Wschowa od pewnego czasu mnie uwierała. Spotkanie autorskie z Piotrem Bojarskim

Środa, 27 czerwca 2018 o 16:45, aktualizacja Środa, 11 lipca 2018 o 16:53, autor: 3 2052
Wschowa od pewnego czasu mnie uwierała. Spotkanie autorskie z Piotrem Bojarskim

26 czerwca w Bibliotece Publicznej we Wschowie miało miejsce spotkanie z Piotrem Bojarskim na kilka dni przed oficjalną premierą jego najnowszje książki ,,Pokuszenie". Rozmowę z autorem poprowadził Adrian Tomczyk. Mieszkańcy nie zawiedli i wypełnili salę spotkań do tego stopnia, że trzeba było dostawiać krzesła. Po spotkaniu okazało się, że zainteresowanie kryminałem Bojarskiego jest tak duże, że nie dla wszystkich wystarczyło przedpremierowych egzemplarzy.

Dlaczego akcja kryminału ,,Pokuszenie" dzieje się we Wschowie?

Piotr Bojarski: Cały czas czuję się bardziej wschowianinem niż poznaniakiem, pomimo tego, że w Poznaniu mieszkam na stałe. Wschowa cały czas mnie uwierała i mówiąc kolokwialnie zastanawiałem się, jak tę Wschowę literacko wykorzystać. Incydentalnie miasto pojawiła się w mojej reporterskiej książce ,,1956 Przebudzeni", kiedy cytowałem tam wypowiedź mojego ojca o roku 1956 we Wschowie. Wschowa ma wszystko, co jest potrzebne do napisania fajnej, intrygującej i wciągającej fabuły. Ma niesamowitą historię. Na marginesie powiem, że przygotowując się do napisania ,,Pokuszenia", zorientowałem się, jak powierzchowna była moja dotychczasowa wiedza na temat historii miasta, jak błędna i stereotypowa. We Wschowie jest mnóstwo ciekawych miejsc, gotowa sceneria do napisania nie tylko kryminału, Wschowa może być inspiracją na przykład dla powieści historycznej. Miasto nie została jeszcze wykorzystane literacko. Pomyślałem sobie w pewnym momencie, dlaczego nie zrobić tego pierwszego kroku i nie pomóc w pewnym sensie Wschowie, żeby miasto zafunkcjonowało szerzej. Myślę, że takim dobrym przykładem, nieprzesadnym, byłoby porównanie Wschowy z historią Sandomierza. Sandomierz został wypromowany w ostatnich latach bardzo mocno. Nie tylko dzięki serialowi ,,Ojciec Mateusz", ale również dzięki książce Zygmunta Miłoszewskiego ,,Ziarno prawdy". Miasto oczywiście zasługuje na tego rodzaju promocję, natomiast wydaje mi się, że Wschowa w niczym nie ustępuje Sandomierzowi. Jest do odkrycia. 

Dlaczego kryminał?

Wydaje mi się, że formuła kryminału jest na tyle nośna, że gwarantuje z jednej strony, że po taką książkę sięgną osoby nie do końca zainteresowane na co dzień historią. Wbrew pozorom w ,,Pokuszeniu" nie ma tylko intrygi kryminalnej, próbowałem tutaj przemycić informacje, związane z przeszłością miasta i z ciekawostkami, związanymi ze Wschową a nieznanymi w Polsce

Jak wyglądały przygotowania do napisania książki?

Dwa lata temu przyjechałem do Wschowy z rodziną, żeby zobaczyć nową siedzibę Muzeum Ziemi Wschowskiej. W muzeum stanąłem pod jednym z obrazów - nie mogę powiedzieć jakim - z tajemniczą, niedopowiedzianą historią. I wtedy właśnie pomyślałem - to chyba powinien być ten główny motyw książki. Konkretnie historia tego człowieka, uwiecznionego na obrazie, człowieka z epoki baroku. I uznałem, że wokół tego wątku powinienem budować fabułę. A jak wokół tego człowieka, to należało wziąć pod uwagę pewne wydarzenie, które w tamtym czasie miało miejsce, a jak wydarzenie, to też cała seria następstw z tym związana. Uznałem też, że fabuła musi rozwijać się dwutorowo: współcześnie i historycznie. 

Gdzie rozgrywa się akcja kryminału?

Oczywiście we Wschowie. Część wydarzeń w Lginiu, ponieważ Lgiń związany jest z jednym z bohaterów książki. Jeżeli główny bohater przyjeżdża na wakacje do Wschowy, to prawdopodobne jest, że wybierze się do Lginia, na plażę. Oczywiście rzecz dzieje się również we Wschowie i w innych okolicznych miejscowościach. Jest tajemniczy las pod Łysinami. Pojawia się na pewno restauracja Hubertus. Zależało mi na tym, aby czytelnik poznał miasto i okolicę. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania autorskiego z Piotrem Bojarskim.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~A
27.06.2018 17:53

Żałuję bardzo że nie mogłem być na tym spotkaniu. Ale w tak zwanym międzyczasie przeczytałem Biegacza tegoż autora. Wartka akcja, ciekawa historia. Również polecam.

avatar
~R
27.06.2018 20:50

Ja też żałuję. Mam nadzieję, że przy następnej okazji się uda.

avatar
~Wschowianin
28.06.2018 07:36

Tą książkę trzeba mieć :D

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaW Sławie budują nowe mieszkania
20.07.20180 170
Koniec mówienia o inwestycji w budowę nowych mieszkań, właśnie rozpoczął się czas realizacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie rozpoczął budowę bloku mieszkalno-usł...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl