TworzymyGłos Regionu

reklama

Radni nałożyli dodatkową opłatę na mieszkańców

Wtorek, 14 lipca 2015 o 10:05, autor: 22
Radni nałożyli dodatkową opłatę na mieszkańców

Radni uchwalili dodatkową opłatę, jaka będzie pobierana od mieszkańców. Właściciele nieruchomości zapłacą jednorazowo, jeżeli wartość nieruchomości wzrośnie w wyniku podziału gruntu lub jej wartość wzrośnie, gdy gmina wybuduje obok nieruchomości drogę lub infrastrukturę (woda, kanaliza, gaz). Jest to opłata adiacencka, którą gmina od 1997 roku zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami może, ale nie musi ustalać.

Jednorazowa opłata będzie naliczana na podstawie ustaleń rzeczoznawcy w oparciu o różnicę między wartością nieruchomości przed zmianami, a wartością po zmianach. Czyli jeżeli właściciel nieruchomości podzieli grunty, to rzeczoznawca ustali jaka była wartość gruntów przed podziałem i o ile wzrosła wartość po podziale. Różnicę tej wartości będzie trzeba wpłacić do kasy gminy. Nie całą różnicę, a dokładnie w tym przypadku będzie ona wynosiła 27%. Innymi słowy jeżeli wartość po podziale gruntu wzrosła o przykładowe 100 złotych, to właściciel zapłaci 27% tej kwoty. Podobnie rzecz będzie miała miejsce w przypadku wybudowania drogi. Wówczas właściciel zapłaci 30% kwoty, która będzie różnicą między wartością nieruchomości przed powstanie drogi i po jej powstaniu. W przypadku infrastruktury (woda, kanaliza, gaz), opłata będzie wynosiła 20%. Z opłaty adiacenckiej właściciel może być zwolniony, jeżeli współfinansował gminną inwestycję, czyli dołożył jakąś część środków na budowę drogi, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy gazowej. Opłata może być rozłożona na raty, ale na okres nie dłuższy niż 10 lat. W trakcie dyskusji na sesji Rady Miejskiej we Wschowie radni mieli wątpliwości co do warunków zwolnienia z opłaty adiacenckiej. Pytali o to, czy można ustalić wartość procentowego udziału mieszkańca lub mieszkańców w gminnej inwestycji, żeby uniknąć opłaty adiacenckiej, ponieważ uchwała Rady Miejskiej w tym miejscu, zdaniem radnych jest zbyt ogólna. - Czy wystarczy, że współfinansowanie wyniesie 1% wartości inwestycji? - pytał radny Łukasz Tkacz. - Za każdym razem będzie to rozwiązywane indywidualnie - odpowiadał wiceburmistrz Miłosz Czopek - to będzie zależało od tego jak liczna grupa mieszkańców będzie chciała współfinansować i jaki będzie koszt inwestycji. Dopiero wtedy będzie można ustalić, czy kwota, którą zaproponują mieszkańcy będzie współfinansowaniem czy też nie będzie. Radni Łukasz Tkacz i Piotr Buczek dopytywali, czy warunki zwolnienia z opłaty adiacenckiej nie powinny być szczegółowo opisane w uchwale. Adwokat Jacek Wawrzynek tłumaczył, że jest to niemożliwe, ponieważ nie ma takiego wzoru, który pozwoliłby przewidzieć każdą możliwą inwestycję, w której udział finansowy mieszkańca lub mieszkańców gmina uznałaby za współfinansowanie. - Współfinansowanie jest pewnego rodzaju umową między gminą a mieszkańcem - tłumaczył adwokat Wawrzynek - w związku z tym ramy współfinansowania są też określane przez włodarzy i mają indywidualny charakter. Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 5 wstrzymało się, 2 osoby były przeciw. (rak)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (22)

avatar

avatar
~Matematyk
14.07.2015 10:30

Doczytałem do końca tekst i myślę, że prawidłowym tytułem tego tekstu byłby tytuł - Radni koalicji rządzącej nałożyli nową opłatę na mieszkańców.

avatar
~Anonim
14.07.2015 10:35

No to mają procesy sądowe na kilkanaście lat zapewnione . A ci z Wrocławia dopiero się obłowią naszą kasą co pójdzie na ich honorarium . To wyrażnie widać że zaczyna brakować kasy dla ratusza. Jak tego będzie mało to nałożą podatek od deszczówki jak w Głogowie zapewne też dla naszego dobra . Panie doktorze myśl pan co jeszcze można opodatkować dla dobra mieszkańców i ich świetlanego rozwoju .

avatar
~Anonim
14.07.2015 10:47

A kto normalny zgodzi się z opinią rzeczoznawcy wystawionego przez ratusz . Kto w to uwierzy że wycena przez tego rzeczoznawcę jest taka a nie inna . Zawsze mnie uczono że wartość wyceniona przez rzeczoznawcę różni się i to nawet o 30% wartości . Wyceń pan dom do sprzedaży i ten sam dom do odszkodowania które pan masz dostać od firmy ubezpieczeniowej a który uległ całkowitemu zawaleniu bo pochłonęła osuwająca go ziemia.

avatar
~:)
14.07.2015 11:01

Jeżeli ma być sprawiedliwie i przez kilka czy kilkanaście lat niektórzy mieszkańcy muszą "pływać", aby dotrzeć do własnej posesji, a podatki płacą, to w takim razie proszę o uchwałę, która bez dodatkowych wniosków i próśb da ulgę w opłacaniu podatku do momentu powstania drogi. Poza tym poproszę rzeczoznawcę o znalezienie kupca na moją nieruchomość za wartość, którą on ustali. Wartość nieruchomości, a kwota jaką ostatecznie za nieruchomość się otrzymuje, to dwie różne historie.

avatar
~poparzony władzą
14.07.2015 14:57

A miało być tak pięknie, tak dla ludzi. Nowe miejsca pracy, ulgi dla przedsiębiorców, podatki przyjazne.... I co? Jak się jest "u władzy" to poglądy się zmieniają, a durny lud płaci. Dowiedziałem się niedawno w referacie ochrony środowiska, że w mieście zostaną zamontowane specjalne czujniki na bąki. Bezpośredni podgląd pracy czujników będzie miała Straż Miejska. Konsekwencja pracy czujników ma być znaczny wzrost dochodów budżetowych. Działanie jest proste - kto puści bąka w mieście, dostanie wysoki mandat. I słusznie. Bąki zapuszcza się w domu, a nie w Królewskim Mieście. Jestem za. P.s. Podobno w sklepach zaprzyjaźnionych z ratuszem będzie można kupić specjalne filtry...

avatar
~anonim
14.07.2015 19:13

Mamy jeszcze w mieście parki i las zwany" parkiem wolsztyńskim "w którym to ostatnio chwalił się pażdzioch że załatwił naprawę kilku ławek . Po takich wielkich inwestycjach należy wprowadzić bilety wstępu dla osób chcących odpocząć a tym samym zasilić kasę gminną .

avatar
~KUMATY
14.07.2015 19:19

Dramat. Kolejny podatek nałożony na mieszkańców po to by wystarczyło na pensje dla nowej władzy i jej kancelarii. Cieszą się mieszkańcy Przyczyny Dolnej i Górnej i Osowej Sieni. Prawo nie działa wstecz, więc nie zapłacicie podatku w związku z wybudowaniem kanalizacji ale mieszkańcy Konradowa i Kandlewa zbierać kasę na podatek. Działka bez uzbrojenia - 25-30 zł/m2. Działka z uzbrojeniem 40-70 zł/m2. Różnica np. 20 zł od metra razy 1 000 metrów to wzrost wartości samej działki o 20 000zł. 20% czyli 4 000zł należy wpłacić do kasy gminy. Będzie na pensje i odszkodowania. Zapisać nazwiska radnych , którzy podnieśli ręce za.

avatar
~Wschowianin
14.07.2015 20:25

Hip hip hura! I wrocławska Kancelaria znów zarabia! Oj będzie pozwów, a biegli ile zarobią? Najpierw ci z ratusza, a właściwie tez z Wrocławia ci biegli? Gdzie jest promocja na taczki? Idę na zakupy!

avatar
~Do poparzony władza
14.07.2015 20:34

No te bąki to fajna sprawa! Poza kasa za popierdywanie, sprawdza co jemy, gdzie chodzimy?

avatar
~anonim
14.07.2015 20:46

A już myślałem że ta władza szykuje na nas kij , którym nas wychłoszcze za pisanie o nich niepochlebnych opinii. Mam teraz lat 40 i zastanawiam się czy jeszcze doczekam przed moim zejściem na tamten świat tej obietnicy o zrobieniu drogi i kanalizacji . Panie burmistrzu proponuj pan realne inwestycje które będziesz mógł wykonać w swojej kadencji ,a pan z motyką idziesz na księżyc . Pańska kadencja nie będzie dłuższa a może i krótsza przy takim zarządzaniu jaką pan stosujesz. Zacznij pan realizować obietnice wyborcze a nie snuć plany na najbliższe dwudziestopięciolecie .

avatar
~h
14.07.2015 20:52

Żle się dzieje , że weszła w życie uchwała ,która bazuje na kulawym prawie(ustawa). Za wiele jest tu interpretacji i niewiadomych.Co się stanie kiedy gmina wybuduje drogę dla dwóch posesji za np. 100000 zł i zażąda opłaty.Proszę sobie obliczyć.

avatar
~ext7
14.07.2015 21:40

Eeeee..tam, "przestańta jazgotać",wszak przecież "MYŚMY" tego chcieli,tak by powiedział mój nieżyjący już Tatuś ( no ja nie bardzo ,bowiem głosowałem na Krzysztofa Grabkę). Na moje "durne "stwierdzenie ,że przecież nie tego chcieliśmy,on ze stoickim spokojem odpowiedział mi.Baa... synku tak już jest, że nigdy nie dostaniesz tego czego oczekujesz,tylko to ,czego nie chcesz. Nooo... i tak się też stało.Teraz brakuje jeszcze żeby jakiś "głupek" uroił sobie podatek KATASTRALNY ,KLIMATYCZNY ,wtedy dowiesz się WYBORCO, ile z wypracowanej przez Ciebie złotówki należy do Ciebie,a ile przywłaszcza sobie tzw.władza...O ile nie dziwi mnie zachowanie radnych "koalicji" ,to już zachowanie opozycyjnych (obecnych i nieobecnych na sesji) tak.Noooo... oczywiście wyjąwszy dwóch Panów z opozycji,którzy zachwali się przyzwoicie.

avatar
~Wschowianka
15.07.2015 05:47

A może jakaś opłatę za samą możliwość mieszkania w tym pięknym, królewskim wszak mieście? Spokojnie! Wrocław jeszcze coś wymyśli, przecież za każda sprawę sądowa maja płacone! IP wszystkich piszących komentarze juz zebrali? No przecież paragraf jakiś znajda! Pani Burmistrz! Byłem przy urnie z samego rana, namawiałem ludzi by głosowali na Panią, a teraz wstd mi wyjść z domu! Kiedy referendum?

avatar
~ale jaja
15.07.2015 06:29

a ja to widzę troszkę inaczej - realna wartość nieruchomości jest taka jak w cywilizowanym miejscu - czyli z mediami i chodnikami. teraz to ich wartość jest zaniżana ze względu właśnie na brak mediów. teraz sprzedając dom gdzie brak oświetlenia i 100 metrów po błocie, muszę obniżyć wartość aby kogoś zainteresować w stosunku do osoby która ma ładny chodniczek i lampy przed domem ....

avatar
~No cóż:
15.07.2015 09:23

Przyłączam się do opinii Wschowianki...

avatar
~NAGA PRAWDA
15.07.2015 09:30

Prawda jest taka, że dyskusja jest sprytnie (chytrze) trochę zmanipulowana tematem współfinansowania budowy infrastruktury sieciowej. Budowa infrastruktury sieciowej nie podlega współfinansowaniu przez odbiorców. Koniec, kropka. Bogate orzecznictwo sądowe nie pozwala już na takie praktyki, które jeszcze niedawno były normą. W przypadku budowy sieci wod - kan są to zadania własne gminy, które mogą być scedowane np. na naszą SK. To tak jak by namawiać rodziców do wniesienia środków w ramach współfinansowania w związku z budową szkolnej sali gimnastycznej. Niedozwolona praktyka !!! Cała dyskusja przykryła fakt nałożenia nowego podatku na mieszkańców, który na domiar będzie przyznawany uznaniowo i uznaniowo rozkładany na raty. Wszystko po to by zwiększyć wpływy od mieszkańców do budżetu i mieć wszystkich w garści. Jak chcesz mało płacić to bądź z nami i bądź cicho a my jeszcze rozłożymy ci łaskawie to na bezbolesne długie raty. To są działania sabotujące rozwój lokalnej przedsiębiorczości.

avatar
~Do ale jaja
15.07.2015 09:48

A ja to widzę że ty jesteś jakiś trochę inny niż ci z cywilizowanych miejsc . Kto tobie kazał tam budować dom z myślą o jego sprzedaży ? .

avatar
~do - Do ale jaja
15.07.2015 10:04

nie mam zamiaru sprzedawać - czysta teoria

avatar
~do KUMATY
15.07.2015 11:25

Tak, wypisz nazwiskami tych radnych niech każdy zapamięta jak Oni nas bronili przed "Grabieżcami" . Wstyd. Antygrabieżcy mieli nas bronić , a okazało się jeszcze więcej "kradną"" .

avatar
~anonim
15.07.2015 11:59

No to mieszkańcy miasta mogą spać spokojnie . Na pewno za obecnych rządów nigdy nic nowego nie wybudują chociażby dlatego że nie mają już kasy. A nie mówiąc już o samych fachowcach których zwolnili i zastąpili wysokopłatnymi nieudacznikami . Do takich inwestycji potrzebna jest duża kasa ,plany szczegółowe i wykonawcy . A tu niestety nic nie jest normalne tylko postawione na głowie zresztą jak zwykle podszytą popeliną i na klej zrobiony z mąki oraz podparte kijami. Przykłady są namacalne w mieście jak wyglądają naprawy ulic i bylejakość prowadzonych robót przez pseudo fachowców i przypadkowych ludzi zatrudnionych do ich wykonania.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl