TERAZ18°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki coraz bliżej. Przetarg już w tym roku

śr., 16 października 2024 16:39

Budowa obwodnicy Wschowy i Dębowej Łęki nabiera tempa. Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację trasy, która wyprowadzi ruch tranzytowy z obu miejscowości.

Obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki coraz bliżej. Przetarg już w tym roku

Pilna potrzeba wyprowadzenia ruchu tranzytowego

Duże natężenie ruchu na drodze krajowej nr 12 jest uciążliwe dla mieszkańców Gminy Wschowa. Obecność trasy przelotowej powoduje korki na drogach podporządkowanych, zwiększa hałas i emisję spalin. Wysokie natężenie ruchu wpływa też negatywnie na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Podobne problemy dotykają Dębowej Łęki. Kierowcy często przekraczają tam dozwoloną prędkość, a jedynym sposobem na ich dyscyplinowanie są regularne kontrole policyjne.

Kierowcy pokonujący trasę Głogów-Leszno / Leszno-Głogów muszą przejechać przez centrum Wschowy

Nowa trasa o długości 7 km

Od wielu lat podkreśla się konieczność budowy obwodnicy dla obu miejscowości. Wariant drogi został już wybrany i zakłada powstanie trasy o długości około 7 km.

— Wytyczenie drogi w takim wariancie jest efektem szerokiej współpracy, spotkań i konsultacji, które odbyły się z udziałem stron, w tym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, mieszkańców Gminy Wschowa oraz naszego urzędu — mówi Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak.

Szczegóły planowanej obwodnicy Wschowy i Dębowej Łęki

Obwodnica ma rozpoczynać się przed wjazdem do Wschowy od strony Głogowa. Powstanie tam rondo kierujące ruch na południowy wschód od miasta. W rejonie linii kolejowej zaplanowano dwa ronda, które wyprowadzą ruch w kierunku Olbrachcic, Wschowy (ul. Kolejowa) oraz Dębowej Łęki. Bezpieczny i bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową zapewni nowy wiadukt.

Dalej trasa będzie prowadzić na południe od Dębowej Łęki. Do obecnej drogi krajowej nr 12 zostanie włączona poprzez rondo w rejonie granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Burmistrz Antkowiak po spotkaniu ws. obwodnicy Wschowy: Wskazaliśmy potrzebę budowy ciągów pieszo-rowerowych /

Jaki jest harmonogram pracy przy budowie obwodnicy Wschowy?

Dokumentacja techniczna dotycząca planowanej obwodnicy jest już gotowa. Obecnie trwa sporządzanie programu funkcjonalno-użytkowego. Będzie on kluczowy dla przeprowadzenia przetargu w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Postępowanie przetargowe ma zostać ogłoszone jeszcze w tym roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obwodnica zostanie oddana do użytku w 2028 roku.

Obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki: wskazano wariant przebiegu drogi /

Źródło/foto: UMiG Wschowa

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 17

    reklama

    Dla Ciebie

    18°C

    Pogoda

    Kontakt

    Nekrologi