Strażacy wciąż walczą ze skutkami wichury, prądu może nie być przez kilka dni

Piątek, 06 października 2017 o 16:15, aktualizacja Wtorek, 17 października 2017 o 13:05, autor: 18 8249
Strażacy wciąż walczą ze skutkami wichury, prądu może nie być przez kilka dni

Straży z Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotnicy z terenu całego powiatu wciąż walczą ze skutkami orkanu Ksawery. Od wczorajszego wieczora do godziny 15.30 otrzymali prawie 130 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków wichury. W województwie lubuskim bez prądu było ponad 200 tysięcy odbiorców, przywracanie prądu potrwa jeszcze kilka dni.

Pierwsze zgłoszenia strażacy otrzymali wczorajszego wieczora około godziny 19.00. Od tamtej pory wpłynęło już niemal 130 zgłoszeń. Do pracy przy usuwaniu skutków wichury wykorzystywane są wszystkie zastępy straży pożarnej. Jak podają służby wojewody do 6.00 rano w województwie lubuskim straż pożarna interweniowała ponad 1200 razy, a w szczytowym momencie bez prądu było ponad 200 tysięcy odbiorców. Niestety w województwie nie obyło się bez ofiar. Na ten moment wiadomo, że śmierć poniosły dwie osoby a 39 odniosło obrażenia. Z naszych informacji w powiecie wschowskim usuwanie skutków orkanu Ksawery i przywracanie prądu może potrwać nawet do początku przyszłego tygodnia. Na szczęście w najbliższym czasie nie przewiduje się tak gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Służby nadleśnictw apelują aby przez kilka najbliższych dni nie wchodzić do lasów, tam również trwać będą prace nad usuwaniem skutków wichury, a wiele z powalonych i połamanych drzew może być niebezpieczne.

Na specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego w województwie lubuskim przybyła premier Beata Szydło. Zapewniła, że wszyscy poszkodowani mogą liczyć na pomoc, a po podobnych wydarzeniach w sierpniu ułatwiony został dostęp do rządowych środków przeznaczonych na odszkodowania. Za wypłatę tych środków odpowiadają samorządy, które powołują komisje odpowiedzialne do oszacowania strat.

W galerii zdjęć przedstawiamy fotografie ukazujące skutki wichury we Wschowie. Czekamy również na państwa zdjęcia i nagrania obrazujące kataklizm jaki dotknął nasz wczoraj. Przysyłajcie wszystko na adres portal@zw.pl

(olek)

REKLAMA

Komentarze (18)

avatar
~Adam
06.10.2017 17:56

Gołym okiem widać że te powalone drzewa są chore i spróchniałe w środku . Całe szczęście że ta wichura wyręczyła tych opiekunów tego parku i zrobiła porządek z tymi drzewami . Przecież te drzewa mogły się poprzewracać same jak widać trzymały się dosłownie na korze . Kto to dopuszcza takie spróchniałe drzewa w parku publicznym gdzie ludzie przechodzą między nimi . Zarządco tego parku myśl trochę bo reszta drzew też może być w takim samym stanie a o wypadek jak widać nie trudno . Najmijcie jakiegoś dendrologa niech sprawdzi drzewa w jakim są stanie zdrowotnym . Tak będzie bezpieczniej dla przechodniów i dla zarządcy tego terenu bo nie będzie ciągany po prokuraturze i sądach .

avatar
~FELIX
06.10.2017 19:30

A KTO BIERZE PIENIADZE W GMINIE ZA STAN TYCH DRZEW -NIEPOTRAFI ,ZWOLNIC

avatar
~Monika
06.10.2017 20:14

Brawo dla OSP!!!Dzielne dziewczyny:):)!!!

avatar
~smutno
06.10.2017 22:25

Boże, ta Wschowa taka brzydka i jeszcze drzewa powyrywało, to w zasadzie ostatnie ładne elementy tego miasta

avatar
~do smutno
07.10.2017 09:53

Masz racje że to ostatnie ładne elementy tego miasta . Może i ostatnie ale rzeczywistość obnażyła w sposób brutalny i naoczny że ten " posąg ma gliniane nogi " . Nic w tym mieście nie jest szanowane ani utrzymywane na odpowiednim poziomie technicznym . Parki zaniedbane , wszystkie ronda zarośnięte , ulice i chodniki krzywe i dziurawe itp itd . Tak to jest jak dużo się obiecuje a mało robi . Gdzie ta zieleń jak obiecała pani burmistrz ? . Gdzie ta poprawa co miał zrobić odnowiony samorząd ? . Gdzie te udogodnienia dla przedsiębiorców ? . Na każde zadane pytanie można stwierdzić że ratusz picował , picuje i będzie picować . Ważne ze rodziny w ratuszu , S.K i CKiR mają się dobrze i praca ich się nie ima . A kasa co miesiąc na konto wpływa regularnie niezależnie od wyników ich " pracy " .

avatar
~Ala
07.10.2017 16:22

Aż dziwne że taka mieścina jest miastem powiatowym.

avatar
~Super
07.10.2017 12:43

Kiedy będę mial prąd? Rodzina marznie!!!!! Enea ma gdzieś swoich klientów. Dodzwonić sie do nich to jak szóstka w Lotto.

avatar
~do do smutno
07.10.2017 15:25

W Szlichtyngowej to samo. Nie jesteś sam Obie panie szukały się jak w korcu maku. Idą równo , rodziny, znajomi, kasa. A ty masz tylko płacić podatki bo inaczej komornik zapuka do domu.

avatar
~Mieszkaniec
07.10.2017 16:00

Polska to kraj średniowiecza,ledwo zawiało i prądu niema już drugi dzień.Straszne że aż śmieszne.A Wschowa,no cóż,miasto niestety brzydkie co powtarza każdy ,kto pojawia się w tym mieście........

avatar
~SIMP
08.10.2017 07:02

Jeżeli linia jest napowietrzna i każdą z liń płynie osobna faza czyli l1; l2; l3 oraz przewód ochronny czyli PE i nastąpi zetknięcie dwóch przewodów fazowych to jest to tzw. zwarcie międzyfazowe i zwyczajnie wtedy prądu brak. Ale nadal jest trzecia faza. W średniowieczu tego nie znali.

avatar
~kolo
08.10.2017 10:19

Kolego SIMP a pokaż mi taką linię, gdzie jest taki układ o jakim piszesz? Trzeba trochę się znać, żeby się wypowiadać.

avatar
~szczęśliwa
08.10.2017 12:43

Zamiast zauważyć to źe źyjecie i jesteście cali wkurzanie się na innych źe nic nie robią a trzeba było wyjść i chociaż gałęzie pozbierać albo tym co ciężko pracowali po kilkanaucie godzin czy ktoś dał chociaż ciepłej herbaty? Wcale się nie umiecie jednoczyć

avatar
~Mieszkaniec
08.10.2017 12:55

Mało powiedziane wystarczy wyłączyć pràd i wszystko pwraliźuje.no i wowczas robi burmistrzowa idzie do sklepu i mòwi no chyba do poniedziałku nie będzie zasilania No powiało..a gdzie informacje dla mieszkancow Szlichtyngowy i oklic gdzie jakaś pomoc chociaźby wsparcia i pocieszenia schowała się i nic ją to nie obchodziło .o 15 na dzrzewach wywieszono informację o nraku prądu przecieź nas naleźało zapytać w czym pomoc? Nie było nikogo z kim mozna bylo porozmawiać Burmistrzowa (...)

avatar
~Mieszkaniec
08.10.2017 13:06

No wlaśnie burmistrzowa sama powinna z tą herbatą przyjść i podać gdzie do choinki ta kobieta jeszczejest w ratuszu

avatar
~terefere
09.10.2017 10:38

wiecie co? Wschowa wcale nie jest brzydka. Owszem, jest wiele zaniedbanych ulic np ks. A. Kostki. Wiele zaniedbanych chodników i domów. Sypiąca i strasząca stara cukrownia i ul Garbarska z nawierzchnią dziurawą ( łataną) jak szwajcarski ser. Ale każde miasto ma swoje brzydkie miejsca. Ale ma także ładne. Moja rodzina przyjeżdża co jakiś czas w odwiedziny z Krakowa i sądzą, że to ładne miasteczko. Cisza, spokój i ma swój urok. Tylko ekonomicznie w mieście coraz trudniej żyć. Pozdrawiam

avatar
~do mieszkańca
09.10.2017 12:41

No niestety, pani cię herbatką nie poczęstuje bo wyjechała na cztery dni do Kołobrzegu. Oczywiście z naszych podatków.

avatar
~do do mieszkańca
09.10.2017 15:54

Ale najlepiej jest na wejściu do parku Górczyńskiego. Kupa połamanych drzew, nikogo do sprzątania i tylko kartka z napisem " Park nieczynny do odwołania" . Tak władza dba o bezpieczeństwo swoich mieszkańców.

avatar
~mieszkaniec
09.10.2017 19:04

Nie będzie już nam pani burmistrz obiecywac gruszek na wierzbie ,nie widziałem jej nigdzie gdzie powinna być w tak cięzkiej sytuacji ,czyli całe miasto bez pradu ,zostaWIŁA WSWZYSTKO I FAJNIE ,RADZZZZZZZZZZZZZZCIE SOBIE SAMI .czy ona jest nam wogóle potrzebna?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaOSP Konradowo wygrało Międzygminne Zawody Prądopiłki Strażackiej
16.07.20180 584
W sobotę (14 lipca) odbyły się Międzygminne Zawody Prądopiłki Strażackiej w Przybyszowie. Na stawach pojawiło się 7 jednostek. Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl