Wojciech Szadel o działalności powiatowego biura ARiMR we Wschowie

Czwartek, 13 kwietnia 2017 o 15:40, aktualizacja Czwartek, 20 kwietnia 2017 o 12:49, autor: 1 2192
Wojciech Szadel o działalności powiatowego biura ARiMR we Wschowie

Wojciech Szadel kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wschowie na zaproszenie przewodniczącego Rady Powiatu Wschowskiego przedstawił radnym sprawozdanie z działalności ARiMR. 

Sprawozdanie obejmowało informację na temat przyjętych wniosków, dotyczących dopłat bezpośrednich dla rolników w 2016 roku (szczegóły w materiale filmowym).

Do 15 marca 2017 roku biuro wydało decyzje w sprawie dopłat bezpośrednich za 2016 rok dla 1128 rolników.

- Pozostało do wydania jeszcze około 100 decyzji - mówił Wojciech Szadel - Płatności są realizowane przez centralę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poprzez wpłaty na konta rolników bezpośrednio po otrzymaniu listy płac z poszczególnych biur powiatowych.

Od 13 marca do 11 kwietnia agencja przyjmowała wnioski o przyznanie 100 tysięcy złotych premii na rozpoczęcie działalności poza rolniczej.

- Ten rodzaj wsparcia jest dostępny w ramach poddziałania pomocy na rozpoczęcie poza rolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, który finansowany jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - tłumaczył kierownik powiatowego biura we Wschowie.

Natomiast do 28 kwietnia agencja będzie przyjmowała wnioski, dotyczące pomocy w restrukturyzacji małych gospodarstw, i tutaj również środki będą pochodziły z PROW na lata 2014-2020.

- Ostatnie działanie w tym roku obejmą pomoc dla młodych rolników, wnioski w tym zakresie będzie można składać od 27 kwietnia do 26 maja - mówił Wojciech Szadel.

I właśnie w tym temacie padło pytanie ze strony radnych, ponieważ słyszy się od czasu do czasu, że warunki w programie Młody Rolnik są ponoć zmieniane i właściwie z programu korzystają dzieci zamożnych ojców.

- Ile w 2016 roku z 92 wniosków złożonych na ten program rozpatrzono pozytywnie? - Dopytywała radna.

Kierownik biura powiatowego poinformował, że aby ubiegać się o środki w programie Młody Rolnik trzeba posiadać od co najmniej 18 miesięcy gospodarstwo rolne o powierzchni 1 hektara, a wnioskodawca nie może mieć ukończonych 40 lat. Wojciech Szadel przypomniał również, że wnioski do tego programu przekazywane są do zielonogórskiego biura i to tam dopiero są rozpatrywane.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (1)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl