TworzymyGłos Regionu

Radni nie chcą inwestycji

- NIE - dla przemysłowej fermy trzody chlewnej w Starych Drzewcach

Sobota, 01 lutego 2020 o 11:36, aktualizacja Poniedziałek, 03 lutego 2020 o 22:27, autor: 65 4338
Radni nie chcą inwestycji

Radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szlichtyngowej przyjęli stanowisko wobec wniosku przedsiębiorcy o zezwolenie na lokalizację fermy zarodowej trzody chlewnej w miejscowości Stare Drzewce. Nad oświadczeniem zagłosowało 12 radnych i wszyscy zgodnie wyrazili swój sprzeciw wobec tego typu inwestycji.

STANOWISKO NR 1/2020
RADY MIEJSKIEJ SZLICHTYNGOWA

z dnia 30 stycznia 2020 r.

w sprawie budowy fermy zarodowej trzody chlewnej wraz z niezbędną infrastrukturą.

Na podstawie § 25 ust. 2 pkt. 3) Uchwały Nr VI/46/03 Rady Miejskiej w Szlichtyngowej z dnia 30 czerwca 2003 r. w sprawie uchwalenia statutu Gminy Szlichtyngowa (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2003 r. Nr 54 poz. 916 ze zm.)

Rada Miejska Szlichtyngowa podejmuje stanowisko:

W związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa fermy zarodowej trzody chlewnej wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie dz. nr 525/1, obręb Stare Drzewce w m. Stare Drzewce, Gmina Szlichtyngowa, Powiat Wschowski" w skład której wchodzą: budowa fermy zarodowej trzody chlewnej w systemie bezściółkowym o łącznej obsadzie 2515 DJP, budowa biogazowni rolniczej o mocy elektrycznej do 1 MW, budowa ujęcia wód podziemnych składającego się z dwóch studni o dopuszczalnej wydajności 43m3/h, Rada Miejska Szlichtyngowa, mając na uwadze zagrożenia jakie są związane z lokalizacją inwestycji oraz sprzeciw społeczeństwa, wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców Gminy Szlichtyngowa oraz podzielając ich obawy związane z realizacją ww. zamierzenia wyraża swój sprzeciw wobec realizacji ww. inwestycji.

Rada Miejska Szlichtyngowa zauważa, że przemysłowa hodowla zwierząt nie jest obojętna dla społeczeństwa. Dzieje się tak ze względu na uciążliwy odór, zanieczyszczenie powietrza, wód powierzchniowych oraz hałas. Obawy budzi negatywne oddziaływanie na środowisko i ludzi, które będzie zachodzić podczas prowadzenia produkcji zwierzęcej. Należy mieć tutaj na uwadze przede wszystkim uciążliwości odorowe związane bezpośrednio z emisją z chlewni jak i powstające podczas transportów. Sprzeciw budzi również lokalizacja inwestycji, która usytuowana jest zbyt blisko ujęcia wody w m. Stare Drzewce, z którego korzysta aż pięć miejscowości. Zauważyć należy również, że magazynowanie substratów do planowanej biogazowni, jak również ryzyko występowania awarii mogą przyczynić się do zanieczyszczenia wód podziemnych. Na terenie naszej gminy od kilku lat występują zjawiska suszy i zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia deficytu wody. W ramach inwestycji zaplanowane jest wybudowanie dwóch studni o głębokości 50 m. Studnie przy Stacji Uzdatniania Wody w Starych Drzewcach mają głębokość 40 m., co wzmaga ryzyko, że zasób wody będzie niewystarczający dla mieszkańców naszej Gminy. Gmina Szlichtyngowa słynie ze swojego atrakcyjnego położenia, wśród lasów, co wpływa pozytywnie na wskaźnik migracji i budownictwo mieszkaniowe. Realizacja ww. inwestycji wpłynie negatywnie na wartość działek oraz na postrzeganie naszej Gminy jako nieatrakcyjnej do osiedlenia. Zauważyć należy również, że po stronie zachodniej Gminy zlokalizowane są już zakłady, które swoją działalnością negatywnie wpływają na komfort życia mieszkańców, m.in. ze względu na uciążliwości odorowe oraz ruch transportowy. Lokalizacja kolejnego zakładu spowoduje skoncentrowane oddziaływanie na mieszkańców. Należy również zwrócić uwagę, że wnioskowana ilość produkcji trzody chlewnej wiąże się z koniecznością utylizacji padłej zwierzyny, co w konsekwencji nasili emisję już uciążliwego zakładu sąsiadującego bezpośrednio z naszą Gminą.

Rada Miejska Szlichtyngowa zauważa również, że powstanie tego typu inwestycji na terenie naszej Gminy nie wpisuje się w żaden z celów strategicznych rozwoju Gminy Szlichtyngowa. Zgodnie ze Strategią Rozwoju Gminy Szlichtyngowa na lata 2016-2022, misją Gminy Szlichtyngowa jest rozwój przedsiębiorczości i jej mieszkańców w oparciu o lokalne bogactwa i walory przyrodnicze lub krajobrazowe, wiedzę i potencjał ludzki. Szlichtyngowa to Gmina dbająca o dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz o poprawę jakości życia swoich mieszkańców.

Mając powyższe na względzie Rada Miejska Szlichtyngowa wyraża swój sprzeciw wobec realizacji na terenie Gminy Szlichtyngowa tego typu inwestycji.

Przewodnicząca Rady Miejskiej Szlichtyngowa

Anna Zalewska

REKLAMA

Komentarze (65)

avatar

avatar
~Zenek
01.02.2020 13:32

No pewnie, przecież zbyt dużo miejsc pracy mamy tutaj w regionie. Na cholerę kolejne. Którędy po zasiłek?

avatar
~?
01.02.2020 22:09

W pieczarach od ręki przyjmują polecam

avatar
~Haha
02.02.2020 21:40

Jak ktoś chce pracować to pracuje, a jak ktoś z dziada, pradziada siedzi na zasiłkach to nawet kopalnia złota nie pomoże

avatar
~jony
01.02.2020 19:26

Jak nie można na wsi to proponuję w mieście jest Szlichtyngowa albo Głogów

avatar
~Kiki
11.02.2020 22:33

To może w Krzepielowie niech sobie otworzą .

avatar
~kaczor
01.02.2020 19:35

Gościa po...ło świniarnia na ponad 12 tyś. świń w środku wsi. Szoka słów

avatar
~Hh
02.02.2020 19:15

A gdzie świnie hodować jak nie na wsi?

avatar
~sąsiad
06.02.2020 11:37

z tego co się orientuję to ferma ma być zlokalizowana ok 1 km od każdej z sąsiadujących wsi więc to nie jest środek wsi ..... a tak wogóle to NIE ZAMYKAJMY SIĘ NA INWESTYCJE - wszyscy by chcieli coś mieć np. plac zabaw we wsi, chodnik, salę wiejską, imprezy a z czego brać na to pieniądze ??? nie będzie inwestycji w gminie - nie będzie pieniędzy, koszty utrzymania gminy rosną więc to my jako mieszkańcy ze swojego portfela będziemy musieli zapłacić do gminy większy podatek od nieruchomości itd. stosunkowo mniej też od gminy czy innych instytucji dostaniemy bo nie będzie z czego - każda inwestycja czy to świniarnia, zakład utylizacji, firma transportowa płaci do gminy różne podatki .... więc nie narzekajcie że musicie za coś więcej znowu do gminy płacić !!!

avatar
~Kiki
11.02.2020 22:36

A co w mieście nie można hodować świń.??? Co za stereotyp.. A co to wioska ta ma śmierdzieć na kilometr

avatar
~xyz
01.02.2020 19:45

oczekują, że toyota przyjedzie produkować cepy w ich czworakach

avatar
~Brrrr
01.02.2020 21:46

Faktycznie, w Szlichtyngowej jest tyle inwestycji, że kolejna jest zupełnie zbędna.

avatar
~?
01.02.2020 22:13

Czytaj ze zrozumieniem jak chcecie w Szlichtyngowie proszę bardzo ja chce latem otworzyć okno i wywiesić pranie na dwór.

avatar
~?
01.02.2020 22:57

Czytaj ze zrozumieniem gdzie ma być zlokalizowana chlewnia. Nie wiem jak ty, ale ja chce latem otworzyć okno i wywiesić pranie

avatar
~Yby
03.02.2020 22:51

Zawsze jak tak Panu mało mogą wybudować świniarnie na rynku Szlichtyngowskim. Czemu nie, prawda? Wy myślicie, że ten inwestor od razu przyjmuje pół powiatu do pracy. On już ma swoich pracowników do pracy i z pewnością za dużo osób nie przyjmie. A po drugie praca jest wszędzie, wystarczy poszukać. Ale jak komuś się pracować nie chce to będzie wymyślał co rusz inne bajki.

avatar
~rtrtr
18.02.2020 19:39

zainstaluj sobie taki wynalazek pod oknem to porozmawiamy po pierwszym sezonie letnim...

avatar
~?
01.02.2020 22:07

I bardzo dobrze, nie będę bogacić się miejscowi "biznesmeni" na krzywdzie ludzi

avatar
~Mieszkaniec
01.02.2020 22:41

Zapraszam tych państwa którzy są za tego typu inwestycją aby wybudowali to kilometr od was byście mogli otworzyć okno pooddychać świeżym powietrzem i wywiesić pranie. Ale najpierw przyjedz do Drzewiec i powąchasz. Nie wiem gdzie żyjesz i w których czasach ale jeśli chodzi o rynek pracy to teraz jak chcesz pracować to pracę masz więc proszę nie pisać tego typu bzdur. Rolnicy z tego co mi wiadomo nie płacą podatku od chlewni więc o jakich inwestycjach gminnych mówicie.

avatar
~Xxx
02.02.2020 17:06

A żywność to Pan Mieszczkaniec to bedzie brał z Biedronki :):):) Już lepszej lokalizacji wybrac nie można było. 1 km. Od najbliższych zabudowań to jeszcze mało. Śmiech na sali. Życze inwestora który bedzie uprawiał tulipany choc pewnie też wszyskim niedogodzi.

avatar
~?
02.02.2020 21:23

Do Xxx człowieku nie żartuj, a myślisz, że gdzie te świnie pójdą jak nie do marketów,chyba nie wiesz o czym mówisz przecież nie pójdę sobie do swiniarni i nie kupię kilo karkówki?kupię tak jak ty w masarni w mieście

avatar
~Do xxx
03.02.2020 22:54

Jeśli tak chce bardzo wybudować to dlaczego nie wybuduje u siebie na wiosce? A to dlatego, że ludzie miejscowi go tam nie chcą. Taaa już widzę jak te świnie są w marketach polskich. Wywożone do Niemiec lub Danii sprzedawane za jeszczae raz tle co w Polsce. I tak się właśnie dorabiają.

avatar
~;)
02.02.2020 07:39

Widzę że inwestor uruchomił się na forum. Brawo Radni .... macie służyć lokalnym interesom i to prawidłowo robicie . Brawo jeszcze raz. Ciekawe co na to Burmistrz

avatar
~Do xyz
02.02.2020 11:09

Ale ktoś błysnął inteligencją. Żenada

avatar
~Mieszkaniec ND
02.02.2020 14:55

Jak tak chodzi o pracę to proszę odpowiedzieć mi ilu ludzi pracuje w kurnikach indyków w Małych Drzewcach i czy to są miejscowi mieszkańcy czy " z za wschodniej granicy"?

avatar
~Bolo
02.02.2020 21:33

Dwóch Ukraińców? ???

avatar
~Mieszkaniec
02.02.2020 16:54

Parodia. To gdzie rolnicy mają się rozwijać. Ta rada totalna poraszka.

avatar
~Haha
02.02.2020 21:36

Zawsze mogą wyjechać do Kanady, albo Teksasu

avatar
~Burmis
05.02.2020 18:46

Pisze się porażka.

avatar
~Mieszkaniec
02.02.2020 21:25

Przede wszystkim to nie jest rolnik naszej gminy. I jest napisane: blisko ujęcia wody z której czerpie 5 miejscowości. Wiemy że już kilka lat mało opadów, susza teraz zimą śniegu nie ma. Jeżeli to nie ma znaczenia to dlaczego inwestor nie chciał wiercić studni na głębokości 30-35m tylko na głębokości 50m czyli 10m głębiej jak studnie z których czerpią mieszkańcy? Dziękujemy radnym że dbają o swoich mieszkańców a inwestor może budować w swojej gminie chlewnie. Odór jest też uciążliwy ale przede wszystkim woda kochani! My już braliśmy wodę z beczkowózów. Nie wiem kto tu jest za budową tej chlewni i bo napewno nie mieszkańcy Drzewiec i Goli. Na zebraniu nie było nikogo z tych miejscowości kto byłby za inwestycją.

avatar
~Zeniu
02.02.2020 21:30

Wiecie gdzie jest problem? Problemem nie jest wybudowanie takiej swiniarni blisko Drzewiec, bo za granicą też są takie inwestycje blisko wiosek, problemem jest to że u nas każdy ma gdzieś przestrzeganie norm i przepisów, żaby zaoszczędzić i tym samym osiągać większe zyski nie włącza się filtrów i dlatego wali na całą okolice. Kaska dla wiadomo kogo, a smród dla wszystkich

avatar
~DO-Zeniu
03.02.2020 10:31

Wam się wszystkim w głowach poprzewracało od tych wszystkich zakazów i sławo NIE w sprawie wszystkiego i wszystkich co w tym kraju chcą zrobić !!!. Wiocha była i jest wiochą i zawsze tam była produkcja począwszy od drobi a na świniach i rogaciźnie skończywaszy , czemu zawsze towarzyszyło coś takiego jak WOŃ - dla was SMRÓD !!!!!. Od kiedy to mieszkańcom wsi to zaczęło przeszkadzać...?, a no jak zaczęli tam zamieszkiwać pseudo mieszczuchy - czyli ich dzieci i wnukowie co to nie wiedzą co to jest hodowla trzody i bydła !!!!!. Dochodzi do tego, że nawet takim pseudo mieszczuchom wioskowym przeszkadza ; pianie koguta, szczekanie psa i głośna praca maszyn rolniczych !!!!. Dziwne jest, ze taki radny wioskowy jest skłonny to podtrzymywać i zabraniać na wsi tego do czego została z dziada pradziada przystosowana !!!!!. Wolne żarty, albo śmiech na sali z takim radnym !!!!!

avatar
~Yhy
03.02.2020 23:00

Czasy się zmieniają co było kiedyś normą 50 lat do tyłu nie znaczy, że wsie nie mają się rozwijać i walić na kilometr gnojowka. Na wsiach już nawet najstarsi mieszkańcy rzadko gdzie hodują zwierzyne.

avatar
~Kamil
05.02.2020 19:00

Bardzo dawno coś tak kretyńskiego nie czytałem.

avatar
~Autorka
05.02.2020 19:13

Zachęcam pomieszkać w okolicy takiego przybytku - wrócić i wtedy się wypowiedzieć. :)

avatar
~Kiki
19.02.2020 22:57

Ja jestem mieszczuch który wprowadził się na wioskę i powiem Ci że jesteś śmieszny. Ciekawe jak by CI ktoś pod domem wybudował zakład który by Cie truł ale nie smrodem z świń ale takim syfem co się wydostaje np z Huty w Głogowie. Dlaczego WIOCHA to ma śmierdzieć i capić na odległość. Jak by ten co chce wybudować tą świniarnie stosował wszystkie filtry to może by to było do zniesienia. A u nas jet tak że to będzie działało jak będą kontrolę a potem dalej będzie waliło no 100 km. Brawo radni... jak chcecie inwestycje które maja przynieść miejsca pracy to chyba nie świniarnia. Kto tam będzie pracował? Ukraińcy??? i ilu ??? parę osób. Ale mi to miejsca pracy...... he he he

avatar
~do wyjaśnienia
03.02.2020 11:23

Mam pytanie wyjaśniające, do osoby znającej temat - czy poprzednia p. burmistrz "na odchodne" nic nie przyobiecała temu inwestorowi ? Czy ta decyzja RMiG Szlichtyngowa ostatecznie zamyka temat tejże inwestycji ?

avatar
~do wyjasnienia
03.02.2020 11:53

Poprzednia burmistrz razem z radą wyraziła zgodę na budowę 60 metrowej wieży stacji telefonii na boisku w Szlichtyngowej. Zgroza!!!

avatar
~.
03.02.2020 23:02

A dlaczego to zgroza??? Aha bo jak już w Szlichtyngowej to już jest beee. Ale jakby tak miała ta wieża powstać w Goli, Drzewcach licuv innej wiosce i poprawiło jakość zasięgu to wtedy mieszkańcom Szlichtyngowrj już by to nie przeszkadzało haha. Żenada

avatar
~Mieszkaniec ND
03.02.2020 18:46

Ludziom nie przeszkadza swiniarnia lecz "fabryka" na kilkanaście tysięcy świń

avatar
~mieszkaniec
03.02.2020 22:11

Dziękujemy bardzo Radnym za wsparcie mieszkańców i bardzo dobre stanowisko.To jest postawa odpowiedzialna i troska o środowisko. Tak trzymać radni.Teraz takie stanowisko oczekują od Was mieszkańcy Szlichtyngowy Dryżyny i Wyszanowa żeby nie powstała tam też śmierdząca inwestycja.Mamy nadzieje Pani Aniu że na kolejnej sesji podejmiecie też takie stanowisko i radni z tych miejscowości o to zadbają. Powodzenia

avatar
~do ~~
04.02.2020 10:23

Zgroza, bo nie chodzi tu o wieżę ale o miejsce w którym ma powstać. Jest tyle miejsc w gminie aby taka wieża powstała i nie wywierała szkodliwego oddziaływania na mieszkańców. Tak więc żenadą jest to co piszesz.

avatar
~Bolo
06.02.2020 14:18

Taaa najlepiej w drzewcach wybudować chlewnie, wieże, bakutil i pieczary już mamy, a jeszcze krematorium by się przydało,bo przecież w metropolii Szlichtyngowie nie wypada. Żal

avatar
~Szlichta
04.02.2020 13:06

A co z kopciuchami piecami

avatar
~Prawy Polak
04.02.2020 18:56

Ta cała Rada Miejska Szlichtyngowa to jedna wielka porażka . Można zakazać budowy fermy , można zakazać postawienia wieży telefonii komórkowej , w sumie można zakazać wszystkiego. Tylko ja się Was pytam radni skąd Gmina ma brać środki na działalność, jeżeli nie będzie nowych inwestycji i nowych podatników . Wy już wiecie skąd . Następnym waszym ruchem będzie podwyższenie podatków podmiotom już istniejącym i rolnikom . Przecież to Was nic nie kosztuje. Zakazujcie dalej to przyjdzie taki czas , że na Wasze diety też zabraknie.

avatar
~do Prawy Polak
05.02.2020 08:47

Chociaż raz pan wypowiada się sensownie . Czyżby sytuacja się zmieniła w polityce krajowej i zaczął pan doświadczać dobroci ze strony państwa ?.

avatar
~Burmis
05.02.2020 18:55

A gdzie ty prawy polaku mieszkasz ?Przeprowadź się do Drzewiec i zawąchaj w gorące lato odorków z tych wszystkich biznesów ludzi którzy tu nie mieszkają ale ich firmy smrodzą tu na potęgę.

avatar
~Bolo
06.02.2020 14:22

Do burmis o to to burżuje w willach pod lasem z dala od cywilizacji, a plebs niech wącha ich biznes

avatar
~mieszkaniec
24.02.2020 17:37

I tutaj "Prawy Polaku" trafiłeś w dziesiątkę! Podatki podniesiono o prawie 40%. Jeszcze nigdy takiej sytuacji nie było. A swoją drogą to napisane stanowisko "Rady" nie jest jej stanowiskiem, bo nikt z tej ekipy nie jest w stanie napisać kilku sensownych zdań a co dopiero mówić o przedstawionym stanowisku! Wystarczy popatrzeć tylko na obrady tej "Rady" i posłuchać tych "płomiennych" przemówień radnych i wtedy każdy zobaczy do czego ta ekipa jest zdolna.

avatar
~Prawy jak radny....
05.02.2020 08:16

Skład Rady jest taki jaki sobie życzyli wyborcy ..... ?, a może i nie ...!. Pytanie ; tak zawsze będzie w Waszej Radzie jak będą tam zasiadać w większości ludzie "funkcyjni" typu, np. Sołtysi okolicznych wiosek !!!!!. To jest dublowanie stanowisk samorządowych sprzyjających "nepotyzmowi i kolesiostwu" w lokalnym samorządzie !. To jest po prostu "parodia" lokalnej Rady . Rada pod dyktando ........#.@.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl