Przeprowadzona w miesiącach wrzesień – listopad ub. roku kontrola wewnętrzna Urzędu Miasta i Gminy Wschowa miała na celu zbadanie, między innymi prawidłowości ewidencjonowania czasu pracy, naliczania wynagrodzeń oraz kontroli wydatków w przedszkolach.
W wyniku kontroli w dwóch z trzech przedszkoli stwierdzono braki w regulacjach wewnętrznych jednostek, polegające m.in. na nieprawidłowym prowadzeniu ewidencji wyjść służbowych, prywatnych oraz innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Ponadto, wobec jednego z pracowników nie prowadzono takiej dokumentacji oraz błędnie ewidencjonowano godziny odpracowania jego wyjść w czasie pracy. Powyższe skutkowało błędami w sposobie rozliczania czasu pracy oraz nieprawidłowościami w naliczaniu i wypłacie wynagrodzeń.
W toku kontroli wewnętrznej w dwóch przedszkolach nie przedstawiono pełnej wymaganej zakresem kontroli dokumentacji. Przedłożono ją dopiero w toku audytu zewnętrznego zleconego przez UMIG. Jednakże dokumentacja zawierała nieścisłości pomiędzy wymiarem godzin rzekomo odpracowanych.
Audytor zewnętrzny potwierdził, że naliczano wynagrodzenia za okres, w którym pracownik nie świadczył pracy na rzecz przedszkoli, co można uznać za przywłaszczenie mienia przedszkoli. W raporcie pokontrolnym wskazano, że pracownik przedstawił harmonogram odpracowywania nieobecności w czasie zamknięcia przedszkoli oraz w czasie swojego urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego. W listopadzie i grudniu ub. roku temu pracownikowi wypłacone zostało pełne wynagrodzenie, pomimo braku potwierdzenia przez dyrekcję przedszkoli odrobienia godzin wyjść.
W związku z przeprowadzonymi kontrolami dyrekcje dwóch przedszkoli gminnych wprowadziły nowe regulacje wewnętrzne, realizując zalecenia pokontrolne. Dodatkowo wobec skali i wagi naruszeń obowiązków pracowniczych, dyrekcja przedszkoli podjęła procedurę wypowiedzenia umowy z pracownikiem, który dopuścił się szeregu nieprawidłowości oraz utrudniał przeprowadzenie kontroli, m.in. bezprawnie odmawiając okazania akt osobowych, wskazując nieprawdziwe informacje dotyczące swego czasu pracy w skutek czego otrzymywał nienależne wynagrodzenie. Pracownik ten odmówił wykonania polecenia zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia. Od czasu ujawnienia skali nieprawidłowości pracownik utrudniał relacje służbowe wobec czego dalsza współpraca z nim stała się niemożliwa.
(UMiG Wschowa)