To by gębę zatkało

Środa, 01 kwietnia 2015 o 16:17, autor: 101 11823
To by gębę zatkało

Co może gębę zatkać mieszkańcom gminy, którzy wyrażają wątpliwości w sprawie budowy farmy wiatrowej? Istnieją ponoć dwa sposoby. Albo zlekceważyć ich uwagi, albo zaproponować jakąś gratyfikację. Trzeciego sposobu nie ma, bo póki co nikt nie rozważa innych rozwiązań.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w latach 2013-2014 w dziesięciu województwach kontrolę, dotyczącą lokalizacji i budowy lądowych farm wiatrowych. Decyzję taką podjęto na podstawie wniosków parlamentarzystów oraz doniesień medialnych i organizacji społecznych, które postulowały o wnikliwą analizę i ocenę procesów, związanych z tym zagadnieniem. NIK na podstawie przeprowadzonej kontroli wydał informację o jej wynikach, w której między innymi zwrócono uwagę na nieprawidłowości, dotyczące protestów mieszkańców przy okazji powstawania farm. Czytamy tam, że: Żadna ze skontrolowanych gmin, nawet w sytuacji licznych protestów dotyczących lokalizacji farm wiatrowych, nie zdecydowała się na zorganizowanie referendum w tej sprawie, mimo że taką formę rozstrzygnięcia dopuszczały przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Decyzje w imieniu społeczności lokalnych w tym zakresie, podejmowane były wyłącznie na sesjach rad gmin przez radnych. Skontrolowane gminy umożliwiły wprawdzie mieszkańcom wyrażenie opinii i stanowisk na każdym etapie procedowania zagadnień związanych z lokalizacją elektrowni wiatrowych, niemniej argumenty i obawy przeciwników ich budowy z reguły nie były podzielane i uwzględniane w trakcie podejmowania decyzji (NIK Informacja o wynikach kontroli. Lokalizacja i budowa farm wiatrowych, str. 8) Protesty mieszkańców Siedlnicy i Olbrachic, gdzie ma powstać farma wiatrowa, były również przedmiotem dyskusji podczas spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Wschowa. Wzięli w niej udział przedstawiciele firmy Domrel oraz wschowscy samorządowcy. Informowaliśmy już o tym na portalu Zw.pl, że Michał Wiśniewski, kierownik poznańskiego oddziału firmy Domrel proponował radnym odrzucić uwagi mieszkańców i stosowną uchwałą uruchomić procedury, związane z budową farmy wiatrowej na terenie gminy. Korzystając z zaproszenia przewodniczącej Rady Miejskiej we Wschowie portal Zw.pl uczestniczył w tym spotkaniu, rejestrując materiał filmowy. Spotkanie w rezultacie przeistoczyło się w rozmowy w grupach, gdzie zainteresowane osoby kontynuowały tematykę zebrania z przedstawicielami firmy. Nasza kamera zarejestrowała również poniższą rozmowę. Po wysłuchaniu tej rozmowy wyraźnie kształtują się trzy postawy, z których każda ma określony cel. Firma, która chce postawić wiatraki na terenie gminy, Urszula Chudak, która wyraźnie lobbuje na rzecz inwestycji oraz radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz, której również zależy na tym, aby budowa farmy doszła do skutku. Powstaje więc pytanie o sposób, w jaki próbuje się przekonać do tej inwestycji. Co jest ważniejsze? Wiatraki? Gminna kasa, która na tym zyska? Protestujący mieszkańcy? Kogo wreszcie powinna reprezentować radna w tej sytuacji? Prywatny biznes? Kasę gminy? Czy mieszkańców, wyrażających wątpliwości? Rafał Klan
REKLAMA

Komentarze (101)

avatar
~Staszek
01.04.2015 16:35

A co w tym wszystkim robi Urszula Chudak, jaką role odgrywa ta pani ? Czy nie należy zainteresować prokuratury nadmiernym zainteresowaniem pani Chudak ? na szkodę mieszkańców Siedlnicy ?

avatar
~Zainteresowany
01.04.2015 16:45

Jest okazja do zrobienia niezłego interesu przy wykorzystaniu wpływów w Urzędzie!!!

avatar
~Modliszek
01.04.2015 16:59

I nareszcie podwórze nabierze blasku!!!

avatar
~Jan
01.04.2015 17:29

Pani Emanuelo, powinna Pani odejść! To jest skandal. Czy ma Pani jeszcze jakiś znajomych? Czy ktoś jeszcze ma dla Pani czas i ochotę, aby zatrzymać się i z panią porozmawiać? Nie rozumiem również, co Pani Chudak tam robi? Kto jej dał mandat, aby wypowiadać się, negocjować w imieniu mieszkańców miasta?

avatar
~złoty
01.04.2015 17:30

A GDZIE JEST TEN FRAGMENT GDZIE WYSTEPUJE SOŁTYSOWA NACHAJ ?

avatar
~cep
01.04.2015 17:32

Domrel "sponsor" Kongresu Kobiet Pani Chudak i Pani Juskiewicz mówiąca z pogardą o wyborcach .I wszystko jasne!WSTYD PANIE! Jaka jest procedura odwołania radnej?

avatar
~on
01.04.2015 17:40

i pofrunęły jak gołębice ... wstyd

avatar
~złoty
01.04.2015 17:41

redaktorku a miałeś zgodę na nagrywanie tej rozmowy ?

avatar
~do złtego
01.04.2015 17:48

ciepełko w gacciach złociutki? może ty również maczałeś w tym palce, że takie głupoty piszesz? A nie jesteś ty czasem bezrobotnym, który dzisiaj znalazł pracę? ten sam styl i język

avatar
~złoty
01.04.2015 17:53

bez zgody to ty możesz pofrunąć !

avatar
~ja pier...czę
01.04.2015 17:59

Aleśmy wybrali "elity" naprawdę szkoda że p.Cudak nie dostała się do rady .To dopiero byłaby menażeria.Jedyny ratunek dla obecnej władzy-żeby nie doszło do referendum-pożegnać się z panią Stanek

avatar
~znajomy Emanueli
01.04.2015 18:25

Emanuela co ty zrobiłaś, mi by było wstyd wyjść na miasto i popatrzeć ludziom w oczy!!!!!!!!! Nie chcę Cie znać!

avatar
~Siedlniczanka
01.04.2015 18:35

Emanuela kończ i wstydu oszczędź.Zhańbiły się obie.

avatar
~Siedlniczanka
01.04.2015 18:38

Wstyd i hańba.

avatar
~złoty
01.04.2015 19:12

no i zrobiło się poetycko

avatar
~Kaha
01.04.2015 19:22

do ja pier...czę: A tak, elity!! Elito grube i elito cienkie.

avatar
~Siedlniczanka
01.04.2015 19:23

Do pani Chudak-pamiętam czasy gdy prowadziła pani warzywniak i z tamtych czasów panią doskonale pamiętam. Mimo upływu lat, nie pozbyła się pani manier przekupki-co mogłam obejrzeć i usłyszeć.Proponuję powrót do kalafiorów i cebuli-właściwa osoba na właściwym stanowisku-tam do woli będzie się pani realizować i kupczyć. Jeśli chodzi o radną od "ornitologii"-gdyby głupota miała skrzydła, fruwałaby pani na wysokości tych ptaków, którym wypowiedziała pani wojnę.Obie pokazałyście tak żenujący poziom, że trudno w parlamentarnych słowach to skomentować. Ciekawa jestem stanowiska pani sołtys Agnieszki Nachaj-wszak to o pani mowa, i to nad panią "pracuje" radna Juśkiewicz.Kiedyś oglądałam materiał z p.Nachaj, w którym z upodobaniem padało z jej ust słowo"integracja"we wszelkich możliwych odmianach i rodzajach.Radna Emanuela znana jest z "pochylania"się we wszystkich kierunkach.W związku z tym moje pytanie do obu pań-zintegrowałyście się obie i pochylacie się w ukłonach między sobą? Nie pozdrawiam.

avatar
~zaz
01.04.2015 19:41

Nie, no są momenty, że Pani Urszula zapomina o szampanie i odpowiedniej toalecie :)

avatar
~ptasiek
01.04.2015 19:46

Najzwyklejsza w świecie rozmowa biznesowa, gdzie Radne próbują uzyskać gratisy/suweniry od inwestora zewnętrznego. Jakakolwiek otoczka tej rozmowy związana z formułowaniem oczekiwań w żaden sposób mnie nie zniechęca. Odczytuję to, jako zachętę do inwestycji i dalszej współpracy. Panie Owoc jakkolwiek smakujesz a odbieram Cię raczej cierpko z racji korzeni (syn sekretarza PZPR), masz dalece mylne przekonanie o bardzo wielu sprawach. Poklask jedynie ze środowisk bliskich „gimbusom”. Może w najbliższym czasie popełnię jakiś głębszy artykuł zwany felietonem o tym co się dzieje, a dzieje się na razie dobrze.

avatar
~Siedlniczanka
01.04.2015 20:00

Do ptaśka-nawet nie pytam komu przyklaskujesz."Najzwyklejsza w świecie rozmowa biznesowa"??? No poczucie humoru masz.A Ciebie kto spłodził i czyim prototypem jesteś? (...)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl