TworzymyGłos Regionu

Wanda Rutkiewicz najwybitniejsza himalaistka świata

Piątek, 23 listopada 2018 o 00:58, aktualizacja Środa, 21 listopada 2018 o 10:09, autor: 0 448
Wanda Rutkiewicz najwybitniejsza himalaistka świata

W czasach gdy równość płac i dostępu do pracy dla kobiet jest języczkiem zainteresowania we wszystkich rozwiniętych krajach, Wanda Rutkiewicz stała się symbolem wytrwałości i niezłomności w osiąganiu nieosiągalnych celów. 

Trudno uwierzyć, że w tym roku mija ćwierć wieku od jej zaginięcia w wysokich górach. Dla wielu jest wciąż duchowym przywódcą kobiet wchodzenia na szczyty marzeń.

Umysł ścisły

Wszechstronnie utalentowana himalaistka jest z wykształcenia elektronikiem. Nie od dziś wiadomo, że wybitni polscy sportowcy górscy mają umysł ścisły (Krzysztof Wielicki – elektronik, Maja Włoszczowska – matematyczka). Jednak Rutkiewicz przecierała również szlaki w zakresie tego co powszechnie przyjęte jako nieosiągalne dla kobiet. W latach 60’ minionego wieku nie było wcale oczywiste, że kobieta może i powinna studiować nauki ścisłe. Po dziś dzień prowadzone są przecież akcje społeczne obalające mity i zachęcające maturzystki do składania dokumentów na kierunki techniczne. Rutkiewicz - córka inżyniera mogła mieć mniej wątpliwości w kwestii samego wyboru kierunku studiów. Jednak po ukończeniu Politechniki Wrocławskiej pracowała w instytutach badawczych, co tylko potwierdziło jej wybitne zdolności analityczne.

Przekraczanie granic

Jako nastolatka zaczęła zdobywać pierwsze profesjonalne doświadczenia sportowe. Dzielił ją włos od pozostania członkiem reprezentacji Polski w siatkówce. Natomiast kurs taternicki miała już za sobą w wieku 19 lat. Niecałe dwa lata później wspinała się już w Alpach. Rutkiewicz była człowiekiem renesansu. Świetnie przygotowana intelektualnie oraz fizycznie by rzucić wyzwanie najwyższym szczytom świata.

Bezgraniczna wolność

Rutkiewicz nie była typem marzycielki. Nie wspinała się z głową w chmurach, by podziwiać piękno przyrody. Była raczej typem komandoski, a wspinaczka – formą sprawdzania siły swojej woli. Daleko jej było do sentymentu i spontanicznej lekkomyślności. W wysokich górach sportsmenka nie polegała na przypadku i uśmiechu losu. Gdyby dziś zakłady bukmacherskie forBET organizowały obstawianie powodzenia jednej z jej wspinaczek, nikt nie miałby wątpliwości, że byłby to trafiony typ. Analityczny umysł i dobrze wytrenowane ciało zapewniały jej powodzenie ataków szczytowych. Jakie zatem są podstawowe zasady gdy wychodzimy w góry?

Bądź przygotowany…

Nie tylko wysokie góry wymagają odpowiedniego przygotowania, również podczas zwykłej wycieczki należy pamiętać, by mieć z sobą podstawowe wyposażenie plecaka:

Woda utleniona

Rękawiczki lateksowe

Chustka potrójna

Aluminiową folię termiczną

Bandaż, wyjałowione opatrunki

W górach pogoda może się zmienić w kilka minut, więc należy pamiętać o odpowiednim ubraniu oraz profesjonalnym obuwiu. Warto przejść również kurs pierwszej pomocy. Góry są trudnym i wymagającym środowiskiem, które nie jest przyjazne człowiekowi. Sama Wanda Rutkiewicz często powtarzała, że góry nie mają ludzkich uczuć i można w nich po prostu stracić zdrowie lub życie.

Przekraczanie granic

Rutkowska jako pierwszy obywatel RP weszła na szczyty dwóch gór, były to: Mount Everest oraz K2. Ponadto K2 zdobyła jako pierwsza kobieta świata. Wydawało się, że cele nieosiągalne są jej specjalnością i żadna siła nie będzie większa niż siła jej woli. Kłopoty zaczęły się dopiero gdy przypadek zabrał Rutkiewicz życiowego partnera. Wtedy to, jak wynika z relacji jej bliskich, rozpoczęła się wielka samotność sportsmenki.

Wysokie góry i trudne warunki wspinaczki dawały jej wspaniałe poczucie bezgranicznej wolności. Tak brzmiało credo himalaistki jeszcze z czasów, gdy była pierwszą kobietą na ziemi, która zdobyła Górę Gór, czyli K2. Przekraczanie granic swoich możliwości, wyznaczanie ambitnych celów i osiąganie ich sprawiały, iż czuła, że żyje. Rutkiewicz wspinając się na Kenczendzongę – trzeci najwyższy szczyt świata, z którego już nie wróciła – nie była w najlepszej formie. Pozostanie na wieki tajemnicą czemu, mimo kłopotów ze zdrowiem, postanowiła samotnie rozbić obóz na wysokości, gdzie organizm się już nie regeneruje.

Wielkie marzenie

W tym roku mija 26 lat odkąd Rutkiewicz zaginęła. Biografia pióra Anny Kamińskiej pod tytułem: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci (2017), rzuca nowe światło na wybitną osobowość jaką była Rutkiewicz. Z niepublikowanych do tej pory dokumentów stworzony został obraz kobiety, która niestrudzenie realizuje swoje marzenia. Rutkiewicz do dziś pozostaje wzorem człowieka, kochającego wolność za wszelką cenę. W jej przypadku była to miłość do gór.

REKLAMA
Komentuj Podziel się

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWiadomościJan Pabierowski - zasłużony dla Województwa Lubuskiego
20.05.20191 255
Społecznicy, lokalni producenci żywności i trenerzy sportowi działający na rzecz społeczności lokalnej otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Wyróżnie...
nazwa
Smaczna Noc Muzeów
18.05.20190 385

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl