TworzymyGłos Regionu

Relacja z Uroczystości Koronacyjnych we Wschowie

Sobota, 04 września 2021 o 15:32, aktualizacja Sobota, 04 września 2021 o 21:45, autor: 6 3842
Relacja z Uroczystości Koronacyjnych we Wschowie

Dziś (4 września) o godz. 11:00 na wschowskim rynku odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, podczas której ukoronowano łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Wschowskiej Pani Pocieszenia.

Mszę św. poprzedziła procesja z wizerunkiem Matki Bożej Wschowskiej Pani Pocieszenia [CZYTAJ WIĘCEJ].

W uroczystości udział wzięli m. in.: Metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, bp Tadeusz Lityński, duchowieństwo i służba liturgiczna, poczty sztandarowe, Poseł na Sejm RP Marek Ast, Dyrektor Generalna KOWR Małgorzata Gośniowka-Kola, Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie Hanna Knaflewska-Walkowiak, Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKiR Wschowa, Związek Piłsudczyków RP oraz mieszkańcy Wschowy i pielgrzymi z całej Polski.

We wrześniu 2019 roku uchwałą Rady Miejskiej we Wschowie, Maryja została ogłoszona Patronką Miasta, a 4 września 2020 roku w kościele franciszkańskim we Wschowie miała miejsce uroczysta msza św. z ogłoszeniem Patronatu Maryjnego Miasta Wschowy, który został oficjalnie potwierdzony dekretem przez Stolicę Apostolską.

Projektantem koron jest o. Augustyn Zygmunt OFM i p. Tomasz Wojnowski, wykonawcą złotnik p. Jerzy Stachurski i Jego firma ArtSakr z Koszelówki k/Płocka.

Poza wartością materialną i artystyczną korony posiadają nieocenioną wartość duchową. To przecież w nich jest złoto z podarowanych obrączek ślubnych przez wdowy i wdowców, są tam pierścionki zaręczynowe przekazywane przez małżeństwa za obopólną zgodą, kolczyki, łańcuszki, bransoletki i wiele innych bliskich sercu pamiątek rodzinnych i osobistych zawsze mających odniesienie uczuciowe.

Zakład złotniczy przetopił dostarczone złoto, oczyścił i wytopił z próby 585 –  14 karatów nasze korony. W koronie dla Matki Bożej w centrum umieszczone są cztery akwamaryny, po bokach dwa szafiry. W centrum na dole rubin wraz z oprawą od pierwotnego pierścionka.  Poza tym znajdziemy perły i malutkie  brylanty. W koronie dla Dzieciątka Jezus  w centrum cztery rubiny, po bokach kryształy górskie. W centrum na dole brylant wraz z oprawą od pierwotnego pierścionka. Obie korony są przyozdobione kwiatami wykonanymi z oksydowanego  (postarzanego) srebra. Wewnątrz kwiatków malutkie brylanty.

Sfery nad koronami wypełnione kością słoniową z wypalonym herbem miasta Wschowy dla NMP i herbem Zakonu Franciszkańskiego dla Dzieciątka Jezus. Sfery zwieńczone złotymi krzyżami.

O koronacji i tradycji kultu Maryjnego we Wschowie na łamach naszego portalu pisała Jolanta Pawłowska [CZYTAJ WIĘCEJ].

O godz. 17:00 rozpocznie się procesja z Ukoronowanym Wizerunkiem ulicami miasta do Sanktuarium. Później na scenę przed wschowskim ratuszem wyjdzie zespół Chairete. O godz. 19:00 organizatorzy zapraszają na koncert „Jedno miasto w jednym duchu” zespołu “niemaGotu”.

REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~DODANE DO POWYŻEJ(okulary...),
06.09.2021 22:28

Czarne okulary jak pamiętamy symbol dyktatora mienionych - słusznie lat !!!!. Co mamy sądzić o tych z grupy rekonstrukcyjnej tak "wstydliwie" maszerującej u boku wizerunku Matki Boskiej ????. Po drugie ; - co ma wspólnego dyktator Piłsudzki z Naszą Najjaśniejszą Marią Matką Boską, że ci z tej grupy tak ochoczo występują ??????, - czy ta grupa to tylko na pokaz obecnym rządzącym ???, - przypominam im, że jest coś takiego godnego i osobistego jak posiadanie """osobiste poczucie wstydu i honoru"""". #?@?

avatar
~do powyżej
07.09.2021 15:59

Halo tu ziemia masz problem, bo przeniosłeś się do innego wymiaru. Widzę że ślesz swoje wypociny do wszystkich portali wokół. Masz płacone od każdego zamieszczonego wpisu lemingowy trollu?

avatar
~Halo, halo ---!!!
08.09.2021 08:02

Do poniżej dla " do powyżej: ;;;; TU WIARA W PRAWDZIWYCH LUDZI I KATOLIKÓW a nie w przebierańców, którym ty zapewne sięgasz przywołując ziemie w tak oczywistych Biskich Sprawach!!!!. Jak widać to ty odleciałeś tym wpisem śledząc innych wpisów i odpowiadając na nie jak ten faktyczny troll w imię innych WYMIARÓW - cytując ciebie !!!!. Halo, halo, ,,,,, tu wiara, a nie inny wymiar !!!!.

avatar
~do Halo
09.09.2021 23:12

W niedzielę (12-09-21) odbędzie się uroczystość beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Tymczasem marszałek Grodzki odwołał w senacie wystawę poświęconą kardynałowi, jego świadectwu wiary i zmaganiu z komunistycznymi władzami. Co uraziło Grodzkiego? Wiara, czy nieustępliwość wobec komuny? Czyżby to początek zapowiadanego przez Nitrasa piłowania katolików? Czytając wpisy wschowskich lemingów strach będzie obok kościoła przechodzić.

avatar
~ja
09.09.2021 14:49

Wielkie dzięki dla o. Augustyna za zapoczątkowanie wszystkiego...

avatar
~Do -
10.09.2021 11:16

To nie chodź. A jeśli już musisz to wsadź sobie pieluchę na (...).

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl