TworzymyGłos Regionu

Z Zana do Krakowa

Poniedziałek, 14 maja 2018 o 13:13, autor: 1 1714
Z Zana do Krakowa

Od 6 do 9 maja b.r. Klub Miłośników Historii I LO we Wschowie (czyli ośmioro licealistów pod opieką nauczyciela historii Piotra Sobańskiego) przebywał w Krakowie na wycieczce naukowej. Pomógł ją zrealizować  Michał Majer z Koła Naukowego Historyków - Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Michał jest absolwentem I LO we Wschowie(w  roku 2014 został laureatem VII Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914 -1950. Od strzelców i legionistów do żołnierzy wyklętych”). 

W wycieczce wzięło udział czworo uczestników tegorocznej XI Olimpiady Przedmiotowej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. "O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” – Anna Kachel, Kacper Grzelak, Jan Romanowicz i Krzysztof Binkowski.

W niedzielę i poniedziałek zwiedzaliśmy Kraków – Rynek , Wawel, Uniwersytet (Collegium Maius, Collegium Witkowskiego, Collegium Novum), kościoły (od kolegiaty św. Anny i klasztoru Karmelitów na Piasku po kościół św. Stanisława na Skałce i kościół Bożego Ciała na Kazimierzu), Muzeum Narodowe. We wtorek w Collegium Witkowskiego,  siedzibie Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyły się zajęcia z nauk pomocniczych historii, poprowadzone przez doktora Wiktora Szymborskiego (zainteresowania badawcze: historia średniowieczna Polski, dzieje Kościoła, historia zakonów mendykanckich, dzieje ruchu pielgrzymkowego, historia odpustów, dyplomatyka średniowieczna ).

Po południu, w Bibliotece XX Czartoryskich, uczestniczyliśmy w pokazie przygotowanym przez profesora Janusza Pezdę (zainteresowania badawcze: XX Historia emigracji w XIX wieku; Wielka Emigracja; dzieje Biblioteki Polskiej w Paryżu; ród Czartoryskich :instytucje polskie za granicą; historia Francji). Mogliśmy podziwiać dokumenty wydane przez m.in.  Księcia Bolesława Wstydliwego, królów polskich - od Władysława Jagiełły do Stanisława Augusta, listy -  Jana Dantyszka, Mikołaja Kopernika, Jana Sobieskiego i Marysieńki, Ks. Adama Czartoryskiego, Adama Mickiewicza i Cypriana Norwida oraz  królowej Wiktorii, wreszcie niezwykle cenne średniowieczne i  wczesno nowożytne rękopisy i starodruki. W ostatnim dniu wycieczki  w Auli Tischnera (Collegium Witkowskiego UJ) wysłuchaliśmy wykładu profesora Andrzeja Nowaka o kulturze i myśli politycznej Rosji w XIX wieku. Profesor  jest wybitnym specjalistą w zakresie historii politycznej i intelektualnej Europy wschodniej, stosunków polsko – rosyjskich oraz sowietologii. Wykładał historię Polski i Rosji m. in. na uniwersytetach amerykańskich (Columbia, Harvard, Rice, University of Virginia), angielskich (Cambridge, University College of London) i kanadyjskich. Jest autorem 26 książek z historii Polski i Europy Wschodniej. Niebawem nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się jego Historia Imperium Rosyjskiego.

                                                                                                            Piotr Sobański

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar
~isia
15.05.2018 12:39

Gratulacje dla zdolnej wschowskiej Młodzieży, zgłębiającej tajniki HISTORII, która podobno 'jest nauczycielką życia” , oraz dla Profesora. To niezła reklama dla Wschowy i Liceum.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaPowiatPodziękowania
21.03.20190 39
Wspaniale jest widzieć rozwiązania tam, gdzie inni widzą problemy. Jest to możliwe dzięki ludziom, z którymi pracuję w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i w Stowarzyszeniu „B...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl