Uroczysty początek
Wszystko rozpoczęło się na placu przed stadionem im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Tam odbyła się ceremonia pożegnania uczestników Rajdu na Wschowę, którzy symbolicznie ruszyli trasą przebytą przez żołnierzy 55. Poznańskiego Pułku Piechoty oraz 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 125 Batalionu Lekkiej Piechoty odwzorowali ową trasę.
Rajd na Wschowę
Gdy żołnierze dotarli do Wschowy o godzinie 14:30, uroczystości przeniosły się pod obelisk upamiętniający wypad wojsk z 2 września 1939 roku. W obecności żołnierzy i przybyłych gości, przy dźwiękach hymnu narodowego, flaga została podniesiona na maszt.
Burmistrz Antkowiak przywitał żołnierzy
Żołnierzy oraz mieszkańców powitał Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, Konrad Antkowiak. W swym przemówieniu podkreślił znaczenie obchodów dla przypomnienia lokalnej historii oraz dla podtrzymania pamięci o bohaterach wypadu.
„Wasza obecność tutaj to przykład służby, która jest w obecnych burzliwych czasach bardzo potrzebna i która jest gwarantem bezpieczeństwa nas wszystkich. Jeszcze raz dziękuję wam wszystkim za obecność. Ufam, że wojna i konflikty będą omijać szerokim łukiem nasz kraj” - mówił Burmistrz zwaracając się do żołnierzy.
Pamięć o wydarzeniach sprzed lat
Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, Damian Małecki, w swoim wystąpieniu przypomniał o odwadze i poświęceniu polskich żołnierzy, którzy 2 września 1939 roku dokonali ataku na niemieckie terytorium. Akcentował symboliczne i propagandowe znaczenie rajdu dla Wojska Polskiego oraz jego tragiczne konsekwencje dla niektórych uczestników akcji.
"Działania te nie mogły odwrócić losów wojny. Miały jednak wymiar symboliczny i propagandowy, ponieważ udowodniły, że Polski żołnierz może być dobrze dowodzony i może także prowadzić skuteczne działania na terytorium wroga." – mówił Dyrektor, przypominając o heroicznych czynach polskich wojsk oraz ich znaczeniu w kontekście wojny obronnej 1939 roku.
Piknik wojskowy dla mieszkańców
Po przemówieniach wszyscy uczestnicy przemarszu - wśród nich Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Wschowy, uczniowie klas mundurowych, harcerze oraz strzelcy - przeszli wspólnie na Rynek we Wschowie. Po oficjalnych częściach obchodów, mieszkańcy oraz goście mogli uczestniczyć w pikniku wojskowym. Wydarzenie miało luźniejszy charakter - mieszkańcy Wschowy mieli okazję spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki oraz zapoznać się z ofertami różnych stoisk, m.in. hufca ZHP, Związku Strzeleckiego "Strzelec", czy też Wojskowego Centrum Rekrutacji.