TworzymyGłos Regionu

reklama

Uwaga! Co robić w przypadku utraty dokumentów?

Czwartek, 23 listopada 2017 o 09:13, autor: 1
Uwaga! Co robić w przypadku utraty dokumentów?

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku  – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego).

Następnie należy wykonać:

1.Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
2.Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
3.Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Więcej na stronie: http://www.dokumentyzastrzezone.pl

System Zastrzegania Kart (+48) 828 828 828

System uruchomiony 1 stycznia 2014 r. przez Związek Banków Polskich. To narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie , o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

(źródło: wschowa.info)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~wschowianin
26.11.2017 09:04

Uważam ten artykuł za bardzo ważny, chociaż wydaje się banalny, co zrobić w wyniku utraty dokumenty, karty bankomatowej czy innego dokumentu tożsamości. Uważam, że takie wskazówki są bardzo cenne dla nas wszystkich, niby przy wyrabianiu tych dokumentów ktoś nas poinformował co zrobić w takiej sytuacji, ale z biegiem czasu zapominamy i w przypadku utraty mamy problem. Moim zdaniem można co jakiś czas wybrać temat np. dotyczącego prawa na co dzień, co nam wolno, jakie mamy prawa a jakie obowiązki. Uczymy się tego dopiero gdy z takim zajściem mamy do czynienia a dlaczego nie posiadać już takiej wiedzy. Mam taki prosty przypadek z mojej rodziny, córka skończyła 18 lat i musiała udać się do UMiG w celu wyrobienia dowodu osobistego, poleciłem jej żeby udała się do Urzędu. Wyszło, że na temat działalności urzędu ona praktycznie nic nie wie, dotyczy to również ludzi w różnym wieku. Temat do przemyślenia.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl