TworzymyGłos Regionu

W Osowej Sieni działała zorganizowana grupa przestępcza?

Piątek, 26 czerwca 2020 o 10:54, aktualizacja Piątek, 26 czerwca 2020 o 12:00, autor: 36 22257
W Osowej Sieni działała zorganizowana grupa przestępcza?

Prokuratura w Szczecinie zatrzymała 8 osób, którym postawiono zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż głównym podejrzanym jest przedsiębiorca Zbigniew T., mieszkaniec Osowej Sieni. Grupa miała działać na terenie województwa lubuskiego i zajmować się przestępstwami przeciwko środowisku. 

Zbigniewa T. zatrzymano pod zarzutem zorganizowania i kierowania grupą przestępczą. - Jej celem było popełnienie przestępstw przeciwko środowisku, polegających m.in. na przewożeniu wbrew przepisom odpadów z zagranicy, ich składowaniu oraz przetwarzaniu na terenie województwa lubuskiego -tłumaczyła Radiu Elka Ewa Obarek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Ponadto, przedsiębiorcy z Osowej Sieni zarzuca się nakłanianie do przerobienia dokumentów, kierowania gróźb karalnych, udzielania korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym, utrudniania czynności służbowych osobom uprawnionym do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska oraz posiadania broni bez zezwolenia. - informuje Radio Elka.

Na wniosek Prokuratora dochodzenie zostało wydłużone do września. - Śledztwo jest w toku, prokurator zaplanował kolejne czynności procesowe, dlatego więcej informacji na chwilę obecną nie mogę udzielić, nie pozwala na to dobro postępowania - powiedziała Ewa Obarek.

Za przestępstwo polegające na założeniu i kierowaniu zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności od 1 do 10 lat, natomiast pozostałym zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

źródło: Prokuratura w Szczecinie / Radio Elka

REKLAMA

Komentarze (36)

avatar

avatar
~G
26.06.2020 12:08

PDW

avatar
~A to dopiero... par.
26.06.2020 14:35

A TO DOPIERO PANI BYŁA BURMISTRZ D.P i JEJ ZASTĘPCA M.Cz się ucieszyli z takiego przebiegu sprawy, bowiem kiedyś byli "przeczołgani" po jego wysypisku śmieci .......to jest dopiero paradoks naszej Wschowy !.

avatar
~Andrzej
26.06.2020 17:05

Ja tak osobiście bym się nie cieszył albowiem z takich " akcji " najczęściej nic nie wynika dla aresztowanego . Natomiast dla nas czyli mieszkańców może wynikać dużo . Zapłacimy więcej za ścieki bo wiadomo życie nie lubi pustki a interes przejmie kto inny no i oczywiście z nowymi stawkami . Zycie i czas pokaże co tu jest grane i na ile są " twarde dowody " oraz dlaczego teraz aresztowano mimo że ten przedsiębiorca działał już ponad dekadę czasu .

avatar
~User123
26.06.2020 16:42

Też mogę iść siedzieć od 1do 10 pewnie 5 po dobrym sprawowaniu pewnie 3 za takie kase? dajcie mnie

avatar
~Jola
07.07.2020 12:41

Cały majątek ruchomy i nieruchomy został zabezpieczony na poczet śledztwa i koszty utylizacji odpadów. Może nie być do czego wracać...

avatar
~Ciur
26.06.2020 23:37

Ponadto, przedsiębiorcy z Osowej Sieni zarzuca się (...) udzielania korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym, utrudniania czynności służbowych osobom uprawnionym do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska (...) Jak zwykle TOP SECRET we Wschowie, jedna banda - wszystkim śmierdzi ale nikt nic nie wie, bo powiązania - ciekawe, czy ktoś dodatkowo zostanie wywołany do tablicy, czy rozejdzie się po kościach?

avatar
~FWS
27.06.2020 10:12

No Bogdan (...) ,nie tak dawno całą piersią broniłeś swojego byłego pracodawcę. Co teraz powiesz ?. Myslisz że tylko ty jesteś najmądrzejszy we Wschowie, bo (...)

avatar
~FYA
27.06.2020 10:03

Zakladam ze za rewitalizację i oczyszczenie o ile będzie takie działanie zaplaca podatnicy a nie winny...(...)

avatar
~Górnik...
27.06.2020 10:33

Zbyszek tego wszystkiego sam nie wymyślił - bez przesady, nie jest on na tyle bystry !. Za tym wszystkim stoją jego doradcy zwani "ojcami sukcesu ZT"....., pytanie; czy prokuratura jest w stanie do nich dotrzeć ????. Zwyczajnie, a może i nie zwyczajni ?.

avatar
~.
27.06.2020 10:38

Szkoda, że ludzie teraz wypisują takie rzeczy zapominając ilu ludziom dał prace, pomógł. Czasami trzeba się zastanowić kilka razy, zanim się cokolwiek napisze

avatar
~Jan Kotwicki
27.06.2020 13:57

Zapewne po rękach go całowali ?

avatar
~Do powyżej...
27.06.2020 11:21

A co takiego Ci ludzie wypisują ....?. temat był znany i tolerowany prawie od czasu "rozbiórki lotniska" za poprzedniej władzy, która nie była w stanie w ramach lokalnej samorządowej władzy zagospodarować ten teren dla dobra mieszkańców - a może i nawet stworzenia nowych miejsc pracy bez takich jak teraz wpisów....""ilu ludziom dał pracę ....."""", co nie znaczy, że ktoś komuś daje prace za darmo, bowiem jest to OBOPÓLNY INTERES - taki sam dla pracodawcy i pracownika !!!!. szanowny forumowiczu nie ma tak, że pracodawca daje komuś pracę, a ten ma mu się kłaniać w pas jak "pan i parobek" , to nie średniowiecze !!!!!. Dzisiejszy pracodawca nie jest w stanie istnieć bez DOBREGO PRACOWNIKA i na odwrót !!!!!. Wbijcie to sobie w ta waszą "główkę" !!!!. Niema pracodawcy bez pracowników !!!!!!. Jak wam się nie podoba zatrudnianie to są możliwości FIRM JEDNOOSOBOWYCH i sami na siebie zapracujcie na siebie !!!!!. Dzisiejszego pracodawcę obligują prawa i obowiązki wobec pracownika, a nie jak tu próbujecie sugerować ""Pan - Podwładny" !.

avatar
~?
01.07.2020 00:14

Hehe ludzie sami się nie szanują. Pracodawca nie daje pracy, pracodawca kupuje usługę od pracownika!!!

avatar
~Wschowianka
27.06.2020 14:30

Tak go niektórzy bronią dal pracę chcesz zarabiać sam tego nie udźwigniesz ile skarg było na wylewanie śmierdzących substancji nikt nie reagował pieniądz robił swoje dobrze ze w końcu ktoś tym się zajął bravo Szczecin

avatar
~do Wschowianin
27.06.2020 17:13

Panie Wschowianin a pan z historią chyba na bakier lub jesteś mało rozgarnięty . Ilu już za czasów " dobrej zmiany " aresztowano ludzi i czy znasz takie coś o " areszcie wydobywczym "? . Więzienia powinny być już zapełnione po brzegi w całym kraju tylu aresztowano , a ilu skazano ? . Ja widzę tu politykę i nic więcej . Nagle znaleźli " dowody "na nielegalną działalność mimo że facet działa w tej branży ponad 15 lat . Wtedy papiery były dobre a teraz nagle są złe . Coś tu śmierdzi popeliną jak mawiał mój dziadek .

avatar
~do "do Wschowianin"
27.06.2020 19:51

Nie wysilaj się na ocenianie innych skoro sam jesteś na bakier z wiedzą o polskiej rzeczywistości. To nie prokuratura skazuje na więzienie tylko sądy. Poczytaj sobie o "prawie S. Neumanna" to może coś zrozumiesz z zasad funkcjonowania "naszego" wymiaru "sprawiedliwości".

avatar
~Mieszkaniec
22.07.2020 13:28

A oni siedzą. A dalej smrody są to o co w tym wszystkim chodź czy ktoś się zastanowił ?

avatar
~DO-""do wschowianin""
27.06.2020 18:33

TAK ŚMIERDZI, jak cholera ......!!!, ale nie "popeliną" jak to ty i tobie podobni próbują wciskać nam KIT !!!. J Jeśli już to "zorganizowaną grupa przestępczą" jak mówi o tym sama Prokuratura i ten artykuł jasno i wyraźnie wskazuje na znamiona tego przestępstwa - cwaniaczku z pod znaku " do wschowianin" !!!. Jakim prawem nazywasz innych określeniem wulgarnym, że " jest mało rozgarnięty"""", kto ci dał takie prawo ???. A ty kim jesteś i jak jesteś rozgarnięty, ze dajesz nam do zrozumienia, że znasz się na znamionach przestępstwa zorganizowanego i jak to nazywasz "aresztach wydobywczych" ????. Chyba nie bawisz się w mecenasa tej grupy ???. Każdy ma prawo prowadzić w tym kraju firmę, ale zgodnie z Prawem OBOWIĄZUJĄCYM, a nie czynić to na skróty - po za prawem !. Po to jest śledztwo aby to wyjaśnić - dogłębnie, do bólu czy się to komuś podoba czy nie !. Na pewno nikt cię nie upoważnił do tego, żebyś innych obrażał !!!!. Narka #.pl

avatar
~do Wschowianina
27.06.2020 20:22

A uczysz się z historii tych wszystkich zatrzymań " dobrej zmiany " ? Jak znam życie z tego będzie " wielki cyrk " i nic poza nim . Powiedz mi ile skazanych zostało w czasie panowania dobrej zmiany ? . Zatrzymań z kamerami i w świetle jupiterów było mnóstwo a efekty raczej marne no i odszkodowania ze skarbu państwa czyli nasze podatników też trzeba płacić . Tego raczej w tv i radiu nie powiedzą . Więc nie pusz się bo jak dotąd fakty raczej pokazują co innego o takich aresztowaniach . Dowody z przestępstwa raczej zbiera się przed aresztowaniem żeby pokazać sądowi na ich zatrzymanie a z tym jest różnie i najczęściej cienkie i mało precyzyjne . Zresztą zobaczymy jak potoczą się sprawy i co z tego wyniknie . No i jeszcze z tą " grupą zorganizowaną " pewnie jest tak jak z " porażającymi dowodami " co w rezultacie okazało się wielką farsą i kompromitującą sytuacją dla tych co aresztowali " bandytów " Nie myśl że ja bronię złodziei i przestępców ja tylko wyciągam wnioski z ostatnich lat .

avatar
~Widz
28.06.2020 11:49

Dobry wpis gratuluję

avatar
~Hanka
21.10.2020 22:26

Jaki najmądrzejszy ze wszystkich.

avatar
~wschowianin z przymusu
28.06.2020 10:48

Zorganizowana grupa przestępcza, w polskim prawie nie ma definicji zgp, sa tylko pewne wyznaczniki, które mogą wskazać, że jest to zgp. Dopiero Sąd może ocenić czy faktycznie mamy doczynienie z taką grupą . W szkole podsatwowej uczymy się czytać ze zrozumieniem, dlatego proszę jeszcze raz dokładnie przecztać artykuł , i w ocenie tego nie wyręczać innych instytucji powołanych do tego. Część komentarzy jest typowa dla naszych pobratyńców , wiedzą wszystko, i wydają jednyny prawidłowy werdytk. To jest takie nasze, typowe, a może się tak zastanowić, pomyśleć, o już z tym to jest już problem. Osoba żali się do Boga , czemu zabrałeś mi dobytek w trakcie kataklizmu, Bóg jak ci pomóc, zabierz dobytek sąsiadom.

avatar
~do wschowianin z przymusu
28.06.2020 13:36

Z tobą dyskusja taka jak oranie ugoru . Popatrz najpierw ilu już aresztowali za czasów dobrej zmiany a ilu z tych aresztowanych siedzi z prawomocnym wyrokiem ? . Zawsze w tv przed kamerą i w świetle jupiterów wypowiada się prokurator i ile temu zatrzymanemu grozi co wcale nie przekłada się na istniejące dowody w sprawie . Ja czytałem ten artykuł i jestem w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski ale i pamięć też mam bardzo dobrą . Z tych spraw nic prawie nie wynika dla aresztowanych przez prokuraturę bo zazwyczaj są dowody bardzo mgliste i mało merytoryczne . Posiedzą trochę zazwyczaj pół roku i zostaną w ciszy wypuszczeni a my jak zwykle zapłacimy im jeszcze odszkodowanie za spędzony czas w tym przytułku . Tyle z tego będzie co kot napłakał .

avatar
~Co to ma być...?
28.06.2020 16:12

O czym i o kim w piszecie ...?. Kwalifikacja przestępstwa jest określana z chwilą wszczęcia Śledztwa - koniec kropka - bowiem na tej podstawie przedstawia im się zarzuty i doprowadza na areszt do Sądu !!!. Jak widać Sąd przyczynił się do kwalifikacji gdyż dowalił im na max Tymczasowe Areszty - koniec kropka - panowie pseudo Mecenesi zw Wschowy. Niech się teraz martwią ich cisi doradcy - funkcjonariusze publiczni z Leszna !~!!! jak wybrnąć z tej sytuacji !!!. Smród był smrodem od kąt ta firma wywalała te smrody na okoliczne pola - nawet ówczesna pani Burmistrz miała z tym problemy, bowiem jako jedyna postawiła na walkę z ta firmą i oto mamy tego wynik !!!!!.

avatar
~do Co to ma być..?
29.06.2020 08:28

" Panie mecenasie " jest pan pewien że kwalifikacje przestępstwa są mocne ? . Za kilka miesięcy okaże się czy są mocne czy raczej nikłe . No i jeszcze jedno czy wierzysz pan w to co opisujesz o tych odpadach ? . Przecież one nie zatruwały środowiska i były pod szczególną kontrolą tak sanepidu jak i ochrony środowiska . Śmieszy mnie to że jak już dobrała się prokuratura to już musi być winien a życie jednak pokazuje co innego . W ostatnim czasie zrobiono tyle przekrętów przez różnego rodzaje firm i to na bardzo duże miliony i jakoś cisza jest jakby sprawy nie było . Zresztą do wykrycia dużych afer przyczyniła się tv i gazeta a nie prokuratura krajowa . Tak więc poczekamy i zobaczysz " mecenasie " o co tu chodzi i jakie były dowody .

avatar
~Ff
28.06.2020 17:18

A co z ludźmi którzy brali łapówki i mieli z tego korzyść majątkową. Jak się brało to było fajnie

avatar
~Jan Kotwicki
03.07.2020 06:55

Najświeższa wiadomość z Leszna: Leon też już siedzi!

avatar
~Do powyżej
03.07.2020 09:36

Odezwał się ormowiec z papierami I.P.Nu

avatar
~Kotwicki zmyślaczu
07.07.2020 14:08

Du(..)a a nie siedzi - w piątek był na wieleńskim odpuście.

avatar
~Jola
04.07.2020 08:50

Podobno aresztowali wschowskiego prokuratora. Czy to też w związku ze sprawą przedsiębiorcy z Osowej Sieni????

avatar
~osowa
05.07.2020 18:17

Ze strony prokuratury w Szczecinie: "Głównemu podejrzanemu prokurator przedstawił m.in. zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, w skład której wchodziły ustalone i zatrzymane osoby, a której celem było popełnianie przestępstw przeciwko środowisku polegających m.in. na przewożeniu wbrew przepisom odpadów z zagranicy, ich składowaniu oraz przetwarzaniu na terenie województwa lubuskiego. Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, iż łączna kubatura zdeponowanych odpadów wyniosła 442.740m3, czyli około 120 tysięcy ton."

avatar
~Obserwator
06.07.2020 21:57

Jak zaczną wykopywać ten syf pewnie natrafią na farby i tynki firmy we..r może dlatego sołtys trzęsie portkami,bo w czasie ich utylizacji właśnie w tej firmie pracował sołtys.

avatar
~Dest
08.07.2020 22:30

Sołtys nic z tym nie ma wspólnego pół Osowej sieni wywoziło śmieć

avatar
~Quest