TworzymyGłos Regionu

reklama

Sadrakuła: Wartości zostały zbezczeszczone jednym tytułem

Czwartek, 31 sierpnia 2017 o 13:51, aktualizacja Poniedziałek, 11 września 2017 o 12:36, autor: 17
Sadrakuła: Wartości zostały zbezczeszczone jednym tytułem

Podczas XL Sesji Rady Miejskiej w Sławie burmistrz Cezary Sadrakuła odniósł się do informacji jakie trafiły do mediów w sprawie  czystości wody w Jeziorze Sławskim w sierpniu tego roku. Podkreślał, że o stan wody w jeziorze i dobrą prasę gmina i mieszkańcy walczyli wiele lat.

Przypomnijmy w wyniki naturalnych procesów w Jeziorze Sławskim doszło do uwolnienia dużej ilości siarkowodoru, który w części jeziora związał tlen i spowodował śnięcie ryb. Woda miała również nieprzyjemny zapach i dziwną barwę, zadecydowano więc zamknąć kąpielisko SCKiW, a także powiadomiono służby sanitarne oraz ochrony środowiska. W tym samym dniu na profilu facebookowym Gmina Sława sugerowano, że doszło do katastrofy ekologicznej, a do jeziora wprowadzono duże ilości nieczystości. Temat został podchwycony przez inne media lokalne i ogólnopolskie. Jak okazało się po przeprowadzonych badaniach zjawisko miało charakter naturalny i szybko ustąpiło, jednak o Sławie znów stało się głośno jako o miejscu, gdzie zanieczyszczona jest woda w jeziorze. Do tej sytuacji odniósł się burmistrz Sławy, Cezary Sadrakuła.

- W 2003 roku Gazeta Lubuska na swojej pierwszej stronie napisała piękny artykuł o tytule „Jezioro Sławskie umiera”. Pozwoliłem sobie przynieść pamiątkowe rzeczy, które trzymam jako relikwie przypominające, że o jezioro trzeba było walczyć wiele lat – mówił burmistrz przypominając tytuły jakie na temat Jeziora Sławskiego pojawiały się w kolejnych latach. – Proszę państwa walka o to jezioro trwała naprawdę długo i mogę powiedzieć, że była bardzo krwawa. Kosztowała nas wiele nerwów, stresu i zdrowia. W związku z tym musze powiedzieć, że słowa „katastrofa na Jeziorze Sławskim”, które ukazały się 8 sierpnia to jest dla mnie tragedia. My nie potrafimy uszanować swojej walki i swojego dorobku.

Burmistrz podkreślał, że nie spodziewał się takiego podejścia szczególnie po mieszkańcach gminy, którym polecał więcej powściągliwości, rozmów i analizy. Zdaniem Cezarego Sadrakuły tego typu informacje to strzał w swoje własne kolano.

- Strzelić sobie w kolano można łatwo. Będzie to szybkie i bolesne. Ale bolesne dla wszystkich, nie dla jednej osoby. Jest mi przykro. Szkoda, że nie potrafimy uszanować tego, o co walczyliśmy przez tyle lat. Te wartości zostały zbezczeszczone jednym tytułem – dodał burmistrz.

(red.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

avatar

avatar
~Mama
31.08.2017 14:32

I tu sie zgadzam redaktor portalu najpier mowi (pisze) pozniej mysli ?

avatar
~mieszkaniec
31.08.2017 14:57

Dla pana redaktora najważniejszy jest FEJM.

avatar
~Becia
31.08.2017 15:22

Moze "pan redaktor"teraz by pokrył z własnej kieszeni straty,ktore przez swoja nieudolnosc i złosliwosc spowodował.

avatar
~Wiatr
31.08.2017 15:57

Umarła zatoka miejska wskutek H2S który wytworzył się z rozkładu białka. Skala zjawiska wskazuje jednoznacznie na uruchomione pokłady białka zbierające się tam od wielu lat. Wymarły tysiące ryb. wzdluż calego brzegu zatoki i dalej bylo je widać . Są zdjęcia. Czy to nie jest katastrofa?

avatar
~Sławianka
31.08.2017 16:11

dobra, dobra, artykuł szkód narobił w jeden dzień, ale to jak pani Sobczak wyniszcza jezioro od 3 lat fatalnym zarządzaniem SCKiW to pan burmistrz już nie widzi...

avatar
~Mieszkaniec
31.08.2017 17:03

W końcu Ktoś odważył się zwrócić uwagę właścicielowi portalu , A i nie widzę niszczycielskiej siły w zarządzaniu SCKiW wręcz widać ,że coś się dzieje :)

avatar
~kamyczek
31.08.2017 20:52

Gazeta Lubuska jest to Polsko-języczka gazeta niemiecka , więc proszę się nie dziwić ,że piszą tam wiadomości, które raczej nie będą zainteresowane naszym punktem widzenia spraw. Podzielam zdanie Pani ~Sławianka .

avatar
~Mieszkanka
01.09.2017 07:59

Ile osób, tyle punktów widzenia, a faktem jest, że jednym wpisem zniszczono dobrą reputację Sławy. Burzy się szybko, odbudowuje znacznie dłużej.

avatar
~eleme
01.09.2017 08:32

Polecam naciskać przez Radnych na Rząd aby ograniczali udział obcych mediów w naszym kraju.

avatar
~rab
01.09.2017 08:50

a co to? Korea Północna?

avatar
~do ~rab
01.09.2017 15:18

Poczytaj . Zrozum i potem zadaj pytanie. A co do Korei Północnej . Również polecam poczytać zrozumieć a potem podawać przykłady. Fakty medialne jak widać gołym okiem niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Masz przykład chociażby nierozsądnego tytułu o naszym jeziorze.

avatar
~int
01.09.2017 15:53

Osobiście nie widzę żadnego związku między rzetelnością dziennikarską, a udziałem kapitału obcego w mediach. Czy wszystkie media "polskie" informują wyłącznie o faktach, czy o faktach. które interpretują dla własnych korzyści ? Wspomniany tytuł pojawił się najpierw w "polskim", lokalnym portalu....

avatar
~JohnClin
01.09.2017 18:21

Wiadomo kto jest za to odpowiedzialny. ONI. Którzy? Jak to którzy, Ci co zawsze. Ci, którzy sie zgadali i chcą nas oszukać. Nas, Prawdziwych.

avatar
~ziom
01.09.2017 20:27

Woda i tak była zupa. Nie kąpał bym się w niej nigdy. Więc po co tyle ambarasu sami nakręcacie temat. W roku ubiegłym córka tylko zanurzyła łydki to się później drapala godzinę.

avatar
~int
01.09.2017 21:50

Zawsze po kąpieli w obojętnie jakim jeziorze trzeba wziąć prysznic. Tego czytać nie można... Napisz w którym jeziorze woda jest taka czysta, że można ją nawet pić? A robiłeś badania, że to drapanie było aby na pewno od wody w jeziorze sławskim? A może komar ją ugryzł? Moja córka nie drapała się, a kąpała się tam do woli...

avatar
~do int
02.09.2017 11:52

Zobacz wodę w jeziorze w Pszczewie czy w Łagowie to będziesz miał porównanie.

avatar
~dziki
02.09.2017 18:20

Jeziora o dużych powierzchniach , płytkie i ciepłe niestety takie mają kolorki . Zwłaszcza jak żyją w nich różne żyjątka i wpływa taka rzeka jak Czernica . Sama jej nazwa wskazuje jaka woda wpływa . Jeśli ktoś miał okazję widzieć np. Śniardwy, jest olbrzymim jeziorem i woda w nim jak zupa. Znowuż wody jezior zimnych najczęściej są bardzo czyste . Mocno dotlenione ale za to nie posiedzisz w nich bo zmarzniesz. Sławskie jezioro zawsze miało swoje dni kwitnienia , pienistości i mało estetycznego wyglądu, zwłaszcza kiedy pogoda też była chimeryczna. To naturalne. Nie chcę tu bronić na siłę gdyż ten siarkowodór naturalny nie przemawia do mnie aż tak naturalnie. Nie mniej, wychowałem się nad tym jeziorem . Kąpałem od pierwszych lat życia i jakoś nie borykam się z żadnymi chorobami . Wcinam rybki począwszy od węgorzyka po uklejki : smażone wędzone i w sosikach śmietanowych. Jezioro jest częścią mojego dziedzictwa rodzinnego . Nie wyobrażam sobie,żeby jakiś osioł miał wylewać coś niedobrego do jeziora. To jak strzał w stopę albo jak uprawianie roślin z GMO . Morderstwo i tyle. Skoro Pan Burmistrz postawił sobie za zadanie dbanie o akwen nie widzę powodu,żeby nie wierzyć. A Pana redaktora zaprosić proponuję i porozmawiać po Polsku . I zapytać co z tym zrobi.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl