TworzymyGłos Regionu

Założenia budżetu na 2020

- briefing prasowy burmistrza Antkowiaka

Poniedziałek, 18 listopada 2019 o 13:40, aktualizacja Poniedziałek, 18 listopada 2019 o 14:07, autor: 73 3400
Założenia budżetu na 2020

18 listopada w sali posiedzeń UMiG Wschowa, odbył soię briefing prasowy burmistrza Konrada Antkowiaka. Przedstawił zebranym dziennikarzom założenia budżetu miasta na 2020 rok. Wpływ na niego mają obciążenia: wydatki na oświatę i opiekę społeczną, wzrost wynagrodzeń w Urzędzie oraz podległych jednostkach, zadłużenie gminy.  Jak burmistrz chce naprawić sytuację? Zwiększeniem podatków lokalnych, wyemitowaniem obligacji, zmniejszeniem dotacji dla stowarzyszeń i klubów sportowych oraz zawieszeniem realizacji Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Na początku spotkania burmistrz Antkowiak powiedział: - Jak Państwo wiedzą, rząd swoimi decyzjami zrzucił na nas swoje wyborcze obietnice. My jako samorząd musimy je zrealizować. To będzie główne, największe obciążenie, jakie spadnie w przyszłym roku na budżet Miasta i Gminy Wschowa.

Dochody budżetu Miasta i Gminy Wschowa na rok 2020 są planowane na 100 mln 450 tys. zł. Wydatki planowane są o 50 tys. zł więcej. Wzrost dochodu spowodowany jest m. in. świadczeniem 500+ na pierwsze dziecko. Zaznaczę tylko, że są to pieniądze celowe, więc nie możemy ich wykorzystać w żaden inny sposób.

Największym obciążeniem budżetu Miasta i Gminy Wschowa są wydatki na oświatę. Wzrost płacy minimalnej, podwyżki dla nauczycieli i dodatek za wychowawstwo spowoduje znaczący wzrost wynagrodzeń. 23 mln 462 tys. zł - to jest obciążenie dla budżetu miasta, który poniesiemy w przyszłym roku. Subwencja będzie niższa niż w 2019 roku o prawie 350 tys. zł.

Burmistrz dodał, że zwiększą się też wydatki na wynagrodzenia urzędników i pracowników jednostek podległych. Od stycznia 2020 roku wzrośnie płaca minimalna - Wszystkie jednostki muszą podnieść wynagrodzenia tym pracownikom, którzy nie mają 2600 zł.

Wzrosną też dotacje do niepublicznych przedszkoli. Konrad Antkowiak poinformował, że kwota dotacji wzrośnie o 600 tys. zł. Dodał, że na przestrzeni 10 lat wydatki na oświatę wzrosły o 13 mln zł. Również do wydatków na opiekę społeczną, Gmina Wschowa w przyszłym roku musi dorzucić 600 tys. zł.

Kolejnym z wymienionych przed burmistrza obciążeń jest zadłużenie gminy. Obecnie wynosi ok. 28 mln. zł.  Proszę zauważyć, że w ubiegłym roku nie zostało spłacone nic z zadłużenia. Z planowanych w 2016 r., gdzie rada miejska podjęła decyzję o tym, że zostanie spłacone ponad 9 mln zł., spłacono ok 1,6 mln zł. My spłacimy w tym roku 3 mln z zadłużenia. Niestety, "rolowanie" tego długu w latach poprzednich będzie cały czas rzutować na kondycję budżetu Miasta i Gminy Wschowa na najbliższe lata.

Na jakich obietnicach wyborczych rządu straci gmina? Na obniżeniu podatku dochodowego z 18 do 17% od osób fizycznych oraz ze zwolnienia z podatku osób do 26 roku życia. Z tego tytułu do kasy miejskiej wpłynie o 600 tys. zł. mniej. Jak burmistrz Konrad Antkowiak zamierza naprawić nieciekawą sytuację?

Zamierza wnioskować do Rady Miejskiej o znaczne zwiększenie podatków lokalnych. Dzięki temu Gmina Wschowa zyska ponad 2 mln zł. Burmistrz chce zaciągnąć zobowiązanie kredytowe. Czyli planuje wyemitowanie obligacji na kwotę 1,75 mln zł. Chce też ciąć wydatki poprzez zmniejszenie dotacji dla stowarzyszeń i klubów sportowych, z 470 tys. zł na 350 tys. Zawiesza Wschowski Budżet Obywatelski.  Dodał, że WBO nie był zrealizowany w tym roku z powodu uchybień. Pracujemy nad nowym regulaminem. Mam nadzieję, że w następnych latach uda nam się wygospodarować środki na ta cenną inicjatywę.

Co z wydatkami majątkowymi? Przyszłoroczne zaplanowano na kwotę 5,5 mln zł. Jakie zadania chce burmistrz zrealizować w przyszłym roku? - Największe zadanie, jakie jest przed nami to m.in. przebudowa ulicy Nowe Ogrody, na którą dostaliśmy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, dokończenie prac termomodernizacyjnych. Jeszcze się z tą inwestycją borykamy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się ją definitywnie zakończyć. Kolejnym zadaniem jest przebudowa kompleksu boisk w SP 3, na które również otrzymaliśmy dofinansowanie. To są najważniejsze zadania.

Konrad Antkowiak poruszył kwestię utrzymania dróg gminnych. Chce przeznaczyć więcej środków na ten cel.  Dodał, że trwają prace nad aktualizacją strategii Miasta i Gminy Wschowa. Na konsultacjach społecznych mieszkańcy wypowiedzieli się, że chcą przejezdności dróg - szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Burmistrz chce zwiększyć wydatki na ten cel do 450 tys. zł.  Na walkę ze smogiem chce przeznaczyć symboliczną kwotę 50 tys. zł - na wymianę starych pieców. 

Burmistrz przyznał, że sytuacja budżetowa jest trudna. Dodał, że chce realizować rzeczy, m. in. te wynikające z jego obietnic wyborczych. 

Pierwszym z trzech zadań jest uporządkowanie gospodarki ściekowej w Tylewicach. Jest to związane z przebudową drogi wojewódzkiej, do której zobowiązał się Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wyasygnuje na ten cel 27 mln zł. Jako gmina musimy wcześniej skanalizować Tylewice. W pierwszej kolejności posesje, które biegną wzdłuż drogi wojewódzkiej. Nie wiem czy w historii samorządu była taka duża inwestycja i takie duże dofinansowanie. Przebudowa musi zakończyć się do 2023 rok.

Kolejnym zadaniem jest przebudowa ciągu ulic: Bohaterów Westerplatte, Wolsztyńska, Niepodległości i Ks. Kostki. Jest to zadanie wieloletnie. Na przyszły rok zarezerwowaliśmy środki na koncepcję i projekty. Ostatnim zadaniem jest rewitalizacja terenów zielonych: park wolsztyński, park nad stawami i terenów wokół murów miejskich. Wieloletnie zadanie wpisane w wielki plan finansowy. Chcemy ogłosić konkursy na koncepcję zagospodarowania tych miejsc.

Pytanie burmistrzowi zadał były radny Krzysztof Owoc: - Rozumiem symbolikę 50 tys. zł. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony jakiś plan, który udostępni mieszkańcom zasady starania się o dotację?

Burmistrz odpowiedział, że nad tym pracuje Biuro Gospodarki Komunalnej. Od nowego roku będzie ogłoszony regulamin. Na koniec powiedział:

Sami widzieliście, jakie są obciążenia narzucone odgórnie na samorząd. Tak się dzieje od wielu lat, w tym roku mamy znaczące obciążenia. Wynikają one z podniesienia pensji do minimalnego poziomu 2600 zł od stycznia 2020 r. oraz dla nauczycieli. Z tym wiążą się pochodne: fundusz socjalny, wysługa lat, dodatki. Jest to dużo środków, które moglibyśmy wykorzystać na inne cele. Jednak musimy je przeznaczyć na wynagrodzenia. Sytuacja jest zła, ale nie aż tak, że nie chcemy inwestować. Miejmy nadzieję, że uda się pozyskać środki na kanalizację. Musimy zrealizować zaplanowane inwestycje.

(pm)

Slajdy prezentowane na spotkaniu znajdziecie Państwo w galerii ponżej.

REKLAMA

Komentarze (73)

avatar

avatar
~Wschowianin
18.11.2019 14:02

Brawa, jestem pod ogromnym wrażeniem. Właśnie po to jest Burmistrz, aby pojechać, spotkać się i otrzymywać wsparcie zewnętrzne. Gratulacje

avatar
~Haha
18.11.2019 14:47

No faktycznie klakierze. Jedyne co zostało twojemu burmistrzowi to jechać po wsparcie duchowe i polecić się pod opiekę patronowi od spraw trudnych i beznadziejnych. Cały rok co robił żeby dbać o budżet i zabezpieczać środki? Aaa już wiem, był przekonany ze senator PO i jego partia wygrają wybory a wtedy miastu będzie polegać na panu Slugockim. Niestety z pana Antkowiaka słaby strateg i nie wziął pod uwagę przegranej, a co gorsza w ogóle sie do niej nie przygotował. Człowiek który jak ktoś tu już napisał, bierze maksymalne ustawowe pobory, nie przygotował budżetu na inny wariant niż przegrana PiSu. Ciekawe czego maja dowodzić te slajdy na których wykresy sięgają kilka lat wstecz? Czy pan się jeszcze nie zorientował panie Antkowiak, że jest pan burmistrzem tu i teraz? Czy może dopiero jak pan nom został to rzeczywistość okazała się nie być taka fajowa jak facebook?

avatar
~do ~Haha
18.11.2019 17:55

No panie szanowny a może zamiast jechać najlepiej nałożyć wyższe podatki na mieszkańców i po sprawie . Podwyższyć ścieki i wodę , opłatę gruntową i inne daniny nakładane przez miasto . Parkowanie też można podwyższyć w strefie płatnej . Może wtedy pan by docenił inicjatywę burmistrza ? .

avatar
~Marek
18.11.2019 14:04

I to mi się podoba. Jasne proste konkrety

avatar
~Oliwia
18.11.2019 14:05

W rok Wschowa nie powstanie z nóg, ale zapowiada się ciekawie. Trzymam za słowo

avatar
~Oliwio
18.11.2019 14:44

Trzymaj za słowo, znam takich co dalej trzymają za słowo burmistrza z kampanii wyborczej 2018. POwodzenia.

avatar
~DAX
18.11.2019 14:10

RADNI PIS WYTLUMACZCIE SIE ZA SWOJEGO PREZESA !

avatar
~do dax
18.11.2019 15:06

a czemu sie radni mają tłumaczyć?

avatar
~Mascarpone
18.11.2019 15:20

Ale z czego maja się tłumaczyć? Z tego ze pan burmistrz płacze jak beksa ze mu rząd pieniążków nie daje ? Przecież gość zarabia 10tys miesięcznie i to jest jego obowiązkiem żeby ta kasę pozyskać. Czy przyciągnął choć jednego inwestora do gminy ? Czy pozyskał sam z siebie jakieś pieniądze do budżetu ?!? Facet ewidentnie chce brac kasę i nic nie robić a budżet ma się sam spinać, do tego ma pretensje do niewiadomo kogo. Weź się gościu w końcu do roboty i nie płacz jak smyk!! I nie przynoś polityki do samorządu!!

avatar
~Mascarpone
18.11.2019 16:02

Ale z czego maja się tłumaczyć? Z tego ze pan burmistrz płacze jak beksa ze mu rząd pieniążków nie daje ? Przecież gość zarabia 10tys miesięcznie i to jest jego obowiązkiem żeby ta kasę pozyskać. Czy przyciągnął choć jednego inwestora do gminy ? Czy pozyskał sam z siebie jakieś pieniądze do budżetu ?!? Facet ewidentnie chce brac kasę i nic nie robić a budżet ma się sam spinać, do tego ma pretensje do niewiadomo kogo. Weź się gościu w końcu do roboty i nie płacz jak smyk!! I nie przynoś polityki do samorządu!!

avatar
~zostawcie WBO w spokoju
18.11.2019 14:10

Tak się jakoś dziwnie składa że nasz Antkowiak mógł bardzo liczyć na wsparcie kandydatów na POsłów w kampanii wyborczej. Dla przypomnienia relacje : https://zw.pl/news/rozmowy-wschowy-%E2%80%93-pierwsze-z-cyklu-spotkan,140014 https://zw.pl/news/rozmowy-wschowy--drugie-spotkanie,140233 http://zw.pl/news/bedzie-remont-drogi-i-chodniki-w-tylewicach-i-przyczynie-gornej,141177?ref=glosregionu.pl https://zw.pl/news/sala-audiowizualna-w-ckir-oficjalnie-otwarta--foto-i-video-z-uroczystosci,140981 Ale są też prorocze słowa ,do czego są potrzebni wyborcy: https://zw.pl/news/Antkowiak-Mieszkancy-byli-potrzebni-poprzednim-ekipom-tylko-w-czasie-wyborow,138418 Mądry ten nasz burmistrz nieprawdaż ? Normalny prorok. POlecam udać się do biur POselskich tych POsłów i senatorów których tak promowaliście. Niech POmogą. Może podać adresy biur Sługockego ,Osos i Tyszkiewicza. Panie Antkowiak z pana doświadczeniem takie problemy to pikuś. A może w obliczu takich problemów finansowych wystąpi pan z propozycją obniżenia wynagrodzenia burmistrzów. Przecież macie najwyższe możliwe wynagrodzenie ,dopuszczalne w ustawie. Może oszczędności zaczniecie od siebie.

avatar
~wschowianka
18.11.2019 14:17

Panie Antkowiak, czemu pan taki skromny ? Proszę powiedzieć o realizacji swoich obietnic wyborczych. Może chociaż coś ,chociaż jedna rzecz z tych rzeczy zapisanych na balonikach . Śmiało !

avatar
~bajki dla naiwnych
18.11.2019 14:19

A cóż takiego uczynił burmistrz aby zmniejszyć wydatki strukturalne w oświacie, palcem nie kiwnął, a teraz teraz biadoli i chce swoją indolencję przerzucić na barki mieszkańców i przedsiębiorców. A CÓŻ UCZYNIŁ aby zwiększyć dochody a zmniejszyć koszty: nowi liczni dyrektorzy, trzeci wiceburmistrz , bajery i kosztowne zabawki w ratuszu za olbrzymie pieniądze........ Wstyd

avatar
~Apel do wschowskich jeleni
18.11.2019 14:28

Zapraszam wszystkich wyborców KW Antkowiak na najbliższą sesję rady miasta i gminy. Odbędzie się konkurs na najpiękniejsze rogi w kategorii OPEN. W osobnej kategorii wystąpią zawodowcy czyli rogacze z licencją- radni Buczek i Owoc-Kochańska i reszta KW Antkowiak.

avatar
~poinformowany
18.11.2019 14:29

No totalna porażka, młody ,, zdolny" a pitoli, żadnego pomysłu, żadnej nowości zero kreatywności, pomysł aby zwiększyć podatki i zarżnąć resztki wschowskiej przedsiębiorczości, to były gimnazjalista by wymyślił, a nie kandydat na posła z oszałamiającym wynikiem 400 głosów na kilkaset tysięcy wyborców. Policzcie wydatki na biura prasowe, rzeczników prasowych, fotografów i obsługujących medialnie tą pustkę intelektualną i kompletny brak pomysłu na gminę. Biadolić to potrafią, a zrobić coś to przerasta...

avatar
~Antkowiak tonie !!!
18.11.2019 14:34

Antkowiak zamierza wnioskować do Rady Miejskiej o znaczne zwiększenie podatków lokalnych. A może zamierza wnioskować do Rady Miejskiej o znaczne obniżenie wynagrodzenia burmistrzów ? To by było coś, ale niestety "najbardziej doświadczony" musi kosztować. A może dać mu tyle ile zarabiał u szczytu swojej kariery we Wrocławiu, czyli wg oświadczenia majątkowego 1600 złociszy.

avatar
~do niedawna zwolennik
18.11.2019 14:36

Przyglądajmy się radnym, którzy podniosą ręce przeciw społeczeństwu i przedsiębiorczości - tej resztce- we Wschowie. Dajmy wyraz oburzenia, póki jeszcze nie jest za późno aby powstrzymać to szaleństwo. Zwracajmy się imiennie do Radnych. To my ich powołaliśmy i my od nich wymagajmy. Drodzy Radni - banery wrogów społeczeństwa będą licznie wywieszane w gminie. Radni koalicji , jeden jedyny raz działajcie samodzielnie. W waszych rękach moc.

avatar
~Ruch Onurzonych
18.11.2019 14:42

Proponuję POwiesić banery z nazwiskami i POdobiznami tych którzy zagłosują za POdwyżką POdatków lokalnych, w tych miejscach gdzie puszczali baloniki i rozdawali torby.

avatar
~tadek
18.11.2019 14:40

Zaczynamy oszczędzać, a może dobry przykład i zacząć od siebie panie burmistrzu i rozdęta do granic absurdu w tytułomaniach dyrektorskich administracjo

avatar
~Jerzy
18.11.2019 14:46

Ciekawią mnie opinie o rozdmuchanej administracji: dwóch wiceburmistrzów było już w kadencji p. Grabki, naczelnicy/dyrektorzy też już byli. Wszyscy narzekali, że w poprzedniej kadencji był bałagan i wszystko zależało od jednej osoby, a teraz wszyscy narzekają, że są kierownicy. Czy urząd nam się tak rozrósł, że pracownicy nie mają gdzie siedzieć? Bo liczbowo jest chyba tak samo? A koszty w budżecie wzrosły? Zwykłe narzekanie, żeby odwrócić uwagę od problemu jakim jest wielkie zadłużenie i ciągłe problemy z oświatą

avatar
~S - uweren
18.11.2019 14:46

Jedna wielka paplanina po obu stronach - zero konsolidacji i kozesusu !!!. Sytuacja budżetu była wszystkim znana jeszcze za kadencji patalas i czopka tak więc nie wiem w jakim celu ten wrzask i donsy na obecnego burmistrza ???. Co niektórzy zachowują się jakby spadli z Księżyca !

avatar
~z kampanii wyborczej
18.11.2019 14:48

kto to obiecał? ,, ważne sprawy i decyzje będą konsultowane z mieszkańcami" Dzisiaj zmieniło się na ,, o ważnych, życiowych własnych sprawach dowiecie się bo oznajmi je burmistrz" Kochani RADNI - tylko w WAS nadzieja

avatar
~czym żyje władza we Wschowie
18.11.2019 14:51

Dawid Jastrzębski ----Zaprośmy świąteczną ciężarówkę Coca-Cola do Wschowy, wystarczy wpisać w komentarzu hasthtag z nazwą naszego miasta (#WSCHOWA). Liczymy na Wasze wsparcie ?⭐️?, a może jeszcze apel do Unii Europejskiej o dary i paczki...

avatar
~wow
18.11.2019 15:09

W godzinach pracy dyrektor od przedsiębiorczości na prywatnym koncie facebookowym ? A co na to dyrektor od spraw mediów ?

avatar
~ cała prawda całą dobę
18.11.2019 14:53

Dla Antkowiaka skończył się miodowy miesiąc, a raczej rok. Teraz wychodzą na jaw jego nadprzyrodzone kompetencje, no i okazało się co to za specjalista samorządowy. Wschowianie czy macie zamiar jeszcze 4 lata tolerować tego nieudacznika. ?

avatar
~informatyk
18.11.2019 15:04

Proste. Sprawdzcie po ID komputerów wpisy POchlebców Antkowiaka i wszystko jasne. Napiszę tylko inicjały, alfabetycznie , tak jak na listach KW Antkowiak: N.R. D.J A.S.

avatar
~Wschowianin
18.11.2019 15:11

PISowe trole dopadły się do internetu !

avatar
~Anty-pis
18.11.2019 16:40

Szczera prawda. Pisowski trole zamknąć mor...y!!!

avatar
~Odp
19.11.2019 14:50

Jestem Pisowskim trolem , przeczytałem te wszystkie komentarze i raczej nie skomentuję szkoda mi czasu :) . Zostawiam was z waszym Burmistrzem ,wy się z nim męczcie ,sami go dobijecie :) . Pozdrawiam mieszkańców Wschowy !

avatar
~starosta
18.11.2019 15:13

Ludzie, nie narzekajcie. Wymagacie jakby nasz kraj był prowadzony przez arabskich szejków, mających miliardy na kontach. To tylko mała Wschowa od czegoś trzeba zacząć. Dajcie sobie spokój od tych najazdów

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl