TworzymyGłos Regionu

Ruszyły ponowne prace na ulicy 17-go Pułku Ułanów.

Wtorek, 06 kwietnia 2021 o 17:05, aktualizacja Wtorek, 06 kwietnia 2021 o 17:15, autor: 21 832
Ruszyły ponowne prace na ulicy 17-go Pułku Ułanów.

Po serii spotkań i konsultacji z przedstawicielami Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego udało się wypracować kompromis oraz przeprojektować przyjęty w 2014 roku przebieg drogi. W  najbliższych tygodniach inwestycja na ulicy 17-go Pułku Ułanów dobiegnie końca i mieszkańcy bez przeszkód będą mogli korzystać z nowej nawierzchni oraz chodników.

Budowa nawierzchni ulicy 17-go Pułku Ułanów to kolejna zakończona inwestycja drogowa, na którą Gmina Wschowa uzyskała dofinansowanie. Od początku tej kadencji na zadania związane z przebudową dróg i chodników wydała ponad 4,5 miliona złotych, nie wliczając w to kosztów bieżących napraw i utrzymania. Ponad 3 miliony złotych stanowiło dofinansowanie pozyskane przez Gminę z funduszy zewnętrznych.

 

W najbliższych dniach ma zostać także rozstrzygnięty konkurs w ramach kolejnej edycji programu Funduszu Dróg Samorządowych. Liczymy na pozyskanie pieniędzy na budowę dróg na osiedlu Przylesie. Projekt złożony przez Gminę Wschowa opiewa na ponad 1,5 miliona złotych.

 

(UMiG Wschowa)

REKLAMA

Komentarze (21)

avatar

avatar
~asd
07.04.2021 18:38

ciekawe czy mieszkańcy dalej będą parkować na grobach

avatar
~DO-asd
07.04.2021 19:42

TO fakt ,,, jak to możliwe, że prawie ze wszystkich stron tego historycznego miejsca- cmentarza można tak nie szanować tego miejsca i nie tylko, że parkują tam swoje samochody ale i składować gruzy, sprzęt, itd. ???? - z czego to wynika???.

avatar
~Jan Kowalski
07.04.2021 21:37

Ten odcinek o szerokości ścieżki również nazwiecie ulicą? Ciekawe, iż właściciel terenu nie może na nim nic zrobić... A do autora tekstu: Fundusz Dróg Samorządowych dawno przestał istnieć - teraz to jest RFIL, poprzedni miał zbyt jasne zasady dofinansowania.

avatar
~3-Łapki+
08.04.2021 08:28

Te łapki na "plus" to zapewne tych osób co to nie w ząb nie rozumieją co to jest SZACUNEK DLA ZMARŁYCH i MIEJSC POHÓW!!!!! TAKIE podejście do innej kultury jest nie zrozumiałe dla wspólnoty, która zalicza się do chrześcijan!!!. Należy jak najszybciej to miejsce ogrodzić przed wandalami i nadać godny charakter tego miejsca ---- i wysłać odpowiednie służby aby zwrócili uwagę na jego niegodne traktowanie przez składowanie tam śmieci !!!!!!!

avatar
~oj 3-Łapki
08.04.2021 10:26

Nawet nie wiesz po ilu cmentarzach chodzisz i jeździsz samochodem we Wschowie ;) . Twoje podejście do miejsca pochówku Żydów też jest niezgodne z ich kulturą....

avatar
~Urszula Chudak
08.04.2021 09:36

Myślę, że skoro odbyła się seria spotkań i konsultacji z właścicielami byłego cmentarza i Pana Burmistrza, to podczas nich padła deklaracja uporządkowania tego miejsca przez Fundację. Pewnie spisano jakieś notatki z tych spotkań a w nich to, o czym mówię. Poczekajmy więc do zakończenia inwestycji i nowego, mam nadzieję, wizerunku byłego cmentarza. Po to mamy radnych, z tej i tamtej strony, by sprawy pilnowali.

avatar
~pozdrawiam
08.04.2021 10:29

Powinna Pani się zapoznać z : "Wytyczne Komisji Rabinicznej do Spraw Cmentarzy", bo można kulturowo się przejechać...

avatar
~HA.!
08.04.2021 11:44

Jak zwykle chęć zaistnienia tej pani na zasadzie piszę bo pisze .....!. Masło - maślane !

avatar
~Urszula Chudak
08.04.2021 11:11

A po co mi rabinowe wytyczne? Ja dostałam "wytyczne" od moich ś.p. Rodziców w wychowaniu, że są sprawy, do których podchodzi się z wielkim szacunkiem - w tym kanonie na pewno mieści się godne podejście do miejsca wiecznego spoczynku. Mówiąc o spotkaniach na linii włodarz Fundacja, myślałam o zobowiązaniu tej ostatniej, nie biednej zresztą, do utrzymania tego miejsca w należytym porządku. Już oni by dostosowali się do wytycznych, które Pan przytacza. Kulturowo też by się nie przejechali. To są sprawy tak oczywiste, że aż szkoda czasu na ich omawianie. A apel do radnych, podtrzymuję w całej rozciągłości.

avatar
~pozdrawiam
08.04.2021 12:46

I tutaj się Pani mocno może zdziwić :) - nie wszystko, co Pani rodzicom wydawało się oczywiste i również nam wszystkim w naszej kulturze, jest tak samo postrzegane w innych społecznościach. Oj, można sobie napytać sobie biedy nie wiedząc kiedy i dlaczego.

avatar
~WYTYCZNE
08.04.2021 21:03

WYTYCZNE w rodzinie to szanowna pani stosuje się we własnej rodzinie ( mama-tata- dzieci- wnuczęta, itd.) a nie poleca innym grupą społecznym i wyznaniowym co to mają własne wytyczne, własnej rodziny i rodziców dodam i dziadów !!!!!!. Odp. Wyjątkowo to się wcina tam gdzie jej nie proszą .........!. My.

avatar
~?
09.04.2021 09:08

No w tej rodzinie zdaje się nie nauczono Pani szacunku do przedstawicieli innych religii czy narodowości.

avatar
~do "ha"
08.04.2021 12:22

pisze wyjątkowo ciekawie, na temat i składnie. aż chce się czytać.

avatar
~Bronek
08.04.2021 19:03

Właściciel cmentarza powinien ogrodzić cały teren. Od czasu wejścia ustawy miał na to ponad dwadzieścia lat .

avatar
~asd
09.04.2021 09:26

może jesteś zbyt młody żeby to pamiętać, ale teren cmentarza był ogrodzony, jednak towarzysze z władz PRLu go rozebrali.

avatar
~Panie Bronek!
09.04.2021 09:43

PEŁNA ZGODA!!!!, ale brak takiego ogrodzenia w przestrzeni tego cmentarza NIE - NIE upoważnia osób sąsiadujących z tym miejscem - cmentarzem # zaznaczam CMENTARZEM # do gromadzenia na jego obejściu swojego taboru samochodowego, przyczep, śmieci, odpadów budowlanych, drewna opałowego i co tam jeszcze popadnie !!!!!!. To tylko świadczy o ich podejściu do tego cmentarza, miejsca świętego ( ciekawe jakby przy ich grobach BLISKICH inni tak czynili ????- co by wówczas było ???) # ogrodzenie owszem, owszem w tym przypadku uporządkowało by ten teren !!!!!. Jesteśmy ZA !!!!. Obecnie tam jest wymagana kontrola Straży Miejskiej bądź Policji - od tego oni są i są opłacani z naszych pieniędzy !!!!!.

avatar
~były radny do wytycznych
09.04.2021 12:20

wytyczne ortograficzne w tym wypadku, nakazują pisać "grupom" a nie "grupą" to po pierwsze, a po drugie komentujący zmienili a może nie zrozumieli sens jej wypowiedzi, bardzo logiczny zresztą. wreszcie po coś był ten cudzysłów.

avatar
~"zresztą"
09.04.2021 14:54

O co ci tak w ogóle chodzi ?. Z czym były radny ma tu problem ?. Czy tylko chodzi ci o cudzysłów czy o czystość na cmentarzu !-?. Widać tym żyje obecnie były radny/@. Współczuje takiej troski bycia i życia . Narka.

avatar
~@-asd-@
09.04.2021 12:45

Nie towarzysze PRL-u tylko ludzie, których jak widać i dzisiaj nie brakuje nie zależnie od EPOKI i IDEOLOGI danego państwa !!!!!!.

avatar
~do z resztą
09.04.2021 21:25

o co chodzi? o czytanie jej komentarzy ze zrozumieniem!

avatar
~Wschowianin
10.04.2021 07:52

Zgadzam się z tym że takie miejsca zasługują na odpowiednie traktowanie i szacunek . Mam natomiast pytanie ? Ile komisja Rabinowska przeznaczyła na ten cel ? Drugie pytanie ? Ile cmentarzy Polskich zostało wspartych przez Gminy Żydowskie które mniemam też opiekują się Polskimi cmentarzami ? . We Wschowie jest wiele cmentarzy ale dziwnym trafem fundacja dba tylko o Żydowskie ? Co na to Ewangelicy ? . Też chcemy by te miejsca były godnie traktowane a nie tylko ktoś tam idzie aby wypić piwo lub za potrzebą !!!!!!. Czekam na konkretny Apel do Burmistrza ze strony Czas Art . Bądźmy sprawiedliwi !!!!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl