TworzymyGłos Regionu

Przystań w Wyszanowie

- nowa atrakcja turystyczna

Wtorek, 17 grudnia 2019 o 09:51, autor: 28 1829
Przystań w Wyszanowie

Zakończono realizację zadania pn. "Budowa przystani pływającej w miejscowości Wyszanów". Wykonano pływający pomost o konstrukcji stalowej, ocynkowanej z pokładem zrobionym z drzewa modrzewiowego. Pomost unosi się na zbiornikach wypornościowych. Do brzegu zakotwiony jest łańcuchami. Zadanie zrealizowano za kwotę prawie 33 tys . zł. Powstało nowe miescje sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi.

Pomost ma długość 6 m, jego szerokość to 3 m. Przeznaczony dla kajaków i niewielkich łodzi. Przenosi obciążenie 4 osób - do 350 kg.

Gmina Szlichtyngowa na mocy podpisanej umowy z 30 stycznia 2019 r.,  pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 21 tys. zł. ze środków UE w ramach PROW 20114-2020 za pośrednictwem Stowarzyszenia Kraina Lasów i Jezior LGD w Siedlisku. Pomost zamontowała firma "Waterfun" Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Prace montażowe odbywały się od 11 do 12 grudnia.

Pomost na Baryczy jest dobrze widoczny z mostu. Swobodnie można do niego dojść. Dzięki pomostowi, mieszkańcy i turyści otrzymali nowe miejsce sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi.

(Foto: Gmina Szlichtyngowa)

REKLAMA

Komentarze (28)

avatar

avatar
~Niedowiarek
17.12.2019 11:09

Czy to jest ten " port rzeczny " o którym tak namiętnie mówiła ówczesna burmistrz ?.

avatar
~Stasiu
17.12.2019 12:30

Porostu żal. Pl masakra masakra i nic innego

avatar
~Adaś
17.12.2019 11:42

Ok. 30 desek plus pływaki = 33tys zł , to zaskakująca kalkulacja ? Nie wiem jak można coś takiego nazywać szumnie - przystanią pływającą w miejscowości Wyszanów . Przecież to co najwyższej zwać się winno kładką wędkarską . Za samą inicjatywę pochwała ale za rozmach inwestycji, format to chyba żart z tematu - turystyka rzeczna ! Jestem ciekaw, za ile by coś takiego wykonał miejscowy rzemieślnik ? Pani burmistrz, tak po gospodarsku, czy nie szkoda było Pani wydatkować kwotę 33 tys. na nonsensowny cel gdzie Barycz jako atrakcja do realizowania spływów kajakowych już prawie nie istnieje ? Brak wody. Adaś

avatar
~do Adaś
18.12.2019 19:23

I co się tak Pan pultasz. Skoro UE daje pieniążki na takie głupoty to grzechem byłoby nie brać. Inna sprawa, że mógłby ten pomościk zrobić miejscowy rzemieślnik, a nie firma z Warszawy. Czyżby kwit kasowy zawierał wskazanie na konkretną firmę?

avatar
~Panie Adasiu
19.12.2019 12:08

Przez lata pracowałem "w przetargach" w jednej z dużych firm sektora prywatnego i doskonale zdaję sobie sprawę, jakie obostrzenia wynikają z ustawy o zamówieniach publicznych. Udziela się pan na różne tematy ale z wiedzą na bakier. Żeby zrobić np. taką kładkę, muszą być spełnione pewne warunki, potwierdzone certyfikatami zarówno samych rzemieślników, jak i ich wyrobów. Nasi lokalni rzemieślnicy takowych certyfikatów nie posiadają, więc nawet gdyby przystąpili do przetargu (co czynią niezmiernie rzadko), musieliby zostać odrzuceni w sytuacji, gdyby ich dokumentacja była niekompletna. Takie jest prawo i ustawa o zamówieniach publicznych, a pan nie ma o niej zielonego pojęcia. Ja również uważam, że ceny takich urządzeń to gruba przesada ale tak jest i koniec. Poza tym 2/3 kwoty pokryła UE, a to zmienia bardzo stan rzeczy.

avatar
~Mieszkaniec
17.12.2019 14:14

Ale latem za to będzie mnogo turystów, ciekawe kiedy drogę naprawia na cmentarz ,bo jak na razie to w szlachcie to nic się nie robi,Ela wracaj

avatar
~JA!
17.12.2019 17:29

Czy wam Pan Bóg rozum odebrał......?, Co to ma być ........?. Czy to czasami uczniowie nie zrobili w ramach warsztatów szkolnych, czy co ?.

avatar
~Wow!
17.12.2019 21:35

Czy to coś zatwierdziła taka instytucja jak Państwowa Inspekcja Żeglugi Morskiej - no może wystarczyło by po prostu BHP ???

avatar
~Tomek
17.12.2019 21:38

Porażka to delikatnie powiedziane ☹️ Ktoś tutaj powinien być rozliczony z tej mega inwestycji. Szok 33 tys Taniej by było drewnianą barda he wypchac styropianem i rzucić na wodę przykutą łańcuchem Burka ???

avatar
~anonim
18.12.2019 08:11

Właśnie tak robi się interesy . Tu ma ciotkę tam ma wuja i znajomości ma . Prywaciarz nie dał by za to dwa tysiące .

avatar
~tom
19.12.2019 08:34

Drodzy forumowicze, nikt z was nie wie, że obecna burmistrz wykonała to co szumnie wcześniej przygotowała Ela. Tylko jest mała jeszcze różnica, Ela zakupiła grunt od mieszkanki Wyszanowa, który do niczego się nie nadaje / za to powinna być rozliczona i tu zostały zmarnowane gminne pieniądze/ bo musiała być zmieniona lokalizacja aby to "coś" można było postawić. Tak więc zapoznajcie się z tematem a później zabierajcie głos.

avatar
~Kajakarz niedzielny
19.12.2019 08:36

"Przystań w Wyszanowie - nowa atrakcja turystyczna". "Pomost na Baryczy jest dobrze widoczny z mostu. Swobodnie można do niego dojść. Dzięki pomostowi, mieszkańcy i turyści otrzymali nowe miejsce sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi." Przy tak krótkich łańcuchach i to tylko dwóch, kiedy woda podniesie się o kilkadziesiąt centymetrów, nie wspominając czasów zagrożenia powodziowego i powodzi (kiedy to Barycz cofała się przelewając asfalt tuż przed mostem) o tej "przystani" można będzie mówić w czasie przeszłym. Na samej platformie, dobrze, że nie obywatelskiej, jakoś nie widać środka konserwującego drewno - no chyba, że jest bezbarwny. Brak kotwic oraz ich oznakowań. Brak polerów do cumowania łodzi. No i najważniejsze brak - kilkunastometrowego trapu - po, którym można będzie suchą stopą dojść pomostu. Teraz to półwysep ale przy odrobinie pecha może to być wyspa. Nie daj Boże Atlantyda. Szkoda, że ostatni burmistrz Pan Jan Wardecki, teraz dyrektor od wód polskich w Zielonej Górze nie przystąpił do projektu, w którym gmina przy jednoprocentowym wkładzie własnym dostała by 99% dofinansowania. Łatwo policzyć, że gdyby 33 tysiące PLN było jednym procentem ze środków z budżetu gminy to ile było by pieniędzy z zewnątrz na przystań. Dziesięć gmin nadodrzańskich przystąpiło. Warto odwiedzić. Kilka z nich sąsiaduje z nami. Aha. Dwa łańcuchy przy powodzi to "Atlantyda" ale w pionie. Wielka woda, wielki napór, wielka siła. Oby nasza "nowa atrakcja turystyczna" nie była dużym zagrożeniem wodnym gdzieś w Szczecinie. Ale dobrze, że coś na rzece się dzieje. Może powodzi już nigdy nie będzie.

avatar
~Zz
19.12.2019 09:41

Czyli tamta załatwiła a ta zatwierdzila

avatar
~do tom
19.12.2019 09:59

Właśnie po to tamta burmistrz kupiła tą ziemię przy rzece Barycz by wybudować przystań a nie taki pływak. Tak jak pisze Kajakarz niedzielny ziemia potrzebna jest by z wysokiego lądu zrobić wejście na zawiasach na podobny ponton ale taki, który ma specjalne otwory na słupy wbite w grunt. Wówczas taki pomost może unieść się nawet na kilka metrów. Co najmniej tak wysoko jak wysokie są słupy/pale. W tym przypadku równe wysokości np. mostu. Ów ponton, platforma, pływak czy pomost usytuowany jest nie w korycie rzeki a właśnie w pogłębionym tak samo zakupionym pogłębionym tak jak właściwa woda. Czyli tu akurat Barycz. Rzeki i żegluga w Polsce od lat siedemdziesiątych były zaniedbywane. Po 90. tym roku tylko mądrzy włodarze i samorządy robiły coś w tym kierunku. Zapraszam do Bytomia Odrzańskiego, Nowej Soli. W Szlichtyngowej trzej kolejni Panowie burmistrzowie nie zrobili nic w tym temacie. Dopiero pierwsza Pani burmistrz rozpoczęła dokumentację. Wyborcy jednak jej nie chcieli. Pan prezydent Głogowa, który nastąpił w tym samym czasie co burmistrz Rahnefeld, rozpoczął dokumentacje i w tej kadencji realizację. W Szlichtyngowej obecna burmistrz Pani Wielgus coś zrobiła, kontynuując pomysł poprzedniczki. Szkoda, że tak nieudolnie, nieprofesjonalnie i stosunkowo drogo. Tamta zrobiła by pewnie więcej gdyby jej specjalista od wizerunku znał się na rzeczy. Nie dość, że się nie znał to zrejterował i prysnął na zawodowego żołnierza. Kto w szlichtyngowskim magistracie go zastąpił?

avatar
~do "tom"
19.12.2019 10:14

O jaką Elę chodzi ? Co ty sugerujesz - niegospodarność gminnych pieniędzy czyli naszych podatków ?

avatar
~Do K-N
19.12.2019 10:17

A kto to jest ten Jan Wardecki ???. Takiego KNOTA jak ten podest-platforma to świat wodniaków nigdy nie widział i nie słyszał - no może za czasów Wikingów, którzy najechali nasz kraj, a poseł Mularczyk - ponoć domaga się od Szwedów przeprosin ???. Nie wykluczam, że ta pseudo przystań została wykonana dla użytkowania przez ptactwo wodne i nadwodne ><

avatar
~w obronie burmistra Janka
19.12.2019 10:23

Ludziska odczepcie się od Pana Jana. Może i rzeki zbytnio nie kochał. Nie każdy musi być wędkarzem. Jedno co myślę to to czego wy nie wiecie. On miał wizję o wiele dalej idącą. On chciał odbudować trasę kolejową od Bojanowa do Głogowa. Nawet zaczął już tory wymieniać. Jednak przegrana z Rahnefeldową tylko 27. głosami zrujnowała jego wizję. Ani przystani, ani portu lotniczego ani szynobusa. Tak się kończy równouprawnienie. Jedno kadencyjne Panie.

avatar
~Adaś
19.12.2019 10:44

Ad. "Do Adasia" - forumowiczu....., to, że UE daje za free , nie znaczy, że my mamy francuskiego, niemieckiego, holenderskiego itd. podatnika traktować za "bankomat". Idiotyzmów nie wypisuj, wystarczy, że ten bubel jest skrajnym trwonieniem pieniędzy . Gmina Szlichtyngowa jeszcze "Królestwem Bahrajnu" nie jest i ma o wiele istotniejsze potrzeby. Zastanów się sam, czy pomysł jest utrafiony w potrzeby , czy lokalizacja jest odpowiednia i nad samą skalą wydanych pieniędzy do efektu ? Żadnego prywatnego przedsiębiorcy nie byłoby stać wydatkować takiej kwoty na takie nico. GOSPODARNOŚĆ !! Adaś

avatar
~do Adaś
19.12.2019 23:49

Przed popełnieniem następnego wpisu, proponuję powtórkę z umiejętności czytania tekstów ze zrozumieniem. Na idiotyzmy możemy się policytować, jak poczyta Pan sobie o działalności Stowarzyszenia KLiJ pod linkiem - http://klj.org.pl/umowa-ramowa/. Mógłby Pan sobie również powtórzyć, tak przy okazji, podstawowe zasady pisowni polskiej. Lektura pańskich tekstów ...osłabia.

avatar
~Lokalni przedsiębiorcy
19.12.2019 12:19

Proszę podać mi nazwę chociaż jednej lokalnej firmy, która może budować certyfikowane obiekty tego rodzaju. Bez certyfikatu takiej kładki nie można robić, takie prawo. Czekam na odpowiedź wszystkich krzykaczy.

avatar
~Wydarzenie ?
19.12.2019 14:13

Do ciebie - "lokalny przedsiębiorco" - ok, z tymi certyfikatami , tylko do zastanowienia się - 33tys. na coś co nikomu nie posłuży ? Logika z ekonomią się kłania.

avatar
~Adaś
19.12.2019 15:03

Ad. - "Panie Adasiu" - forumowiczu....., nie wiem dlaczego Pan mnie tylko odpowiada skoro 1/2 gminy jest tym "czymś" oburzona ? Sprawa certyfikatów jest z pewnością po Pana racji , ma Pan spore doświadczenie w sprzedaży okien więc tu jest zgoda. Ale każdy produkt, jest powiązany z rozsądkiem i oceną w kolejności potrzeb …. a 2/3 środków z UE jeśli ktoś mówi, że to są pieniądze "nie nasze " w mojej ocenie nic nie zmienia. Na te pieniądze ktoś zapracował, to jednak czyiś podatek ? Widocznie jest pan bardzo zamożny przy takiej ocenie wspierającą rozrzutność ? Ja oceniam inwestycje okiem możliwości, potrzeb, zasadności, zdrowego rozsądku i ROE . Pana częste wpisy są tendencyjne dla określonego celu . Pozdrawiam Adaś

avatar
~Hi,hi-Ha,ha......!
20.12.2019 10:20

Czy to dzieło może zwięcza dorobek pisu na tych ziemiach???, bowiem tak pasuje do tego krajobrazu jak poseł Ast na wieczorowo-nocnej debacie w sprawie Ustawy KAGAŃCOWEJ wobec Polskich Sędziów - Polskich Sędziów, a nie "pisowskich" !!!!!. To jest wstyd dla naszych mieszkańców, a zwłaszcza tych co to na niego głosowali w ostatnich i wcześniejszych wyborach . Noc Hańby dla naszego rejonu !!!!.

avatar
~do powyżej
20.12.2019 14:05

Ciesz się człecze, że nie musiałeś jeszcze rozmawiać z żadnym sędzią podczas rozprawy.

avatar
~Rozmach
20.12.2019 12:13

Jedyny odpowiedni komentarz -> https://www.youtube.com/watch?v=7vJ6p6g9QEU :D:D:D

avatar
~DO -do powyżej-
20.12.2019 15:24

Człowieku jakim ty piszesz językiem "człecze", czy " dzbanie człecze...?". Zapewne może i ktoś z nas rozmawiał z Panem/ą Sędziom, ale na pewno nie z "PISOWSKIM SĘDZIOM", czy też "PISOWSKIM PRAWNIKIEM a la Ast " bo by się tak skończyło jak z tym biednym MŁODYM CZŁOWIEKIEM co to miał kolizje/wypadek z b. premier Szydło, co to je >>>>> " wszystko się należało, nawet nieuprawnione premie z Budżetu Suwerena !!!!. Na tym przykładzie widać jak KASTA PISOWSKA i jej prawnicy robia z normalnego uzytkownika drogi "przestepce" - to jest ta pisowska sprawiedliwosc pod dyktando pisowskie !!!! - czlecze------

avatar
~DO -do powyżej-
20.12.2019 15:25

Człowieku jakim ty piszesz językiem "człecze", czy " dzbanie człecze...?". Zapewne może i ktoś z nas rozmawiał z Panem/ą Sędziom, ale na pewno nie z "PISOWSKIM SĘDZIOM", czy też "PISOWSKIM PRAWNIKIEM a la Ast " bo by się tak skończyło jak z tym biednym MŁODYM CZŁOWIEKIEM co to miał kolizje/wypadek z b. premier Szydło, co to je >>>>> " wszystko się należało, nawet nieuprawnione premie z Budżetu Suwerena !!!!. Na tym przykładzie widać jak KASTA PISOWSKA i jej prawnicy robia z normalnego uzytkownika drogi "przestepce" - to jest ta pisowska sprawiedliwosc pod dyktando pisowskie !!!! - czlecze------

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl