna nie trafią na pola w okolice Wschowy

Wtorek, 03 października 2017 o 13:27, aktualizacja Czwartek, 05 października 2017 o 12:43, autor: 16
Odpady ściekowe z Leszna nie trafią na pola w okolice Wschowy

Firma ,,Ekol" z Kielc wygrała przetarg na odbiór i przetwarzanie odpadów ściekowych z oczyszczalni ścieków w Henrykowie. To oczyszczalnia, z której do tej pory odpady odbierała i zagospodarowywała firma Zbigtar z Osowej Sieni. To dobra wiadomość dla mieszkańców Wschowy i okolic, jak również dla pani burmistrz Danuty Patalas, która od początku swojej kadencji stara się, aby osady ściekowe nie były zagospodarowywane na terenie wschowskiej gminy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z.o.o w Lesznie ogłosiło przetarg na zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych pochodzących z oczyszczalni ścieków w Henrykowie. Wczoraj (2 października) portal elka.pl podał, że przetarg wygrała firma z Kielc, a osady będą przetwarzane w instalacji w procesie kompostowania.

Jak mówił dla radia elka wiceprezydent Leszna Adam Mytych przed podjęciem decyzji o wyborze oferty, władze MPWiK w Lesznie dokładnie sprawdziły wszelkie potrzebne dokumenty kieleckiej firmy oraz decyzje administracyjne. Komisja była również zobaczyć instalację, gdzie te odpady będą wykorzystywane. Umowa na odbiór osadów będzie opiewać na okres 6 miesięcy. 

Warto dodać, że na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie przy okazji zmiany przewodniczących dwóch komisji Rady Miejskiej, toczyła się dość emocjonalna dyskusja na temat osadów ściekowych. Pani burmistrz zarzucała radnym opozycji, że nie wspierają jej w działaniach, zmierzających do tego, aby ograniczyć wywożenie osadów na miejscowe pola. Radni opozycji odpierali te zarzuty. Padały głosy, że radni z obozu pani burmistrz są zastraszani, ponieważ podpisali się pod petycją kierowaną do prezydenta Leszna. Niestety nikt z obecnych nie powiedział kto konkretnie zastrasza.

Jakkolwiek nie oceniać tej dyskusji, którą zamieszczamy poniżej, można domniemywać, że jednak działania pani burmistrz w tej sprawie pomogły co najmniej uzmysłowić leszczyńskim włodarzom, że problem osadów, zagospodarowywanych na terenie wschowskiej gminy, jest dla mieszkańców uciążliwy. Czy to oznacza, że osady nie będą zagospodarowywane na terenie wschowskiej gminy? Na pewno przez pół roku nie będą to osady z leszczyńskiej oczyszczalni ścieków.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (16)

avatar

avatar
~spostrzegawczy
03.10.2017 14:27

Oj ludzie ludzie. A kompost gdzie trafi? Do supermarketów? Na pola ludzie na pola, tylko już jako kompost a nie osad bez żadnych norm i możliwości kontroli. Ha ha ha

avatar
~Mieszkaniec
03.10.2017 14:33

Przetarg wygrali a odbiorcą kto będzie ???

avatar
~Adam
03.10.2017 14:34

No faktyczne osiągniecie naszej pani burmistrz ? . jak zna m życie to te odpady i tak prędzej czy później wrócą na pola koło Wschowy . To jest tylko kwestia czasu i pieniędzy . Magazynowanie tych odpadów w kompostownikach nie rozwiąże problemu smrodu bo zawarte w nich związki i substancje chemiczne w procesie kompostowania muszą wyjść i ulatniać się będą do atmosfery . Takie rozwiązanie jest tylko doraźnym i bardzo kosztownym półśrodkiem . Rozwiązaniem tego problemu byłoby albo spalarnia z prawdziwego zdarzenia albo budowa bio gazowni w cyklu zamkniętym . Oba rozwiązania jak na takie małe miasto jakim jest Leszno o wiele za drogo a i tego osadu też trochę za mało . A znając realia ani Wschowa ani Szlichtyngowa nie przyłączyły by się do tego typu rozwiązań . Taka spalarnia istnieje już w Szczecinie ale te koszty tej budowli są ogromne jak na takie miasta . A co do oskarżeń pani burmistrz że opozycja nie wspierała jej działania to mnie powala śmiechem . A kto ma siłę przebicia w różnych urzędach państwowych zwykły radny czy hałaśliwa burmistrz . A morze pani burmistrz chodziło o to że opozycja nie latała za nią po polach jak straż miejska i policja razem wzięci . A może opozycja miała leżeć pokotem przed domem pana Tarki i w proteście przykuć się łańcuchami do jego bramy wjazdowej lub pobliskich drzew . Może pani burmistrz liczyła na inne karalne czyny które by powstrzymały tego pana przed wywozem tych odpadów na własne pola ? . Jak zwykle dużo gadania w tym ratuszu i sesjach a sprawy załatwia kto inny w tym przypadku Leszno . Zawsze to jakiś sukces z tym smrodem przynajmniej będzie spokój przez sześc miesięcy

avatar
~Leonardo
03.10.2017 14:39

Największy i najbardziej znany z tego Biznesu jest Przedsiębiorca z naszej Gminy to opłacalność firmy z Kielc jest lepsza? Kto na tym będzie cierpiał?? Nasza Gmina?? A Kielce chcą odpady z naszego województwa?? myślę że jest bardziej toksyczne nienawiścią do naszych lokalnych przedsiębiorców!!!!

avatar
~Marian
03.10.2017 15:00

Nienawiść władzy do Naszych Przedsiębiorców jest od dawna!

avatar
~zasada
03.10.2017 15:12

Będą wybory będzie nowa władza ! Nienawiść się skończy , będą wszyscy żyć w zgodzie i wszyscy będą zadowoleni a taki sukces to nie sukces bo opłacalność i odległość firm które wygrywają są zerowe tylko muszą wygrać bo takie są zasady a transport jest droższy niż te osady a gdzie to pojedzie to wiadomo że w nasze miejskie pola tylko pod innym nazwiskiem bo tak musi być!

avatar
~zax
03.10.2017 17:13

Przecież Burmistrz Wschowy nie miała najmniejszego wpływu na wynik przetargu. A jeśli miała to znaczy, że był ustawiony i powinny się tym zająć odpowiednie organa.

avatar
~do Adasia
03.10.2017 19:18

Nieraz piszesz głupoty i tak jest tym razem. Wejdź na stronę Ekolu, wszystkiego się dowiesz, a czego nie znajdziesz, sympatyczny prezes firmy ci wyjaśni. Tak czy inaczej jest to wielkie święto tych, co walczyli o ze środowiskową patologią.

avatar
~Adam
03.10.2017 21:40

A niby to jaka patologia ? . Odpady z oczyszczalni są rozrzucane na pola bo to jest już nawóz , a to że śmierdzi to jest dowód na to że ten odpad jest rozkładany na czynniki pierwsze . Zwłoki zwierząt i nie tylko zwierząt też w glebie są rozkładane na czynniki pierwsze i towarzyszy temu rozkładowi wielki smród bo gaz który się wydziela z tego rozkładu tak a nie inaczej pachnie . Smrodu by nie było gdyby ten odpad został przykryty warstwą ziemi .

avatar
~ja
03.10.2017 20:47

a kiedy zajmą się tymi Mg tonami śmieci zakopywanych po żwirowni kolo lasu

avatar
~prośba do Leonardo
03.10.2017 21:29

Przeczytaj jeszcze raz powoli artykuł. Może zrozumiesz? Jeszcze jedno, Leszno to nie nasze województwo i co nasza gmina ma do kieleckiej firmy? Kręcisz i kręcisz.

avatar
~Aaa
03.10.2017 22:36

W Osowej Sieni życzę mieszkać tym którzy do tej pory zezwalali na wywóz nieczystości w tej wiosce. ODÓR TAKI jakby kot obsrał wioskę. Oddychać się nie da bo ,aż w gardło gryzie.

avatar
~prośba do Aaa
04.10.2017 13:10

To trzeba się wyprowadzić a nie wąchać a swoje to pachną??

avatar
~werka
04.10.2017 13:12

Kto teraz będzie miał problem??

avatar
~eryk
04.10.2017 15:02

Sukces wielki Sukces tak to się nazywa a to dopiero się zacznie smród ! ale to od Leszna po Kielce i czy dojedzie do celu to będzie sukces ! transportem lądowym myślę że nie realne a lotniczym myślę że to będzie bezwonne i ekologiczne i musi być opłacalne bo to nawóz rozrzucany z lotu ptaka!

avatar
~Olo
05.10.2017 10:13

Przecież to jest wielka hipokryzja w wydaniu burmistrz . Owszem niech śmierdzi ale nie u nas . Jeżeli zależałoby burmistrz i innym władzom innych miast na tym żeby nie truć ludzi swoich i z obcego terenu to należy wybudować albo spalarnie albo instalację do pozyskiwania z tych odpadów gaz lub energię cieplną . Takie rozwiązania jakie teraz proponuje się nie rozwiązuje się tego problemu . Co z tego że we Wschowie nie będzie śmierdzieć przez jakiś czas , ale będzie śmierdzieć gdzieś indziej do czasu gdzie ci ludzie narobią znowu hałasu i sytuacja będzie taka sama jak jest teraz . Problem będzie się sukcesywnie powtarzał z tym smrodem w różnych miejscach i województwach . A problem można zlikwidować budując spalarnię lub instalację która te odpady przerobi na energię np elektryczną . Jest teraz okazja do zawiązania porozumienia miast których ten problem dotyczy i opracowanie wspólnego przedsięwzięcia a i prawdopodobnie Unia Europejska też z ochotą wspomoże finansowo . To wszystko można zorganizować tylko trzeba chcieć a nie gadać i pozorować że coś się załatwi samemu . Samemu pani nic nie załatwi bo ten problem panią pani burmistrz panią przerasta tak samo jak przerasta panią rządzenie w mieście i w gminie . Przecież sprawy miasta leża na łopatkach nie mówiąc o pani planach na uzdrowienie handlu , zakładów pracy , brudnych i dziurawych ulic ,parków i uliczek wokół miasta i w szczególności rond zarośniętych i zaniedbanych . Jak można o czymkolwiek mówić jak nie jest pani w stanie utrzymać na przyzwoitym poziomie tego co pani objęła po poprzednikach . A co najgorsze w tym wszystkim jest to obwinianie swoich przeciwników politycznych nazywając ich totalną opozycją ze pani nie pomagają . A jak pani pomaga pani odnowiona samorządowa grupa ? . Opozycja nie jest do pomocy pani bo pani taką pomoc już kilka razy odrzuciła i wyśmiała publicznie . Rolą opozycji jest kontrola pani pracy , może to za duże słowo " pracy " ale mimo to kontrola . Ja wiem że najlepiej jest wkręcić opozycję w wasze działania a potem sukces sobie przyswoić a ewentualne porażki opozycji . To jest znana już praktyka z waszej strony ,wy w szczególności ją stosujecie wszędzie gdzie się da i zawsze krytykujecie opozycję . Wystarczy poczytać waszego szmatławca i waszych sukcesach i porażkach opozycji , tam jest czarno na białym napisane a że fakty odbiegają od rzeczywistości i są niedomówienia i insynuacje to już inna sprawa . Nie mniej jednak taka to jest rzeczywistość w waszym wydaniu .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl