TworzymyGłos Regionu

Spotkanie z premierem Saksonii

Czwartek, 09 lipca 2020 o 15:07, autor: 4 1328
Spotkanie z premierem Saksonii

Otwarcie nowej siedziby Biura Łącznikowego Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu było kolejną okazją do rozmowy o współpracy transgranicznej. Z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem spotkała się marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz burmistrz Konrad Antkowiak. Wśród poruszonych spraw nie zabrakło tematu współpracy w zakresie ochrony środowiska, aplikowania o środki unijne, ale także możliwości odszukania miasta partnerskiego dla Wschowy.

Podczas spotkania marszałek podziękowała premierowi za pomoc dla Lubuskiego w postaci sprzętu ochrony indywidualnej, który dotarł do Zielonej Góry. Odniosła się także do obostrzeń na granicach związanych z pandemią. – Zarząd województwa podjął zdecydowane stanowisko w sprawie otwarcia granic. To było bardzo ważne zarówno dla mieszkańców Lubuskiego, jak i Dolnośląskiego, bo tutaj, na zachodzie, bardzo dużo naszych mieszkańców pracuje w Niemczech.– mówiła E. Polak i zaprosiła niemieckich turystów do Lubuskiego.


Jednym z głównych tematów spotkania były możliwości współpracy w zakresie ochrony środowiska. Premier pytał m.in. o lubuskie doświadczenia związane z Afrykańskim Pomorem Świń. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła premiera na Konwent Marszałków. - Od 1 lipca przejęliśmy prezydencję wśród regionów w Polsce i marszałkowie będą gościć w naszym regionie. Pierwszy konwent odbędzie się w Lubniewicach, następnie w Zielonej Górze i w listopadzie w Mierzęcinie. Zapraszam pana premiera na drugi konwent w Zielonej Górze. Ponieważ Niemcy przewodzą wspólnocie europejskiej nasze tematy będą bardzo zbieżne, to przyszłość Unii Europejskiej i przyszłość Polski i Niemiec we wspólnocie europejskiej. Moglibyśmy o tym porozmawiać na jednym z konwentów w regionie lubuskim – mówiła.


Pani marszałek poruszyła także kwestię możliwości realizacji wspólnych projektów unijnych. - Interesuje nas Państwa doskonała skuteczność w realizacji projektów ponadnarodowych. Bardzo skutecznie aplikujecie o środki bezpośrednio w Brukseli. Lubuskie mogłoby być partnerem Saksonii w takich projektach np. w zakresie ochrony środowiska – wyjaśniła. Premier podkreślał, że w przypadku takich projektów bardzo wiele zależy od tego, żeby zatrudnić odpowiednich ludzi, którzy tylko tym się zajmują i żeby te projekty były dobrze przygotowane.


W spotkaniu, na zaproszenie marszałek Elżbiety Anny Polak wziął udział burmistrz Wschowy Konrad Antkowiak. Gmina poszukuje bowiem partnera po stronie niemieckiej.

Współpraca Lubuskie-Saksonia

Współpraca Województwa Lubuskiego z Wolnym Państwem Saksonia trwa od 2008 roku. Co dwa lata odbywają się spotkania grup roboczych, podczas których pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego prowadzą rozmowy merytoryczne z przedstawicielami ministerstw Kraju Związkowego Saksonia. W obecnej perspektywie finansowej Lubuskie współpracuje z Saksonią w ramach programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

(lubuskie.pl)

Foto: Od lewej Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, burmistrz Konrad
Antkowiak oraz Premier Saksonii Michael Kretschmer. (lubuskie.pl)

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Beata
09.07.2020 17:31

A maseczki gdzie?

avatar
~Beata
09.07.2020 20:59

A maseczki to gdzie?

avatar
~Tom
09.07.2020 22:07

Jeśli te "rozmowy" ze strony burmistrza wyglądały tak jak jego udział w "rozmowach Wschowy", to jestem przekonany że najdalej za tydzień będziemy drugą Japonią.

avatar
~Fikus
09.07.2020 22:41

*Jak mówił Pan Prezydent Andrzej Duda . "Niemce znowu się mieszają w nasze sprawy!" Panie Antkowiak strzeż się Pan Niemców. Ostrzegał przed nimi Gomółka! i Poseł Mularczyk! Niech Płacą reparacje!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl