TworzymyGłos Regionu

reklama

Walka ze smogiem po wyborach samorządowych

Sobota, 07 kwietnia 2018 o 10:13, aktualizacja Wtorek, 21 sierpnia 2018 o 13:39, autor: 20
Walka ze smogiem po wyborach samorządowych

Czy Wschowa posiada długoterminowy program walki ze smogiem? Takie pytanie na ostatniej sesji zadał radny Roman Stocki. Wiceburmistrz Miłosz Czopek twierdzi, że gmina od kilku lat usuwa azbest i jest to jedno z głównych, ekologicznych działań. Walka ze smogiem w postaci dofinansowania np. wymiany ogrzewania węglowego na gazowe mogłaby zacząć funkcjonować w następnej kadencji samorządu.

Radny Roman Stocki pytał na ostatniej sesji o to, czy gmina posiada program walki ze smogiem.

- W ilu mieszkaniach komunalnych zleci pani burmistrz wymianę ogrzewania węglowego na gazowe w ostatnim roku swojej kadencji - pytał radny.

Odpowiedzi radnemu udzielił wiceburmistrz MIłosz Czopek, który przypomniał, że gmina w ostatnich latach skupiła się na usuwaniu azbestu. Walką ze smogiem można by się zająć w przyszłej kadencji samorządu i uruchomić fundusz, którego zadaniem byłoby dofinansowanie wymiany ogrzewania węglowego na gazowe.

- Też bym tutaj poczekał, ponieważ pani Marszałek Województwa Lubuskiego złożyła deklarację, że jest rozważana możliwość pozyskiwania w województwie lubuskim środków na walkę ze smogiem - mówił Miłosz Czopek.

Jednak zdaniem wiceburmistrza żaden program nie będzie skuteczny, jeżeli nie zmieni się nastawienie i świadomość mieszkańców. 

- Jeżeli ludzie będą czekali aż zmierzch zapadnie - mówił wiceburmistrz - żeby rozpalić w piecu i żeby nie było widać, co z ich komina się ulatnia, to program nie pomoże. Sam mieszkam w takiej części miasta, która jest niestety w pewnych miesiącach strasznie zadymiona. Różne rzeczy czuć, są to najczęściej zapachy plastikowo-gumowe. 

Wiceburmistrz wyraził nadzieję, że obecna edukacja w szkołach sprawi, że za kilka lat problem smogu we Wschowie będzie dużo mniejszy.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (20)

avatar

avatar
~Pawel
07.04.2018 11:43

"Wiceburmistrz wyraził nadzieję, że obecna edukacja w szkołach sprawi, że za kilka lat problem smogu we Wschowie będzie dużo mniejszy." - Posikałem się własnie ze śmiechu ... On jest naiwny czy ludzi ma za naiwnych/głupich ?

avatar
~Paweł
07.04.2018 11:58

5 tys zł mandatu za palenie śmieci lub niedozwolonymi materiałami - zyski z tego tytułu przeznaczyć na program dofinansowań wymian pieców grzewczych. Ludzie zaczną się bać to przestana palić czym popadnie i zadbają o sprawność swoich pieców . Problem SOLVED - p.s nie ma za co ;)

avatar
~Wschowianin
07.04.2018 12:59

Ja też się posikałem ze śmiechu jak słuchałem wywodu Czopka. Skupili się na usuwaniu azbestu. Śmiechu warte bo to przecież Grabka wprowadził ten program. Nawiasem mówiąc to w całości refundowany. Gmina nic nie dokłada, a przez te trzy lata Czopek nie zrobił nic w sprawie ekologi. Wielkie Zero Panie Czopek.

avatar
~ext7
07.04.2018 14:24

Hmm.... Świadomość rzecz ważna, ale czy decydująca?? Myślę ,że nie. Oczywiście, może się mylę, ale uważam ,że w tym przypadku jest to kwestia zasobności portfela. Bo nawet gdyby GMINA wymieniła(za friko) komuś tego „starego kopciucha” na nowoczesny , wysokosprawny, gazowy kocioł to i tak biedny emeryt(ten co to połowę tej głodowej emerytury w aptece zostawia) nie będzie wstanie za gaz zapłacić. A czym to skończyć się może?? To wiedzą wszyscy!

avatar
~Pawel
07.04.2018 15:10

ext7 - ale to nie może być wytłumaczenie , ze jakiś biedny emeryt może truć wszystkich dookoła , bo on nie ma pieniędzy. Z takim tokiem rozumowania za chwile się okaże, ze nikogo nie stać na opalanie w sposób mniej szkodzący środowisku. Moi rodzice mieszkają w okolicach ul. konopnickiej - jako, że się tam wychowałem to znam tam wielu ludzi i uwierz mi, że w większości to nie są biedni samotni ludzie , a jakość powietrza jest tam fatalna - mieszkając we Wrocławiu nie doświadczam tak zlej jakości powietrza co tamtym rejonie Wschowy. To nie jest kwestia biedy , a raczej nie tylko jej tak jak sugerujesz . Ja osobiście jestem za stanowczym karaniem mieszkańców , którzy trują okolice , siebie i co najgorsze innych. Z racji dobrych relacji sąsiedzkich nikt nie chce zgłaszać sąsiada i przez to jest takie ciche przyzwolenie na trucie całej okolicy Ja osobiście nie miałbym żadnych skrupułów , gość mnie truje, niszczy zdrowie moje i moich bliskich , a ja mam na to przymykać oko ? Niestety gminy czekają, aż Państwo odgórnie narzuci przepisy, bo sami z siebie nie chcą wiele w tym kierunku zrobić bo to dosłownie samobój polityczny i ostatnia kadencja ... tak to się kręci od lat , niestety :/

avatar
~Czytelnik
07.04.2018 18:08

Ja sie zgadzam, ale jeśli np ops pomaga i dostarcza węgiel tym biedniejszym, to jak bedzie kocioł gazowy mogą pomoc spłacić rachunek... na jedno wychodzi?

avatar
~ext7
07.04.2018 16:19

ad"Paweł" Paweł!!! Być może masz rację ,ale przekonaj do niej tych wszystkich nieszczęśników, co każdego dnia o przetrwanie walczą!!

avatar
~Pawel
07.04.2018 17:53

I jak ja mam tu polemizować - zarzuci mi sie brak empatii ;) Myślę, że nie trzeba ich do tego przekonywać - sami się przekonają jak dostaną po mandacie i być może dojdą do wniosku, że dom trzeba sprzedać, bo nie stac na utrzymanie lub trzeba poprosić dzieci o pomoc - zawsze są jakieś rozwiązania. Nie należy tłumaczyć wszystkiego biedą - w większości przypadków to zwykła chęć oszczędzenia pieniędzy kosztem zdrowia mieszkańców. Z reszta jeśli gmina zrobi to z głową to najubożsi wcale nie muszą mocno ucierpieć.

avatar
~mm
07.04.2018 21:22

Trzeba być racjonalnym. Ilu z tych nieszczęśników walczących o przetrwanie mieszka na 30m2 i ma problem z ogrzewaniem? Bo jeśli mieszkają w domkach jednorodzinnych albo w dużych mieszkaniach, to może pora się przeprowadzić do mniejszego lokum i nie zatruwać dzieci i wnuków? Najgorzej jeśli ktoś myśli tylko o swoich czterech literach!

avatar
~Marcin
07.04.2018 16:44

A w sławie doplacają do wymiany piecow. Wszedzie mozna tylko nie we Wschowie !! W tylewicach od kilku Dekad czakamy na chodnik, kanalize ... Na nic nie ma pieniedzy (a przez te lata na rynku chodniki chyba z 3 razy zmieeniali)

avatar
~ANALITYK
07.04.2018 17:21

Ten temat jest nie tylko powiązany z zasobnością portfela i z ewentualnym dopłacaniem do wymiany kotłów. To rolą gminy jest między innymi infrastruktura. W trosce o ekologiczne zachowania społeczeństwa winno się zacząć od ekologicznych postaw władzy gminnej. Osoby budujące nowe domy, przyszli podatnicy gminni jak mają w obrębie działki budowlanej tylko prąd i ewentualnie wodę to jak mają być ekologiczni? To rolą gminy jest infrastruktura kanalizacyjna, gazowa. Więc nie tylko stara zabudowa z mniej zasobnymi mieszkańcami ale i młode rodziny na samym starcie są skazane na mniej ekologiczne rozwiązania typu szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków, kotły co na węgiel. Dlaczego od czterech lat nie wybudowano kanalizacji? Jesteśmy gminą, która na żadnej z wiosek nie ma gazu. To normalne? A dotacje unijne na to są tylko trzeba mieć jaja żeby po prostu je wziąć. A starą zabudowę też trzeba wesprzeć dotacjami. Nowoczesny kocioł nawet węglowy z nową instalacją to wydatek rzędu kilka - kilkanaście tysięcy. Kogo z emerytury na to stać? Oczywiście są tacy ludzie którzy i z pomocą gminy nic nie zrobią ale dlaczego na początek nie wesprzeć tych, którzy chcą i czekają na wsparcie. Najlepiej jest nic nie robić bo to kłopot i zadłużenie i problem bo procedury i pogoda nie sprzyja i w ogóle.

avatar
~do analityk
07.04.2018 20:13

Mamy nowoczesny piec gazowy i bardzo zazdrościmy tym ,którzy ogrzewają swoje domy węglem lub drewnem. My marzniemy zimą ,bo musimy oszczędzać .Gaz jest diabelnie drogi i nie stać nas na takie grzanie jakbyśmy chcieli , tak żeby było ciepło całą dobę. Stać nas jeszcze na rachunki ,ale znamy wielu takich ,którym nie pomoże zainstalowanie darmowego pieca gazowego,bo ich emerytury są dużo niższe niż wysokość rachunku za gaz w okresie grzewczym.

avatar
~ext7
07.04.2018 21:13

ad „Paweł” Cyt.”I jak ja mam tu polemizować - zarzuci mi się brak empatii” Paweł, tak jak dotychczas. Ja nie zauważyłem żeby ktokolwiek zarzucił Tobie brak empatii Mam nadzieję ,że fragment zdania” zarzuci mi się brak empatii” nie dotyczy mojej nikczemnej osoby. ad.” Analityk” Masz rację, ale całym szacunkiem , my tu teraz o zadymionej „starej „Wschowie mówimy. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że jeżeli Gmina działkę budowlaną sprzedała za duże pieniądze to, ta powinna być uzbrojona w stu procentach. Nie wiem jaka jest aktualna cena ,ale ta ostatnia którą pamiętam oscylowała w granicach 50-60pln /m2 -oj „serdecznie” drogo” jak na Wschowę!!! Jak ktoś zna aktualną cenę to, niech podrzuci..

avatar
~Pawel
08.04.2018 09:39

Szanuje Twoje zdanie ale również uważam, że jest bardzo krótkowzroczne. Skupiasz się na aspekcie finansowym, na pieniądzach, a pomijasz najważniejsze - ZDROWIE. Tego nie kupisz, koncerny farmaceutyczne dziś nie leczą, a jedynie zaleczają i uzależniają od leków, bo przecież kasa u nich musi się zgadzać. Przymykanie oka na sąsiada, który pali lakierowane meble, śmieci lub inne przedmioty to przejaw braku wyobraźni. Jeśli chcemy już rozmawiać o pieniądzach to proszę bardzo , co roku w wyniku zanieczyszczenia powietrza umiera lub ciężko choruje X osób, powiedzmy, że x/2 to żywiciele rodziny - co się wówczas dzieje ? Jak myślisz ? Takie rodziny wpadają w długi, samorządy wypłacają im zapomogi i taka sytuacja trwa latami - czasem nigdy nie staną na nogi. W skali kraju taka sytuacja to wielki koszt dla budżetu samorządów , koszt takich działa jest z pewnością wielokrotnie większy, niż jednorazowy zakup nowego ekologicznego pieca, który nawiasem pisząc wcale nie musi być killerem budżetu mniej zamożnych ludzi - istnieją opcje finansowania takich zakupów np. w systemie ratalnym, w niektórych gminach można liczyć na dopłaty. Skupianie się jedynie na pieniądzach jest krótkowzroczne. Konsekwencję wieloletnich zaniedbań będą zdecydowanie droższe. Dla mnie jasnym jest , ze coś w tym kierunku musi zacząć się dziać, osobiście jestem za drastyczna opcja ale jeśli pojawia się inne opcje to i tak będzie to wielki sukces. Na cale szczęście świadomość społeczeństwa wzrasta i być możne szybciej doczekamy się rządowej ustawy niż działań samorządów (tego akurat jestem prawie pewien).

avatar
~Gimnazjum
07.04.2018 21:18

A czym palą w byłym gimnazjum na ul.Kopernika okna nie idę rano otworzyć bo taki smród

avatar
~Ciekawy
08.04.2018 18:06

Nieraz się zastanawiam czy niektórzy tu komentujący mają na serio tak zpaczony światopogląd czy to wynik jakiejś wrednej natury. ..Co z Wami kochani? Czy tak ciężko poszukać materiałów na temat pseudo smogu. Czy tak trudno sprawdzić w statach, że Niemcy emitują 50% sygu w całej Europie. A z pozostałych 50% Polska tylko 10% Nie widzicie, że Właśnie trwa sprzedaż Brytolom naszej Kopalni Krupiński. Bo im się opłaca A my jak kolonie afrykańskie dajemy się grabić.sprzedajemy nasze bezpieczeństwo energetyczne mimo, że Nasi specjaliści opracowali super Metody zgazowywania węgla pod ziemią. Dajemy się wyciągać w durne pranie mózgu pdt ratujmy się przed smogiem. Czemu Birmistrzowie nie występują o ekspertyzy w tych sprawach do specjalistow? Przecież tu chodzi o tak wielką kasę i kim lub czym zostaniemy bez węgla? Jest tyle argumentów przemawiajacych za rozsądkiem ale gdzie rozsądek ?

avatar
~ext7
08.04.2018 19:19

Paweł!! Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, żem jest krótkowzroczny??? Przecież również i dla mnie życie i zdrowie wartością nadrzędną jest. Ja tylko w tych moich postach próbowałem zaakcentowałem wstydliwy problem , tej naszej wschowskiej biedy, której Ty ,podobnie jak i Marta(„mm”) nie dostrzegacie...A tak coby jasność była to, jestem przeciwnikiem spalania starych „papci”. Oczywiście onegdaj popełniłem „grzech” i na ten czas wyznać go muszę!!!!! Nie doniosłem na sąsiada, jak ten ścinki płyty wiórowej w piecu spalał i uwierzcie mi ,ten jego kopciuch tak zagęszczał atmosferę ,że wyjście na spacer, otwarcie okna niemożliwe było. Teraz na tym NASZYM Przylesiu jest dużo lepiej. Tu u nas wielu stosuje system hybrydowy-znaczy się gaz +tradycyjny piec na paliwo stałe(alternatywnie może być kominek z płaszczem wodnym, lub powietrznym) Mało kto ogrzewa tylko gazem. Pomny tego jak chcąc uczynić ogrzewanie tej mojej betlejemki bardziej efektywnym wszedłem do siedziby stosownej firmy-takiej co to zimowym ciepełkiem się zajmuje. No i usłyszałem- ”Proszę pana ten kondensacyjny kocioł ma sprawność 110%” .Na moje pytanie jak to jest możliwe??? Utytułowany inż. .mgr. odpowiedzi nie udzielił!!

avatar
~:(
09.04.2018 15:16

Na Kazimierza jest pieczarkarnia! Tam dają czadu wszystko co się da! Kontrole, mandaty i od razu klarowne powietrze się zrobi

avatar
~Xxx
10.04.2018 16:49

Tak to prawda z tą pieczrkarnia.mialo byc ekologicznie.Wczoraj na działce przy pracy towarzyszyła mi woń plastiku i blizej nie fo określenia smród i czrny dym z komina tej ekopieczrkarni.

avatar
~wieśniak
10.04.2018 20:22

Probowal ktos kiedys wezwac straz miejska, bo sasiad kopci? Polecam sprobowac. Polecam sprobowac sie w ogole do nich dodzwonic. Straz miejska jest tak samo przydatna jak pani Patalas - formalnie jest, praktycznie nie ma.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl